Soru: Zeytin Ağacı Ne Zaman Çiçek Açar?

Soru: Zeytin Ağacı Ne Zaman Çiçek Açar?

Zeytin ağacı her sene meyve verir mi?

Ülkemizdeki zeytin ağaçları bir yıl çok, izleyen yıl ise az ürün vermektedir. “Periyodisite” denilen bu olgu üreticiler tarafından “var yılı -yok yılı” olarak bilinmektedir. Periyodisite bir ölçüde zeytin ağacının genetik özelliğidir. Ancak, zeytinin hasat edilme biçimi de periyodisitenin şiddetini arttırmaktadır.

Zeytin hangi ayda meyve verir?

Hasat, Ekim ile Şubat ayları arasında yapılır. Ülkemizde eskiden kullanılan sırıkla silkme yerine yavaş yavaş makineli hasat uygulanmaya başlamıştır. Günümüzde zeytin hasadında kullanılan makinelerde gövde veya dal sarsma, yerdeki meyveleri emici ekipmanlarla toplama yöntemlerinden yararlanılmaktadır.

Zeytin ağacının bakımı nasıl yapılır?

Zeytin ağacı bakımı oldukça zahmetsizdir. Her yıl ocak ve mart ayları arası gübreleme, zeytin verimi için iyi olacaktır. Kurak yaz döneminde sulama ile daha verimli zeytinler elde edebilirsiniz. En ideal yöntem damlama ile sulama olacaktır.

Zeytin ağacı kaç yılda zeytin veriyor?

Tüplü fidandan yetişen zeytin, 3-4 yılda gerekli bakımların yapılması şartıyla meyve verebilecek olgunluğa erişir. Önceden kütükten yetiştirilen zeytinin meyve vermesi için en az 25 yıl beklemeniz gerekirdi.

You might be interested:  Sıkça Sorulan Sorular: Hangi Çiçek Gösterişin Sembolüdür?

Zeytin yılda kaç kez ürün verir?

Yani 10 ağaç yetişkin zeytin ağacınız varsa verimli yılında 10 teneke zeytinyağı alacaksınız demektir. Önceleri “kütük” ten yetiştirilen zeytinin meyve vermesi için en az 25 yıl beklemeniz gerekirdi. Şimdi ise tüplü fidandan yetişen zeytin, size 3-4 yılda meyve verebiliyor.

Zeytin ağacı soğuktan nasıl korunur?

-ÇOK İNCE MEMELİ İLAÇLAMALARLA BUHAR GİBİ AĞAÇLARA “SU”PÜSKÜRTMEK:TAM DON OLACAK AKŞAMA DENK GETİRİLİR VE İYİ YAPILIRS,”GARANTİ”YÖNTEM.ATILAN SU BUZ TUTACAĞI İÇİN BU BUZ AĞACI SOĞUKTAN KORUR.yıllar önce “elmalardaki” nisan donlarına karşı,çiçekler bu yöntemle su atılarak “don”dan önlendiğini gözlemledim.buz hem yorgan

Zeytin hangi iklim koşullarında yetişir?

Zeytin ağacı yetiştirebilmek için gerekli olan iklim sıcak iklim olmaktadır. Soğuk iklimlerde zeytin ağacının yetiştirilmesi mümkün olmamaktadır. En fazla -7 derece kadar soğuğa dayanabilmektedirler. Zeytin ağaçlarının yetişebilmesi için gerekli olan yağış miktarı ise 400 mm olmaktadır.

Gemlik zeytini ne zaman toplanır?

Yeşil sofralık zeytinin toplanması meyvelerin sarımsı- yeşil renge döndüğü dönem olan Eylül sonu ve Kasım aylarında olur, siyah sofralık zeytin hasadı ise zeytinde kararmanın kabuktan meyve etine geçtiği dönemde yani Kasım ayı ve sonrasında, yağlık zeytin hasadı ise yeşilden pembeye döndüğü dönemde Ekim ve Kasım

Zeytin ağacı suyu sever mi?

Zeytin meyvesinin daha iri ve kaliteli olması için yaz aylarında çekirdek sertleşmesi tanenin gelişmesi için suya ihtiyaç vardır. Bu dönemde yağışlarla karşılanamayan su ihtiyacı sulama ile karşılanır.

Zeytin ağacı kaç günde bir sulanır?

Verimli zeytin ağaçları, büyüme mevsimi süresinden kış yağışlarının başlangıcına kadar sulanır (sadece gerekli olduğunda), çünkü su eksikliği, yaprak gelişimini, meyve oluşumunu ve meyvenin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Ağustos ayında zeytine hangi ilaç atılır?

AĞUSTOS. Zeytinliklerde sulama ve yabani ot mücadelesine devam edilir. Zeytin sineği ve ağaç kurduna karşı mücadele için eğer gerek varsa yapraktan potasyum nitrat ve üre verilebilir.

You might be interested:  Sıkça Sorulan Sorular: Çiçek Tohumları Nasıl Saklanır?

Zeytin ağacının en iyi verimi nasıl artırılır?

Zeytin ağacı yanlış budandığı zaman verim düşer. Bu nedenle budama tekniklerini iyi bilmeniz gerekir. Her yıl düzenli olarak budama yapmak ağacın tazelenmesi ve verimin artmasına yardımcı olur. Eğer her yıl yapılmaz ise yapılmayan yılın ertesi yılında kesinlikle yapılmalı ve yapılmayan yıl telafi edilmelidir.

1 dönümde kaç zeytin ağacı olur?

1 dönüme / dekara (1000 metrekare) 30-32 adet zeytin ağacı dikilir.

1 Zeytin ağacından ne kadar yağ çıkar?

Yetişkin 1 yağlık zeytin ağacından 8 – 10 litre yağ elde edilebilir.

Zeytin ağacı neyi sever?

Zeytin ağacı ışığı çok sever. Bu nedenle çok soğuk olan bölgelerde güney yamaçlar tercih edilmelidir. TOPRAK İSTEKLERİ; Zeytin ağacı her ne kadar “fakir toprakların zengin ağacı ” ise de zeytinlik tesis edilecek arazinin toprak yapısının tınlı, killi-tınlı bünyeye sahip, hafif kireçli ve çakıllı olması en iyisidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector