Soru: Çiçek Reçeli Nasıl Yapılır?

Soru: Çiçek Reçeli Nasıl Yapılır?

Çılek reçeli nasıl yapılır?

Saplarını kopardığınız çilekleri tekrar bol suyla yıkayın ve kurutun. Geniş bir tencereye çileklerin bir kısmını dizin, toz şekeri üstlerine serpin. Toz şeker ve çilek bitene dek aynı işlemi uygulayın. Tencerenin kapağını kapatın ve minimum 8 saat, ideal olarak 1 gece boyunca bu şekilde bekletin.

3 kilo çileğe ne kadar şeker konulur?

Çok tatlı olmasın derseniz 3 kilo 250 gram çileğe 3 kilo ya da 2.750 gram toz şeker ekleyebilirsiniz. Şeker eklendikten sonra bu şekilde kapağı kapalı olarak 1 gece bekletiniz. Çilek Reçeli Nasıl Yapılır Malzemeler:

  1. 4 kilo çilek.
  2. 3 kilo şeker.
  3. 1 çay kaşığı limon tuzu.

Çiçek reçeli nasıl yapılıyor?

İlk kasedeki gül yapraklarına 1 yemek kaşığı toz şeker ekleyerek suyunu salmasını sağlayın. Ardından reçeli yapacağınız tencereye su ve şekeri ekleyerek kısık ateşte kaynatmaya başlayın ve şerbeti hazırlayın. İki kasedeki gül yapraklarını da tencereye ekleyin. 15 – 20 dk kadar kaynatın.

Koyu kıvamlı çilek reçeli nasıl yapılır?

Reçel hafiften koyu bir kıvam almaya başladığında 1 kg çilek için 1/2 adet limonun suyu ya da 1 adet limon tuzu ilave edip karıştırın. Limon ya da limon tuzu reçelin çok uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır. Çilek reçeliniz istediğiniz kıvamı alınca ocaktan alın.

You might be interested:  Lale Devri Hangi Olayla Sona Ermiştir?

En güzel çilek reçeli nasıl yapılır?

Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?

  1. İlk olarak çileklerin saplarını kesin. Derin bir kaseye çilekleri alıp üzerine toz şekeri serpin.
  2. Ardından toz şekerli çileği tencereye alın.
  3. Üzerine limon suyunu veya limon tuzu ilave edin.
  4. Soğuduktan sonra kapağını sıkıca kapatıp güneş görmeyen bir yerde muhafaza edin.

Evde kolay çilek reçeli nasıl yapılır?

Çileği tencereye koyun. İçine hiçbir şekilde su veya şeker koymadan 7 dakika pişirin. Zaten çilekler kendi sularını salacaklar. Ardına altını kısıp içine çilek koyduğunuz kap kadar şeker koyun ve biraz karıştırın ve 20 dakika kısık ateşte pişirin.

1 kg çilek için ne kadar şeker?

Not: Eğer 1 kilo çilekten yapacaksanız, 4 su bardağı şeker kullanın.

1 kilo çilek reçeline kaç kilo şeker koyulur?

Malzemeler: 1 kilo çilek. 1 kilo toz şeker. 1 çay kaşığı limon tuzu.

Reçele limon tuzu ne zaman konur?

Reçele Limon Suyu veya Limon Tuzu Katmamak Reçelinizi yaparken kaynama aşamasının sonlarına doğru göz kararı limon suyu ya da tuzu eklerseniz, şekerlenmenin ve bozulmanın önüne geçmiş olacaksınız.

Ihlamur çiçeğinden reçel nasıl yapılır?

Ihlamur çiçeklerini bir kaba koyarak, üzerine kaynar suyu döküp, 25 dakika kapağını kapatıp dinlendirin, süzüp tencereye alarak,elmaları ve portakalı küp şeklinde doğrayıp, şekerle birlikte tencereye ekleyip, kısık ateşte 30 dakika kaynatın.

Sıvı reçel nasıl koyulaştırılır?

Elma, reçelin içerisinde pektin görevi görüp, daha jölemsi, daha koyu bir kıvam almasını sağlar. Yine henüz pişirme aşamasındayken içerisine koyacağınız limon suyu reçelinizin daha bir kıvamlı olmasını sağlar. Limon suyunu ilave ettikten sonra kısık ateşte pişirmeye devam edin.

Çilek reçeli ne kadar pişirilir?

Çilekleri derin bir tencereye alın ve üstüne şekeri dökün. Bu durumda çilekleri ortalama 8-10 saat yani 1 gece civarı dinlenmeye bırakın. Sürenin sonundan çilekleri orta ateşte pişirmeye başlayın. Pişme esnasında ortaya çıkan köpükleri süzgeç yardımıyla sürekli temizleyin. 45 dakika kadar pişirme işlemine devam edin.

You might be interested:  Kaktüs Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

Çilek reçeli yaparken Köpürmemesi için ne yapılır?

Tereyağı çok köpürmemesi için konuluyor. Ne kadar köpürürse o kadar yapış yapış olup, çabuk bozulur haberiniz olsun. *Kaynarken üzerinde oluşan köpüğü kevgir yardımı ile topluyoruz. Tereyağı koyduğumuzdan köpük az çıkacaktır.

Yapılan reçel tekrar kaynatılır mı?

Şekerlenen reçel az su ve limon suyu ilavesiyle tekrar kaynatılabilir. Reçel kavanozlara doldurulurken ya ocaktan alınınca hemen doldurulmalı, ya da tam olarak soğuması beklenmelidir. Reçel çok fazla kaynatılmadan ocaktan alınır.

Reçele tereyağı ne zaman konur?

Reçel kaynamaya başladıktan sonra köpüklenecek işte tam bu köpüklenme aşamasında reçelinizin içine 1 çay kaşığı tereyağ atın ve reçelinizi tahta bir kaşık ile hep aynı yöne karıştırın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector