Türkiyede Orkide Nerede Yetişir?

Türkiyede Orkide Nerede Yetişir?

Orkide Türkiye’de Nerede Yetişir ve Yetiştirilir? Orkide Türkiye’nin Yalova ilçesinde kurulan ve orkide ihtiyacını yarı yarıya karşılayan tesis bulunmaktadır. Yerli üretimin bir numarası haline gelerek orkide yetiştiriciliğinde çok önemli yol kat eden bu tesis Türkiye pazarında oldukça önemli bir konum el etmiştir.

Orkide memleketi neresi?

Bu özel çiçek için orkidenin anavatanı neresidir sorusunun yanıtı sanıldığı gibi Türkiye değil. Farklı coğrafyalarda yetişebiliyor olsa da Türkiye bu ülkeler arasında bulunmuyor. Genellikle Orta Asya ülkelerinde ve Afrika kıtasında da sadece Tanzanya civarında yetişen bir çiçektir.

Orkide hangi ortamlarda yetişir?

Orkideyi koyacağınız yerin aydınlık olması ancak direkt ışık almıyor olması gerekmektedir. Pencere önü değil ama daha yan kenarlarına doğru koyabilirsiniz. Doğu cepheye bakan yerlerde daha iyi büyürler. Güney ya da batı cephede de büyüyebilirler ancak bir perde ile korunmaları sağlıklı olur.

Orkide nasıl ortamda yetişir?

Orkide Bakımı Nasıl Olmalıdır? Güneş – Işık: Orkide fazla güneşi sevmez, çiçekleri hemen bozulur ancak hiç güneş almayan ve loş yerde bulunması da iyi değildir. Yeterince güneş alamayan orkide çiçek açmayacaktır.

You might be interested:  Soru: Bahçe Bitkileri Nasıl Bir Bölüm?

Orkide hangi ağaç kabuğu?

Genellikle yosun, hindistancevizi kabuğu veya perlit ile birlikte farklı kabuklar içerir. Kullanılan kabuklardan bazıları sekoya kabuğu, Douglas köknar kabuğu veya Osmuda ağacı kabuğu içerir.

Orkide evde nereye konur?

Orkideyi koyacağınız yerin aydınlık olması aynı zamanda direkt ışık almıyor olması gerekmektedir. Orkideler evin doğu cephesine bakan kısımlarda daha iyi büyürler. Güney ya da batı cephesinde büyütülecek ise bir perde ile korunmaları gerekir.

Orkide Yağ hangi ülkenin?

Orkide Yağları; ülkemizde sıvı yağ, zeytinyağı, margarin, ev dışı tüketim ve pastacılık yağları ile endüstriyel yağ ürünlerinin tümünü üreten olarak ülkemizin yerli ve milli bir markasıdır.

Arı orkideler nerede yetişir?

Arı Orkidesi (Ophrys Apifera)

Sri Lanka, Batı Avustralya, Porto Riko gibi yerlerde yetişen bu orkide türü ülkemizde de doğal olarak yetişiyor.

Orkide çiçeği nerelerde kullanılır?

Saksı yetiştiriciliğinde, toprak yerine, yosun, kabuk çürükleri ve ağaç eğreti türleri kullanılmaktadır. Süs bitkisi olarak dünyanın birçok ülkesinde büyük ilgi görmektedir. Orkidenin üremesi, eşeyli ve eşeysiz olarak gerçekleşiyor.

Orkide Ne Anlama Gelir?

Çok çeşitli renkleri bulunan orkide çiçeği genel olarak ‘asaleti’ simgeler. Orkide çiçeğinin anlamı ise ‘sevgi, mutluluk, aşk’tır. Beyaz Orkide çiçeği ise ‘masumiyeti ve zarafeti’ simgeler ve orkideler arasında en sevilen ve en fazla tercih edilen renk beyaz orkidedir.

Orkide tohumu var mı?

Orkide tohumları az ve çok olmasından dolayı doz ya da kuma benzerlik göstermektedir. Tohumdan çıkan toz ise siyah renginde değil sarımtırak ve krem bir ton rengine sahiptir. Orkide tohumunu toplamak oldukça zordur. Doğal koşulların altında orkide tohumla birlikte çoğalma gösterir.

Orkide çiçeği hangi ortamları sever?

Doğrudan ışık almayan; fakat aydınlık ve bol ışıklı mekanları sever orkideler. Işık, direkt olarak bitkiye değil, farklı bir noktadan bitkinin üzerine yansımalıdır. En ideal nokta sabah ve akşam güneşini alan pencere kenarlarıdır.

You might be interested:  Yasemin Park Ne Zaman Yapıldı?

Kırılan orkide dalina ne yapılmalı?

Orkide Phalanopsis

  1. Kırılan yeri hemen bez yara bandıyla tam birbirine değecek şekilde üstüste getirip bantlayın
  2. her gün bez yara bandın tam üzerine içme suyu dolu spreyle su püskürtün dalı daima nemli kalmalı
  3. Bir hafta boyunca hergün bantı ıslatın daha sonra 3 günde bir yeterli.

Orkidenin kökleri güneş görmeli mi?

Orkide, alt kısımdan ve direkt kökten de güneş almayı seven bir bitkidir. Bu nedenle orkide saksısı şeffaf olursa, bitkinizden daha fazla verim alırsınız. Bunun yanında bitkinizin kök durumunu incelemek için de şeffaf saksı kullanmalısınız. Orkidenizin dalındaki uç nokta kararmış olmamalıdır.

Orkide Kaç Günde Bir Sulanir?

Orkidenin su gereksinimi mevsim özelliklerine göre değişebilmektedir. Kış aylarında daha az suya ihtiyaç duyarken yaz aylarında su ihtiyacı artar. Kökünde belirli oranda neme gereksinim duyan orkidenin haftada 2-3 kez sulanması çoğunlukla yeterlidir.

Orkide yeni dal nasıl çıkar?

Orkidenin yeni dal vermesi için su çok önemli

Yeşillerse su vermeyin – gümüşi görünene kadar bekleyin. Suyun tencerenin dibinden dışarı akmasına izin verin – bitkinin suda durmasına izin vermeyin. Orkideler parlak ancak dolaylı ışığı sever – çok fazla doğrudan güneş ışığı yaprakları kavurur.

Orkide kaç gün karanlıkta kalmalı?

Orkideyi karanlıkta 3 gün bekletiyoruz.

Eğer sulamamız gerekiyorsa sulama işlemini yapıyoruz. Bu işleme orkide cezalandırma da denilmektedir.

Orkide hangi ağaçta yetişir?

Orkide ağacı, Çin ve Hindistan kökenli bir bitki türüdür. Küçük yapıya sahip bu ağaç kısa gövdeli ve yapraklarını döken bir ağaçtır. İlkbaharda çiçeklenen orkidenin yetiştirilme ortamı çok önemlidir.

Orkide toprağı yerine ne kullanılır?

Orkidelerde sıradan bahçe topraklarından kullanılmaz. Bu çiçeğin özelliğine göre hazırlanan saksı harçlarına yani topraklarına özel karışımlar eklenir. Orkide çiçeğinin toprağına; odun kömürü kırıntıları, sphagnum yosunu, perlit, pomza, eğrelti otu, ağaç kabuğu gibi malzemeler kullanılır.

You might be interested:  Sıkça Sorulan Sorular: Bahçe Nasıl Düzenlenir?

Orkide için hangi toprak kullanılır?

Orkide kökleri hava ve su geçirgenliği fazla olan topraklarda gelişimlerini daha sağlıklı olarak sürdürürler. Ayrıca orkide kökleri vasıtasıyla da fotosentez yapan bir bitki olması sebebiyle köklerin de bir miktar ışık alması genellikle daha olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

Hangi orkide türlerinin nası ortamları var?

Bunlara ek olarak,merak edenlere bazı orkide türlerinin nası ortamlar istediğini kısaca özetleyen bir resim ekleyeceğim (resimde beyaz bir alet var onun ne olduğunu anlamadım belki Erkan bey açıklarsınız.) Merak ettiklerim bunlar, cevaplarsanız sevinirim. Kaybettik

Hangi bir aileye sahip olan orkide?

Anavatanı Uzakdoğu olan orkide, yaklaşık 750 tür ve 20 bin çeşidiyle dev bir aileye sahip. Bizde de güneyde doğada en gırgır şekli yetişiyor. Pijama giymiş gibi ince uzun ve şapkalı (Şimdi tam zamanı). Orkideler Amerikalıların hastalıklarından biri. Delirmiş gibi tüketiyorlar. Çiçek geçince kaldırıp atıyorlar.

Hangi renklerde orkideler üretmekte?

Son olarak yurt dışında yarışmalar olmakta imiş ve orkide severler kendi üretimleri farklı renklerde olan hybrid ları yarışmalara sokuyorlarmış.Bu nası mümkün anlamadım kendileri farkı renklerde orkideler nasıl üretmekte? yani aynı türde ama farklı renklerde vs?

Bu nedenle orkidelerin doğal ortamlarında çimlenme meydana gelir.?

Orkidelerin doğal yetişme ortamlarında bazı funguslar olduğu zaman çimlenme meydana gelmektedir. Bu nedenle doğal ortam dışında orkide tohumlarının çimlenmesi için şeker, nişasta vb. maddelerin bulunması gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector