Soru: Menekşe Çiçeği Ne Zaman Çiçek Açar?

Soru: Menekşe Çiçeği Ne Zaman Çiçek Açar?

Menekşeler yerini sevdiğinde ve sulaması yeterli olduğunda mevsimi geldiğinde kendiliğinden çiçek açan bitkilerdir. Gün kısaldıkça çiçeklenme durumları azalır, günler uzadıkça ise çiçeklenmesi artar. Menekşe bu nedenle bahar aylarında çiçek açmaya başlar. Yaz aylarına kadar devam edebilir.9 jul. 2021

Menekşe çiçeği hangi mevsimde açar?

Çiçeklerinin rengi genellikle, çiçeğin adını verdiği menekşe rengindedir. Fakat mavi, sarı, beyaz, pembe ya da çok renkli açan türleri de bulunur. Çok bol çiçek açar, tüm bahar ve yaz döneminde çiçek açtığı görülebilir.

Menekşe her mevsim çiçek açar mı?

Mor menekşe hercai adını da alır. Kokusu harika olan bu bitki, bahar aylarında, hercai olan bitki ise yaz aylarında çok güzel mor renkli çiçekler açan bir veya çok yıllık bitkilerdir. Nemli bölgeleri ve ışık gören yerleri sever, çokça çiçek açarlar. Özellikle kuzey yarım kürede sıkça yetiştirilebilir.

Menekşe çiçeği neden çiçek açmaz?

v Menekşelerdeki çicek noksanlığı;ısı,ışık,sıcaklık,sulama ve saksı gibi faktörlerin yetersiz,eksik olmasından kaynaklanır ve bunun neticesinde bitkide yeterli çicek olmaz veya hiç çicek vermeyebilir. v Zayıf, bakımsız ve çok yapraklı olan menekşeler çiceklerini az veya hiç açmazlar.

Menekşe kışın çiçek açar mı?

İşte size kış aylarında, Şubat’tan Temmuz ayına kadar açacak bir çiçek; menekşe! İster eve, ister bahçeye…

You might be interested:  Limon Karanfil Su Ne Işe Yarar?

Menekşe kaç günde çıkar?

Bir şişeyi oda sıcaklığındaki suyla doldurun. Burada dikkat edilmesi gereken menekşe yapraklarının suyun içinde kalmamasıdır. Şişeye yerleştirdiğiniz yapraklarınızı doğrudan güneş almayan ışıklı ve sıcak bir yere alın. 2-4 hafta sonra menekşe köklerinin oluş göreceksiniz.

Menekşenin ömrü ne kadardır?

Genellikle mora çalan ve yine adını verdiği ” menekşe rengi” çiçekleriyle tanınsa da aslında yüzlerce menekşe çeşidi bulunuyor. Otsu bir bitki olmasına rağmen çok yıllık da olduğundan iyi bakıldığında ya da yetişmesi için uygun şartlar sağlandığında uzun yıllar hayatta kalabiliyor.

Menekşe Solunca ne yapmalı?

Solan menekşeyi kurtarabilmek için öncelikle sağlıklı bir sulama rutini oluşturmanız gerekli. Bitkiye nem sağlamak için az miktarda suyu saksı tabağında bırakabilirsiniz. Yeniden sulamadan önce köklerin etrafındaki toprağın tamamen kurumasına izin vermek çiçek açmaya teşvik eder.

Menekşe çiçeği suyu sever mi?

Menekşe çiçeğinin sulanması adına oda sıcaklığındaki klorsuz suyun kullanılması idealdir. Sulama düzeni hakkında çok hassas olan menekşe çiçeği, her zaman aynı oranda suya ihtiyaç duyar.

Menekşeleri canlandırmak için ne yapmalı?

Menekşe çiçeği, uzun ömürlü ve dayanıklı bir bitkidir. Yaprakları ve çiçekleri solup gittikten sonra bitkinin tekrar yapraklarını tazelemesi ve yenilemesi için solan çiçek ve yapraklar zarar vermeden çiçeğin üzerinden temizlenmeli ve yeniden çiçek açması için sulamasına devam edilmelidir.

Menekşe çiçeğinin bakımı nasıl yapılır?

Menekşe bakımında dikkat etmeniz gereken en önemli unsur saksı… Menekşe için en uygun saksılar küçük veya orta boylar. Çok derin saksılar bu çiçek için uygun değil. Bir de saksının ortası mutlaka delik olmalı. Menekşe gün ışığını çok sever ancak direkt güneşe maruz bırakmayın.

Menekşe neden gelişmez?

Hava neminin düşmesiyle yapraktan meydana gelen su kaybı artacağı için gelişmede gerilik meydana gelir. Çok fazla hava nemi ise yaprakların çürümesine neden olur.

You might be interested:  Orkide Çiçek Nasıl Yetiştirilir?

Menekşe ne zaman budanır?

Ancak menekşe budaması için belirli bir zaman aralığı bulunmaz. Özellikle canlılığını yitirmiş, sararmış yapraklara sahip bir menekşeniz varsa budama yapabilirsiniz. Böylece sararan yapraklarından temizlenen bitki kısa sürede tekrar canlılık kazanabilir.

Menekşe ekimi ne zaman?

Tohum ekimi için en iyi zaman Eylül – Ekim olmakla birlikte sera koşulları altında yılın herhangi bir zamanı da olabilir.

Menekşenin toprağı hangi ayda değiştirilir?

Saksı değişimi için en uygun zaman genellikle ilkbahardır.

Menekşe çiçeğinin yaprakları neden sararır?

Menekşe sarı yaprakların neden potasyum ve azot eksikliği olabilir. Aynı sonuç, eğer toprak asitliği kaybettiyse, alkali ortamdaki elementler çözünebilir bir forma girmez. Durumu düzeltmenin en iyi yolu, bir çiçeğin toprağın değiştirilmesi veya hafif asidik suların sulanması ile nakledilmesi olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector