Soru: Çiçek Pasajı Nerede?

Soru: Çiçek Pasajı Nerede?

Çiçek Pasajı hangi semtte?

İstiklal Caddesi’nde bulunan tarihi Çiçek Pasajı, Beyoğlu’nun tarihi ve önemli uğrak noktalarından ve aynı zamanda popüler eğlence, yeme ve içme mekanlarından birisi.

Çiçek Pasajı sahibi kim?

Çiçek Pasajı ‘nın sahibi Emine Sada Dumlu’nun vefatı üzerine, bir yakını çıkmaması halinde tüm varlığın Darüşafaka’ya devrediliyor.

Çiçek pasajında ne var?

Pasaj içerisinde birden fazla restoran var. Burada et ızgara çeşitleri, sulu yemekler, meyve tabakları ve istediğiniz meşrubatları bulmanız mümkündür. Ceneviz meyhanesi, Mahzen ve Manolya restorant, pasaj içerisinde bulunan mekanlardan sadece birkaçı.

Çiçek Pasajı ismi nereden gelir?

Mütareke yıllarında birçok çiçek dükkânı açıldı, o güne kadar daha çok Hristaki Pasajı olarak anılan yer Çiçek Pasajı adını aldı. Asıl olarak 1940’lı yıllarda açılan meyhaneler (özellikle Nektar Birahanesi) büyük bir müşteri kalabalığı çekmeye başladı. 1950’lerde çiçekçiler başka sokaklara doğru kaymaya başlayınca

Naum Tiyatrosu Nedir?

Naum Tiyatrosu, İstanbul Beyoğlu’nda, bugün Çiçek Pasajı’nın olduğu yerde bulunan 1844 – 1870 yılları arasında kullanılan tiyatro salonu. Tiyatro binası, 1870 İstanbul yangınında yandı.

Aynalı Pasaj nerede?

Kapı numaraları Meşrutiyet Caddesi ‘nde 8, Sahne Sokak’ta 9’dur. Galatasaray Lisesi ve Balık Pazarı’nın yakınında yer alır. İç kısmında yer alan aynalardan dolayı Aynalı Pasaj olarak da isimlendirilir.

Pasaj mimarisi nedir?

1870 yılında kışlık ev olarak yaptırılan pasaj, taş ve dökme demir kullanılarak inşa edilir. Bugün pasaj olan binanın alt katı, ilk hâlinde at ahırı olarak kullanılır. Pasajda yer alan bu tiyatro ilk zamanlar Fransız Tiyatrosu olarak bilinirken, 1942′ den itibaren Ses Sinema ve Tiyatrosu olarak anılır.

You might be interested:  Okurlar soruyor: Orkide Ne Zaman Çiçek Döker?

Pasaj ne anlama gelir?

(I) a. Yazının veya eserin bir bölümü, parça: “Roman veya hikâyede güzel pasajlar hâlinde bizi sürükleyecek bu şiir ne yazık ki bir hikâye içinde değil!” -S. F. Abasıyanık.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector