Soru: Çiçek Saksısı Nasıl Değiştirilir?

Soru: Çiçek Saksısı Nasıl Değiştirilir?

Bir çiçeğin saksısı nasıl değiştirilir?

Yeni saksı, eski saksıdan 1-2 boy büyük olmalıdır.

 1. Saksının boyutu önemlidir.
 2. Yeni saksınızı dinlendirilmiş veya kireçsiz suyun altında bir süre bekletmenizde fayda var.
 3. Şayet yeni toprak ile eski saksıyı kullanacaksanız – ki asla tavsiye edilmez – en azından saksının içi ve dışını iyice yıkadığınızdan emin olun.

Çiçeğin saksısı nasıl olmalı?

Bitki Saksısı Nasıl Olmalıdır?

 1. Her bitkinin saksısı ayrıdır.
 2. Kaliteli saksı bitkiniz için idealdir.
 3. Saksı delikli olmalıdır.
 4. Saksı dekoratif görünmelidir.
 5. Saksı kullanılacağı yere göre seçilmelidir.
 6. Saksı temiz ve steril olmalıdır.
 7. Saksı kullanılacağı amaca göre seçilmelidir.
 8. Saksıların tabakları olmalıdır.

Çiçek saksısı ne zaman değişir?

Kısacası bitkilerin/ çiçeklerin saksılarının zaman zaman değiştirilmesi gerekir. Saksı değişimi için en uygun zaman genellikle ilkbahardır. Ancak bitkinizin türüne göre bu durum değişebilmektedir. Bitkinin uykudan çıkıp aktifleşmeye başladığı zaman saksı ve toprak değişimi için uygundur.

Büyük saksı toprağı nasıl değiştirilir?

Saksıdaki çiçeği orta parmak ile işaret parmağınızın arasına alarak saksıyı ters çevirin ve hafifçe saksıyı çıkarak çıkartın. Bu plastik saksılar için pratik bir yöntem. Diğer saksılarda bıçak yardımıyla toprak ve saksıyı ayırabilirsiniz. Eğer toprak değişimi yapılacaksa çiçeğin köklerini topraktan arındırın.

You might be interested:  Papatya Cayi Nasil Demlenir?

Benjamin saksısı nasıl olmalı?

Saksı değişiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus mevcut saksıdan aşırı büyük bir saksıya geçirmemektir. 1 yada 2 numara büyük saksıya dikmeniz benjamin için en sağlıklısı olacaktır. Saksı değişiminde bitkinin köklerini silkeme, toprağını dökme, köklerini temizleme gibi bir işlem yapmamanız gerekmektedir.

Kılıç çiçeği saksı değişimi ne zaman yapılır?

Yalnızca rizomların toprakla örtülmesini sağlamanız yeterli olacaktır. Peygamber kılıcı çiçeği için her yıl saksı değiştirmeniz yararlı olacaktır. Zaten hızlı gelişme gösteren bir bitki olduğu için her yıl biraz daha büyük bir saksıya ihtiyaç duyabilirsiniz. İlkbahar aylarında saksısını değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Sukulentlerin saksısı nasıl olmalı?

Sukulent saksısı seçiminde dikkat edilmesi gereken tek önemli nokta, bitkinin saksıya yerleştirilirken yaprakların iç içe geçmemesi ve boyutunun ne çok küçük ne de aşırı büyük olması… Çünkü aşırı dar bir ortamda bitkinin zarar görmesi olası bir ihtimal olduğu için geniş hacimli bir saksıda kökler hava alabilir ve bu da

Aloe Vera saksısı nasıl olmalı?

Aloe vera için kullanacağınız saksının drenajlı, altında delikler ve fazla suyun akacağı bir tabla bulunan bir saksı olması önemli. Fazla sulanmayı sevmeyen bir bitki olduğundan toprağından tablaya akacak olan bu fazla suyu da hemen dökmelisiniz, aklınızda bulunsun.

Sümbül saksısı nasıl değiştirilir?

Sümbül Çiçeği Saksı Değişimi Sümbül çiçeği saksısı soğanın kenarları dikimden sonra 2 parmak genişlik olacak şekilde aşırı büyük olmayan bir saksıya dikilmesi lazımdır. Saksı değişiminde sümbül soğanının yarı toprak içerisinde yarısı toprak dışarında kalacak şekilde dikilmesi gerekmektedir.

Begonvil çiçeğinin saksısı ne zaman değişir?

Begonvilin saksıda yetiştirilebilmesi için bodur yani cüce türünde olması gerekir. Bodur bir begonvil büyümesi yavaş olduğundan dolayı, besinlerden yüksek derecede yararlanamaz. Topraktaki besini alamamasından ötürü her iki yılda bir saksıdaki toprağın değiştirilmesi gerekir.

You might be interested:  Budanan Orkide Ne Zaman Çiçek Açar?

Difenbahyanın saksısı ne zaman değişir?

Difenbahya bitkisinin toprak değişimi için en uygun mevsim ilkbahar aylarıdır. Toprak değişimi esnasında bir büyük boy saksıya almanız yeterli olacaktır.

Kaktüs saksı değişimi hangi ayda yapılır?

Çok küçük saksılarda yetiştirilen kaktüslerin saksı değişiminin her yıl yapılması gerekir. Toprak değişimi için en uygun zaman ilkbahar aylarıdır. Mart ya da en geç nisan ayının ortalarında toprak değişimini yapmaya özen gösterin.

Saksı değiştirme sırasında drenaj nasıl yapılır?

Çiçeğin köklerini hırpalamadan ana toprağı bozulmadan kalmayacak şekilde yeni saksıya oturtunuz. Sonra yeni saksıya oturtup yanlarını toprakla doldurun. Saksının üstünde iki santimetre kadar sulama boşluğu bırakın. Sulama payı bırakmaz iseniz vereceğiniz su toprak kuruduğu zaman saksı dışarısına taşacaktır.

Toprağı değişen çiçek neden solar?

Saksı değişimini yaparken, bahçeden aldığınız toprağı değil, iç mekan bitkileri için hazırlanmış karışım toprağı tercih edin. Yapraklarda Sararma: Özellikle kışın saksı toprağının gereğinden fazla nemli tutulması, bitkinin fazla sulanması ve aşırı güneş altında ışığa maruz kalması buna neden olabilir.

Toprak saksı nasıl temizlenir?

Saksınızın içinde ufak tefek de olsa hala toprak kalıntıları ya da başka kirler varsa bulaşık deterjanıyla köpürterek yıkayabilirsiniz. Bulaşık süngerinin telli kısmını kullanarak inatçı ve yapışkan kirleri söküp atmayı deneyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector