Soru: Salatalık Çiçek Açtıktan Sonra Ne Zaman Meyve Verir?

Soru: Salatalık Çiçek Açtıktan Sonra Ne Zaman Meyve Verir?

Salatalık ne zaman meyve verir?

Büyük salatalıklar daha acı olur. Sapı salatalığın 1,5 cm üzerinden kesin. Çoğu salatalık, ekildikten sonra 55-70 gün içinde toplanmaya hazır hale gelir.

Salatalık neden hep erkek çiçek açar?

Birinci sebep: Sezon yeni başlamıştır, bitki yeterince gelişmemiştir. Meyve yapacak gücü olmayan bitki kendini sürdürebilmek için yakınlardaki başka bir dişi çiçeği tozlamak umuduyla yalnız erkek çiçek açar. Bu durumdaki bitki sağlıksızdır, yapraklarda sararma görülebilir, biraz gübre iyi gelebilir.

Salatalık suyu sever mi?

Salatalık, suyu çok sever ama her bitkide olduğu gibi salatalıkta da fazla su, köklere zarar verir. Doğru nem seviyesini tutturmak için, dört su akıtma deliği olan plastik saksı mükemmel bir seçim olacaktır.

Salatalık neden büyümez?

Toprağın çok fazla kuruduğu, genç ve yetişkin bitkilerin gelişimini durduran, kuruması, yaprakları sararması ve ortaya çıkan yumurtalıklar çok küçük düşmesi, yetersiz nem (haftada 2 kereden az);

Salatalık Dikimden sonra kaç günde verim yapar?

Çeşidin erkencilik özelliği ile yetiştirme ve bakım şartlarına göre tohum ekiminden 55-70 gün sonra hasata başlanabilir. Hıyarlarda ilk hasat için en uygun zaman meyvelerin normal çeşit iriliğinin 1/3’ü veya en fazla 1/2’sini aldığı zamandır.

Salatalık nasıl hızlı büyür?

Salatalık tohumlarının üzerine hafifçe toprak ekleyin. Toprağı çok fazla bastırmamaya özen gösterin. Bu sayede daha hızlı ve çabuk büyürler. Salatalık tohumları için en uygun zaman Temmuz ayı olsa da, bahar aylarında da ekim yapabilirsiniz.

You might be interested:  Karanfil Nasıl Çiğnenir?

Salatalık verimi nasıl artar?

Sabit bir verimi korumak için, salatalık mevsim boyunca hem organik hem de mineral gübre kullanılarak en az 4-5 kez beslenmelidir. 10 litre su için 30 gr amonyum nitrat + 40 gr süperfosfat + 20 gr potasyum nitrat.

Saksıda biber çiçek açıp dökülüyor neden?

Bir yönde ya da diğerindeki büyük sapmalar ile çiçekler düşer. Sera biberleri için nem özellikle önemli bir rol oynar, bu nedenle nem yüksekse odayı havalandırın ve düşükse suyla püskürtün. Büyüme mevsiminde yanlış ve zamansız biber beslenmesi çiçeklerin düşmesinin ana nedenlerinden biridir.

Salatalık meyvesi neden kurur?

Meyvelerin sararma için ana nedeni olur normal kusur Su. Stresli sıcaklık farkının nedeni de olabilir soğuk su. Salatalıklar açık toprakta büyürse, daha sonra donlardan yer alan malzemeyi ve serada – ısıtıcıdan tasarruf edebilir. Salatalık meyveleri eksikliğinden dolayı olabilir besin maddeleri.

Salatalık ne kadar sulanır?

Hıyar suyu çok seven bir bitkidir. 1 kg kuru madde için 300 litre suya gereksinim vardır. Vegetasyon süresi boyunca yaklaşık 600 litre su/bitki tüketilmektedir. Daha önce değinildiği gibi hıyarda meyvelerin % 95’ini su teşkil eder.

Salatalık bitkisinin yaprakları neden sararır?

Alt yaprakların sararması Bitkinin alt kısmı yeterli güneş ışığı almaz, bu nedenle salatalık onları gölgeleyen alt yaprakları atar. Su basması veya kuraklık. Bu nedenlerin ikisi de sararmaya ve yaprak dökülmesine neden olabilir. Soğuk hava ve toprak Hipotermi bitkinin alt kısmında yaprak rengi kaybına neden olur.

Salatalık bitkisi güneşi sever mi?

Hıyarın direkt güneş ışığı isteği azdır. Ancak ışık miktarı ve süresinin azalması hıyar bitkilerinde erkek çiçek oluşumunu artırır. Işık miktarının 6000-8000 Lux, ışıklanma süresinin de 12 saatten fazla olması dişi çiçek oranını artırır.

You might be interested:  Papatya Türkiyede Nerede Yetişir?

Salatalık çekirdeği nasıl dikilir?

işlenmiş toprağa salatalık (hıyar) tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 2-2,5 cm arasında kapatınız.Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız.Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 8-10 gün içerisinde gerçekleşecektir.

Salatalık nasıl yetiştirilir?

Salatalık tohumlarını koymadan önce toprağı püskürtme (fıs fıs şişe) yardımıyla üstten nemlendirin. Tek fidelik saksılara 2 tohum atın. Biri çıkmazsa diğeri yedek olacaktır. 50 cm çapında saksı ya da damacanalarda ise bir daire çizecek şekilde çok dış kenara yanaşmadan 5-6 tohumu aralıklarla ekin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector