Soru: Mart Ayında Hangi Çiçek Tohumları Ekilir?

Soru: Mart Ayında Hangi Çiçek Tohumları Ekilir?

Mart ayında; Fulya, nergis, kadife çiçeği, lavanta, lale, çiğdem, sümbül, zambak çiçeklerinin filizlenme ve açma zamanıdır.5 sep. 2017

Mart ayinda hangi tohum ekilir?

Mart ayı başında folyo tünellerin altına turp, havuç, ıspanak, pırasa, marul ve dereotu tohumlarını ekiyoruz. Ekilen tohumları, özellikle geceleri sıcaklık düşüşlerine karşı korumak için dokunmamış kumaşla örtün.

Eylül ayında hangi çiçekler ekilir?

Eylül: Aster (Yıldızpatı) Ayı Toprağın bu süreçte organik ya da mineral gübre ile gübrelenmesi ve temizlenmesi gerekir. Yıldızpatı, Eylül ayında yetiştirmeye başlamak için en uygun çiçektir.

Nisan ayında hangi çiçekler dikilir?

Nisan ayının yıllık bitkileri; petunya, mine, ateş çiçeği, begonya, ninya, karanfil, schefflera bitkisi, gündüz sefası, yıldız çadırı, camgüzeli, godetya, vb. bitkilerdir.

Cicek ne zaman ekilmeli?

Yıllık çiçeklerin bir kısmının tohumu Eylül ayında asıl yerine ekilir. Bunlar sonbaharda çimlenir ve soğuktan korkmadan kışı geçirirler. İlkbaharda gelişir ve çiçek açarlar.

Mart ayında Egede ne ekilir?

Bezelye, bakla, soğan, fasulye, bamya tohumları ekilir. Fide kök çürüklüğü, köşeli yaprak leke hastalığı ve toprak altı zararlılarına karşı mücadele yapılır.

Mart ayinda hangi çiçekler ekilir?

Mart ayında; Fulya, nergis, kadife çiçeği, lavanta, lale, çiğdem, sümbül, zambak çiçeklerinin filizlenme ve açma zamanıdır.

You might be interested:  Sıklıkla sorulur: Bayındır Çiçek Festivali Ne Zaman 2017?

Hangi çiçekler ekilebilir?

 • Kasımpatı Balkon ve bahçe çiçekleri arasında renkleri ve dayanıklılığı ile ekseriyetle tercih edilen bir çiçek olan kasımpatı, -30 dereceye kadar dayanabiliyor.
 • Nergis.
 • Atatürk çiçeği.
 • Çuha çiçeği.
 • Orkide.
 • Yılbaşı çiçeği.
 • Açelya.
 • Sıklamen Çiçeği.

Eylül ayında saksıya ne ekilir?

Balkon bahçeciliği: Eylül ayında dikilebilecek bitkiler

 • Biberiye.
 • Balkonda biberiye yetiştirmek hem çok keyifli hem de çok verimli.
 • Sarımsak.
 • Roka.
 • Turp.
 • Dereotu.

Menekşe çiçeği hangi ayda ekilir?

Hercai menekşesini ilkbahar ve yaz aylarında dikebilirsiniz. 1 cm derinliğe tohumları atıp üzerini kapattıktan sonra toprağa hafifçe bastırmak gerekir. Sonra can suyu vererek tohumun çimlenmesi beklenir.

Mayıs ayı ne ekilir?

Bu ay için; Kiraz, çilek, domates, bezelye, rezene soğanı, fasulye, mısır, kabak, fındık, tahıl ve kabak türlerini dikebilirsiniz. Kök (Toprak Elementi) Kök bitkileri ve kök sebzeler için en uygun zaman anlamına gelmektedir.

Nisan sonu ne ekilir?

Biber, domates ve patlıcan fideleri 15 nisandan sonra dikilir. Çileklerin ilkbahar çapası yapılır.Bamya, fasulye, hıyar, kabak, karnabahar, lahana ve soğan tohumlarının ekimi yapılır.

Zıpçıktı tohumu ne zaman ekilir?

Zıpçıktı soğanını sürgün kısmı tepeye bakacak şekilde ilkbahar yada sonbaharda 2-3 cm derinliğine ekebilirsiniz. Besince zengin, yumuşak ve nemli toprakları severler. Kış soğuklarına ve dona dayanıklıdırlar.

Nergis çiçeği ne zaman ekilir?

Nergis tohum olarak değil soğandan dikilerek üretilir. Kasım ayından, ocak sonuna kadar olan dönem nergis soğanı ekimi için en uygun zamandır.

Fesleğen ekimi ne zaman yapılır?

Fesleğeni bahçede yetiştirecekseniz mayıs ayında, saksında yetiştirecekseniz tohumlarını mart ayında ekin. Eğer fesleğeni bahçeye ekecekseniz bezelye ve salatalık yanına ekmeyin. Domateslerin yanına ekerseniz daha iyi büyüyecek ve kokusuyla domatese zarar verecek böcekleri uzaklaştırır.

Çilek tohumu ekimi nasıl yapılır?

işlenmiş toprağa çilek tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 1 cm arasında kapatınız.Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız.Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 20-25 gün gün içerisinde gerçekleşecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector