Sıklıkla sorulur: Mum Çiçeği Hangi Ayda Çiçek Açar?

Sıklıkla sorulur: Mum Çiçeği Hangi Ayda Çiçek Açar?

Mum çiçeğinin açması için ne yapmak lazım?

Çiçek açması için gereken iki temel şart Bu durumda mum çiçeği saksısının küçük, toprağının ise çok fazla havadar olması işe yarar. Yani mumçiçeğinin kökleri serinde kalmazsa çiçek açacaktır. Diğer şart özellikle gece boyunca ılık hava hareketlerini yaprakların ve dalların hissetmesidir.

Mum çiçeğim neden açılmıyor?

Yeterince büyüdüğü halde çiçek açmıyorsa: Güneş yetersizliği sorun olabilir. Yeterince güneş alıyor çok da büyüdü ama yıllardır çiçek açmıyor diyorsanız, şunu tavsiy ederim: Mum çiçeği en çok, gündüzün en sıcak olduğu saatlerde güneş alırsa çiçek açıyor (yani öğleden sonra güneşi).

Mum Çiçeği dışarıda yaşar mı?

– Mum çiçeği ışığı ve ısıyı en çok seven bitkilerin başında yer alır. Bu yüzden balkonda veya cam kenarlarında olması daha uygun olur.

Mum Çiçeği nasıl yetiştirilir?

MUM ÇİÇEĞİ NASIL ÇOĞALTILIR? *

  1. Mum çiçeğinden yaprak ya da üzerinde 2-3 yaprak bulunan 10 santimetrelik çeltikler kesilir.
  2. Yaprak ya da çeltiğinden köklendirilen mum çiçeği fidesi uygun bir saksı ve ışıkla kolayca yetiştirebileceğiniz bitkilerdendir.
  3. Kökleri çok yayılmadığından büyük saksılar kullanmak gerekmez.

Çiçekleri coşturmak için ne yapmalı?

Çiçek coşturan kuru maya ile de yapılabilir. Kuru maya hemen her evde bulunan bir malzemedir. Evde olmasa bile uygun fiyatıyla marketlerden kolaylıkla temin edilebilir. Hamur işlerinin olmazsa olmazı kuru maya, bitki ve çiçeklerin kısa süre içerisinde canlı ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

You might be interested:  Lale Ekimi Nasıl Yapılır?

Kılıç çiçeği ne zaman çiçek açar?

Paşa kılıcı çiçeği yılbaşında açan bir çiçektir. Özellikle her yıl küçük ve beyaz görüntüsü ile beraber harika bir etki oluşturur. Aynı zamanda bulunduğu ortama oldukça güzel bir koku verdiğini eklemek gerekir.

Mum Çiçeği neden yaprak döker?

Kışın dinlenme dönemi olan Ekim-Şubat ayları arası ise saksı toprağı kurumayacak kadar su verilmesi halinde yaprak dökülmeleri uç sürgünlerinde kurumalar ve kök çürüklükleri görülmektedir. Yazın saksı toprağı nemli tutulmalı çok sıcak havalarda yapraklara su püskürtülmelidir. Mum çiçeği susuzluğa çok dayanıklıdır.

Mum çiçeğinin yaprağı neden sararır?

Suyun ve toprağın pH derecesinin kireçlilik sebebiyle yüksek olması, bitkinin topraktan yeterli demir alamamasına sebep olur. Bu durumda da yapraklar sararır. Bazı bitkilerin yapraklarının ömrü birkaç ay ya da bir yıldır. Paşakılıcı, mum çiçeği, kauçuk, devetabanı, antoryum bitkilerinin yaprakları birkaç yıl dayanır.

Yasemin ne kadar su ister?

Yasemin bitkileri, özellikle çiçek açtıklarında çok suya ihtiyaç duyarlar. Toprağı her zaman biraz nemli tutmak önemlidir. Bitkiler haftada bir kez sulanmalıdır. Sonbaharda ve kışın biraz daha az sulama yapılmalıdır.

Mum Çiçeği güneş sever mi?

Mum çiçeğinin bakımı kolaydır. Parlak güneş ışığı alan, ılık ortamları sever. Bu nedenle aydınlık ama doğrudan güneş almayan ve klimalardan uzak bir köşede kendisini mutlu hissedecektir.

Çiçeklerde beyaz pamukçuk neden olur?

Nemin neden olduğu pamuklanma durumunda bitki özsuyu ile beraber beslenmektedir. Hastalık, yaprak düğümlerinde ya da saplarda pamukçuğa benzemekte olan beyaz tepecikler oluşturmaktadır. Bu pamuklanma hastalığı ayrıca, yaprak sapları ya da çiçeklerde yapışkan bir madde bırakmaktadır.

Yılbaşı çiçeği nasıl yetiştirilir?

YILBAŞI ÇİÇEĞİ ÇOĞALTMA * Çoğaltılması çok kolay bir türdür. Tohum ve çelikleme yöntemiyle çoğalır. Fakat en kolay yöntem boğumlu yapraklarından koparılıp direk toprağa dikilip köklenmeye bırakılmasıdır. Aydınlık bir konumda, güneşe direk maruz kalmayacağı şekilde bakım sağlanıp köklenme sürecini hızlandırabilirsiniz.

You might be interested:  Papatya Sabunu Ne Işe Yarar?

Sardunya çok su ister mi?

Çok fazla veya çok az su verilirse sardunyanın gelişimi durabilir. Sardunya suyu çok seven bir bitki değildir. Kış aylarında haftada bir, yaz aylarında ise hava sıcaklığına göre daha fazla sulamak gerekir.

Peygamber kılıcı çiçeği nasıl yetiştirilir?

Kılıç çiçeği, çok suyu sevmediği için yaz aylarında hafta 2-3 kez, kış aylarında 15 günde 1 kez sulanması önerilmektedir. Daha çok salon ve ofis gibi kapalı alanlarda yetiştirilen kılıç çiçeğinin rüzgarlı ve soğuk ortamlardan uzak tutulması gerekir. Yaz aylarında daha az rüzgar alan balkonlarda da yetiştirilebilir.

Para çiçeği nasıl yetişir?

Para ağacı güneşi ihtiyaç duyduğu için aşırı güneş ışığına maruz kalmamak şartıyla kısmen güneş alan bir noktada yer almalıdır. Para ağacı için en önemli noktalardan biri yerini sevmesidir. Para ağacı çok fazla yer değişikliğini sevmez. Düzenli olarak böcek kontrolü yapmanız da onu haşerat istilasından da koruyacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector