Soru: Karayemiş Ne Zaman Çiçek Açar?

Soru: Karayemiş Ne Zaman Çiçek Açar?

Açık renkli yeşil renkteki genç sürgünleri tüysüzdür. Bitkiler dünyasının geniş bir ailesi; Rosaceae (gülgiller) familyasından olan karayemişin, Nisan – Mayıs aylarında beyaz açan çiçekleri; 5-10 cm boyundaki dik bir eksen üzerinde sıralanır ve 30-35 tanesi bir arada salkım teşkil ederler.18 mrt. 2015

Karayemiş hangi ayda çiçek açar?

Bitkiler dünyasının geniş bir ailesi; Rosaceae (gülgiller) familyasından olan karayemişin, Nisan – Mayıs aylarında beyaz açan çiçekleri; 5-10 cm boyundaki dik bir eksen üzerinde sıralanır ve 30-35 tanesi bir arada salkım teşkil ederler.

Laz kirazı ne zaman meyve verir?

Rutubetli ve gölgeli yerlerde yetişen laz kirazı fidanı 2-5 metre boyunda, yaprak dökmeyen herdem yeşil ağaçtır. Doğu Karadeniz Bölgesinde doğal olarak yetişir. Siyah renkli meyvesi vardır. Temmuz ayında olgunlaşan meyveleri toplanır.

Taflan ne zaman çiçek açar?

Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açar.

Karayemiş saksıda yetişir mi?

Saksı ve toprak yetiştiriciliğine uygun bir meyvedir. Yaz kış yaprağını dökmeyen, boylu çalı yada ağaç halinde bulunur. Tınlı-kumlu geçirgen ve organik maddece, bitki besin elementlerince bol topraklarda iyi yetişir.

Karayemiş neye iyi gelir?

C vitamini yönünden zengin olan karayemiş bağışıklık sistemini güçlendirir. Karayemiş Alzheimer hastalığına karşı koruyucu özellik gösterir. Yapılan çalışmalar karayemişin birçok kanser türüne karşı koruyucu olduğunu kanıtlamıştır. Demir eksikliği anemisi sorunu yaşayanlar için karayemiş iyi bir gıdadır.

You might be interested:  Lale Zamanı Ne Zaman?

Karayemiş nerede kullanılır?

Dünya üzerinde Güneybatı Asya ile Güneydoğu Avrupa’da doğal olarak yetiştiği söylenen karayemiş bitkisi, ülkemizde de en çok Karadeniz Bölgesi’nde karşımıza çıkıyor. Özellikle Trabzon, Rize, Giresun, Ordu ve Artvin’de, yüksek dağlık bölgelerde doğal olarak yetiştiği biliniyor.

Karayemiş nasil Cogaltilir?

Kalitesi iyi olan tiplerin çoğaltılmasında kök sürgünleri ve çelikle çoğaltma yaygın olarak kullanılmaktadır. Çok az miktarda da olsa tohumla üretim yapılmaktadır. Karayemişin çoğaltma yöntemleri aşağıda sıralanmıştır.

  1. Tohumla,
  2. Kök sürgünleriyle,
  3. Çelikle,
  4. Daldırmayla,
  5. Aşıyla,
  6. Doku kültürü ile.

Karayemiş ağacı ne kadar büyür?

Karayemiş Ağacı Özellikleri – Karayemiş ağacının çiçekleri 30 ila 40 tanedir. – Yapraklarının rengi koyu yeşildir. – Bu ağaçların boyları 10 metreye kadar ulaşabilmektedir.

Taflan ağacı nerede bulunur?

Bilimsel adı prunus laurocerasus olan taflan ülkemizde daha çok karayemiş adıyla biliniyor. Karayemiş Zonguldak ve Sinop başta olmak üzere tüm Batı ve Orta Karadeniz şehirlerinde yetişir.

Taflan nasıl hızlı büyür?

Sıcak bir alanda büyümesi daha hızlı olacaktır. Sulama yapılarak toprağın nemli tutulması sağlanmalıdır. Sıcak ayları sevdiğinden bu dönemde budama yapılmamalıdır. Düzenli aralıklarla budama yapılırsa çok daha fazla verim alınacaktır.

Şimşir ağacı nasıl çoğaltılır?

Şimşir ağacının köklendirme işlemi çelik denilen yöntem ile yapılır. Çelik yöntemi, şimşir ağacından alınan bir gövden, kök veya yaprak parçasıyla yeni bir bitki oluşturma yöntemidir. Çelikle üretme yöntemi basit ve ucuz bir yöntem olduğu için çok kullanılır.

Taflan kaç günde bir sulanır?

Sıcak havalarda, ek sulamaya ihtiyaç duyulabilir. Toprak örtüsü her gün dikim oluncaya kadar sulanarak hazırlanmalıdır. Sıcak havalarda her gün sulamaya ihtiyaçları olacak. Oluşturulan Bitkiler: Tüm çalılar hava durumuna bağlı olarak haftada 1-2 kez sulanmalıdır.

Taflan yaprağı nasıl kullanılır?

Yapraklarından yapılan çay ilaç olarak tüketilir. Ayrıca gıda sektöründe kokusu kullanılır. İçeriğinde likopen maddesinin yan maddelerini barındırdığından antioksidan dolayısıyla C vitamini bakımından zengindir. Bağışıklığı güçlendiren taflan, taze ve kuru şeklinde tüketilir.

You might be interested:  Sıkça Sorulan Sorular: Biber Ne Zaman Çiçek Açar?

Taflan hangi mevsimde olur?

Taflan ağacı, ılıman iklim bölgelerinde nemli ve güneşli ortamlarda yetişmektedir. Erken çiçek açmakta özellikle Şubat-Mart aylarında çiçek salkımları görülür. İlkbahar geç donlarından dolayı hasar görebilmektedir.

Taflan bitkisi nasıl yetiştirilir?

Taflan bitkisinin üretimi çelikle tohum ile yapılır. Çelikler sonbahar aylarında (eylül- ekim ) 10 cm uzunluğunda iken yeşil çelik biçiminde hazırlanırlar. Köklenmiş çelikler ilkbahar aylarında sökülür ve geliştirme yastıklarına alınırlar. Taflan üretiminde çelik alma işlemi yaz ayları başlarında yapılmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector