Orkide Ne Zaman Dikilir?

Orkide Ne Zaman Dikilir?

Mayıs ayı orkide çiçeğinin dikilmesinde en uygun zamandır. Saksı ve toprak ile buluştuktan sonra bir miktar can suyunu da verebilir, sonrasında esinti alan bir ortama bırakabilirsiniz. Toprağının suyuna ve nemine bakıp kontrol etmedikçe sulamayın.
Orkide tohumları genellikle Mayıs ayında ekilir. Ekim için Mayıs en uygun zaman dilimi olarak bilinir. Orkidelere özel hazırlanan toprağa ekim işlemi yapılmalıdır.

Orkide kaç ayda yetişir?

Orkide tohumunun tam anlamıyla olgunlaşması 2,5 ila 3 ay arasında değişir.

Orkide yavrusu ne zaman ayrılır?

Keikinin kök oluşumu gerçekleştikten sonra kök uzunluğu yaklaşık 10 cm ulaştığında artık daldan ayrılabilir. Kök oluşumu meydana gelen keikinin en az iki yaprağı ve iki kökü bulunmalıdır. Kökün hemen altındaki daldan keiki düz uçlu kesici ya da makas yardımıyla kesilir.

Orkide nasil yavru verir?

Orkidenizin çiçek sapında fide oluşunca tekrar eski yerine alın. ⏩ Sapta oluşan fide, büyüdüğü zaman sap birkaç santim alttan ve üstten keserek yavru fideyi ayrı saksıya dikebilirsiniz. Bir diğer orkide çoğaltma yöntemi ise ayırma yöntemidir. Phalaenopsis orkide çok seyrek kökünden yavru verir.

Orkidenin dal çıkarması için ne yapmalı?

Orkidenin yeni dal vermesi için su çok önemli

You might be interested:  Kaktüs Nerede Yetişir?

Yeşillerse su vermeyin – gümüşi görünene kadar bekleyin. Suyun tencerenin dibinden dışarı akmasına izin verin – bitkinin suda durmasına izin vermeyin. Orkideler parlak ancak dolaylı ışığı sever – çok fazla doğrudan güneş ışığı yaprakları kavurur.

Orkide saksı değişimi ne zaman yapılır?

Bir orkidenin ideal saksı ve toprak değişimi çiçek açtıktan sonraki zamandır. Çiçeklerin açması ve yeni büyümeye başlamasının ardından toprak değişimi yapılabilir. Fakat bu durum her gerçekleştiği zaman yapılmamalıdır. Genellikle 18 ay ile 24 ay arasında toprak değişimi yapılabilir.

Orkidenin çiçek sapı ne zaman çıkar?

Tohumdan ekilen orkidelerin çiçek vermesi bazen 5 yıla kadar sürebilir. Fakat orkidenizi çiçek açmış bir şekilde aldı iseniz dökülme evresinden sonra tekrar çiçek vermesi çok olasıdır.

Orkideye vazelin surmek ne ise yarar?

Vazelin orkideyi besleyerek daha hızlı çiçek açmasını sağlar. Bunun yanında bu yöntemde toprağınızın temiz olması da gerekmektedir. taze toprak konduktan sonra işlemin yapılması daha hızlı sonuç verir.

Keiki ne zaman dikilir?

Keiki (yavru) oluştuktan sonra en az 12 ay bekleyin. Ayırma işini mutlaka ilkbahara denk getirmelisiniz. Acele etmeyin. Bir veya iki yıl bekleyebilirsiniz.

Orkide Kaç Günde Bir Sulanir?

Orkidenin su gereksinimi mevsim özelliklerine göre değişebilmektedir. Kış aylarında daha az suya ihtiyaç duyarken yaz aylarında su ihtiyacı artar. Kökünde belirli oranda neme gereksinim duyan orkidenin haftada 2-3 kez sulanması çoğunlukla yeterlidir.

Orkide çiçeği nerede durmalı?

Orkideyi koyacağınız yerin aydınlık olması aynı zamanda direkt ışık almıyor olması gerekmektedir. Orkideler evin doğu cephesine bakan kısımlarda daha iyi büyürler. Güney ya da batı cephesinde büyütülecek ise bir perde ile korunmaları gerekir.

Kırılan orkide dalina ne yapılmalı?

Orkide Phalanopsis

  1. Kırılan yeri hemen bez yara bandıyla tam birbirine değecek şekilde üstüste getirip bantlayın
  2. her gün bez yara bandın tam üzerine içme suyu dolu spreyle su püskürtün dalı daima nemli kalmalı
  3. Bir hafta boyunca hergün bantı ıslatın daha sonra 3 günde bir yeterli.
You might be interested:  Akasya Avm Hangi Metro Durağında?

Orkide kaç gün karanlıkta kalmalı?

Orkideyi karanlıkta 3 gün bekletiyoruz.

Eğer sulamamız gerekiyorsa sulama işlemini yapıyoruz. Bu işleme orkide cezalandırma da denilmektedir.

Orkide Kuruyan dalı kesilir mi?

Budama da kurumuş ve sararmış yapraklarla kuru çiçek sapları gövdeye yakın yerden kesilip çıkarılmalı gövdeye zarar vermemeye özen gösterilmelidir. Canlılığını yitirmiş ölü kökler temizlendikten sonra tarçın veya kömür tozu serpilerek bakteri oluşumu engellenmelidir.

Orkide çiçeğine şekerli su verilir mi?

Kesme orkide bakımı

– Vazoda klorsuz su kullanılmalıdır, – Çiçek saplarında açmamış tomurcuk varsa vazo suyuna bir çay kaşığı veya bir kesme şeker atılmalı ve birkaç damla limon suyu damlatılmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector