Sıklıkla sorulur: Çiçek Ne Zaman Ekilir?

Sıklıkla sorulur: Çiçek Ne Zaman Ekilir?

Yıllık çiçeklerin bir kısmının tohumu Eylül ayında asıl yerine ekilir. Bunlar sonbaharda çimlenir ve soğuktan korkmadan kışı geçirirler. İlkbaharda gelişir ve çiçek açarlar. Bu cins çiçekler yer değiştirmekten hoşlanmazlar.

Bahçeye çiçek ne zaman ekilir?

Sonbaharda ya da kış boyunca tohum olarak ekilen bitkilerin yerlerine dikilmesine de Mart ayında başlanır. Mart ayının yıllık bitkileri; deliotu, katife çiçeği, gayret çiçeği, peygamber çiçeği, latin çiçeği, zinya, hüsnüyusuf, calliopsis, floş çiçeği, ıtırsahidir.

Balkon çiçekleri ne zaman ekilir?

Eylül, Ekim ve Kasım ayları balkon çiçekleri ekimi için en ideal aylar olarak bilinirler. Ayrıca, sonbaharda bitki ekerseniz, kıştan sonra tüm işi bitirmek için acele etmeniz gerekmez.

Hanımeli çiçeği ne zaman ekilir?

Öncelikle bu çiçeği ilkbahar mevsiminde dikmeniz gerektiğini belirtelim. Olabildiğince ılık bir günde dikim yaparsanız daha fazla verim alabilirsiniz. Hanımeli çiçeğini dikmek için havadar bir yeri tercih etmeniz gerekiyor.

Çicek tohumu nasıl ekilir?

Tohumlar ocaklama yöntemi ile de dikilebilmektedir. Toprak üzerinde üç dört santim aralıklar verilerek parmak yardımı ile küçük oyuklar açılmalıdır. Oyukların içine çiçek tohumları yerleştirilmelidir. Daha sonrası da saksının üzerine 1-2 santim kalınlığını geçmeyecek şekilde toprak dökülmelidir.

Bahçeye hangi çiçek ekilir?

Biz de bu yazımızda hem balkonunuzda hem de bahçenizde rahatça yetiştirebileceğiniz, görenlerin kıskanacağı bahçe çiçeklerini sizler için bir araya getirdik.

  • 1-Sardunya.
  • 3-Ortanca.
  • 4-Hanımeli.
  • 5-Ezan Çiçeği.
  • 6-Hercai Menekşe.
  • 7- Gül Çeşitleri.
  • 8-Saraypatı
  • 9-Kadife Çiçeği.
You might be interested:  Yasemin Ne Zaman Dikilir?

Eylül ayında hangi çiçekler ekilir?

Eylül: Aster (Yıldızpatı) Ayı Toprağın bu süreçte organik ya da mineral gübre ile gübrelenmesi ve temizlenmesi gerekir. Yıldızpatı, Eylül ayında yetiştirmeye başlamak için en uygun çiçektir.

Menekşe çiçeği hangi ayda ekilir?

Hercai menekşesini ilkbahar ve yaz aylarında dikebilirsiniz. 1 cm derinliğe tohumları atıp üzerini kapattıktan sonra toprağa hafifçe bastırmak gerekir. Sonra can suyu vererek tohumun çimlenmesi beklenir.

Sardunya çok su ister mi?

Çok fazla veya çok az su verilirse sardunyanın gelişimi durabilir. Sardunya suyu çok seven bir bitki değildir. Kış aylarında haftada bir, yaz aylarında ise hava sıcaklığına göre daha fazla sulamak gerekir.

Bodrum papatyası hangi ayda ekilir?

Bodrum papatyasını tohumdan yetiştirmek biraz uğraş gerektirir. Bu yüzden genellikle fide hali tercih edilir. Ama tohumdan yetiştirmek istiyorsanız en uygun ay mart ayıdır.

Hanımeli nasıl Çoğaltilir?

Hanımeli çiçeğini çoğaltmanın birden fazla yolu vardır. Bunlardan bir tanesi yapraklı, olgunlaşmış bir dalın yaz aylarında kesilerek direkt olarak toprağa dikilmesidir. Bir diğer yöntem de daldırma denilen yöntemdir.

Yasemin ne kadar su ister?

Yasemin bitkileri, özellikle çiçek açtıklarında çok suya ihtiyaç duyarlar. Toprağı her zaman biraz nemli tutmak önemlidir. Bitkiler haftada bir kez sulanmalıdır. Sonbaharda ve kışın biraz daha az sulama yapılmalıdır.

Hanımeli çiçeği nasıl dikilir?

Hanımeli çiçeğini diğer çiçekler gibi çoğaltmanın bazı püf noktaları bulunuyor. Hanımeli çiçeğine etki eden durumlardan biri de, dal dikilmesidir. Olgunlaşmış bir dal bulunması ve makas yardımıyla kesilmesi gerekiyor. Kesilen dal, direkt olarak toprağa dikilerek hanımelinin çoğaltılması yapılabilir.

Lobelya tohumu nasıl ekilir?

Elenmiş, nemli torf doldurduğunuz üretim saksısı yüzeyine tohumları serpiniz. Lobelya tohumları çok küçüktürler. Bu nedenle eşit aralıklarla ekebilmek için ince dere kumuna ya da satışta bulunan ekim kumuna tohumları karıştırmak ve öyle ekmek kolaylık sağlar. Çimlenme nemli torf yüzeyinde 1-2 hafta da derhal gözlenir.

You might be interested:  Soru: Çiçek Tohumları Nasıl Ekilir?

Hazeran çiçeği tohumu ne zaman ekilir?

-Ekim Zamanı dış mekanda şubat,mart, Nisan, Mayıs, Haziran ayları uygun şartlar sağlandığında iç mekanda kış aylarıda ekilebilir.

Sesbanya tohumu nasıl ekilir?

Plantistanbul Sesbanya Tohumu, +-10 Adet Her tohum ocağına 2-3 tohum atılmalıdır. Tohumlar toprağın 0,5-1 cm kadar altına ekilmelidir. Çimlenme süresi 14-28 gündür. Çimlendirme toprağı çok sulu olmamalı hafif nemli olmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector