Sıkça Sorulan Sorular: Sardunya Nasıl Çiçek Açtırılır?

Sıkça Sorulan Sorular: Sardunya Nasıl Çiçek Açtırılır?

Zaman içerisinde sararan yaprakları kırarak, düzgün klorsuz ve kireç oranı düşük su kullanarak sardunya bitkinizi hem daha çok çiçek açtırırsınız hemde saksı formu çok iyi durumlara gelir.2 mei 2017

Sardunya çiçeği neden çiçek açmaz?

Sardunya çiçek açmazsa, doğru sulamaya ihtiyacınız vardır. Aşırı besleme köklerin bozulmasına yol açacak ve daha sonra çiçeklenme bekleyemez. Yeryüzünün üst tabakası kuruduğunda bir tencerede sardunyanın sulanması gereklidir. Toprakta az miktarda azot varsa, Sardunya çiçek açar.

Sardunya nasıl çiçek?

Çok yıllık bir çiçektir. Otsu veya yarı odunsu formda yetişen bir çeşit çalıdır. Renkli çiçekleri yalınkat veya katmerli olabilir. Sardunya balkon veya bahçe çiçeğidir.

Sardunya çiçeği ne zaman açar?

Sardunya bitkileri nisan-mayıs ayları gibi çicek açar ve bütün bir yaz çicekli kalır, soğukların başlamasıyla çiçeklenmesi biter. Çicek renkleri beyaz,pembe,mor,lila…..değişik tondan renkleri vardır.Bulunduğu her yeri güzelleştirir. Sardunya bulunduğu yere bereket getirir, Akdeniz de çok yaygın olarak yetişir.

Sardunya nasıl bakılır?

Sardunya nasıl bakılır?

  1. SARDUNYA BAKIMI.
  2. – Sardunya güneş sevmesine rağmen yaz aylarındaki çok fazla sıcaklara karşı düzenli olarak yeterli miktarda sulanması gerekir.
  3. – Sardunyaların kendi toprağına ekilen çelik yüksek sıcaklardan muhafaza edilmelidir ve toprağı düzenli ölçüde nemli tutulmalıdır.

Sardunya çiçeği neden kurur?

Sardunya yaprak sararmasının başlıca sebebi fazla sulamadır. Dayanıklı bitkiler olsa da çok soğuk hava da yapraklarda sararmaya sebep olur.

You might be interested:  Soru: Çiçek Hastalığının Tedavisini Kim Buldu?

Sardunya çoğaltma nasıl yapılır?

Peki Sardunya nasıl çoğaltılır? Sardunyanın ana gövdesinden kol vermiş bir dalını kırarak torf karışımlı toprağa ekebilirsiniz. Torfa diktiğiniz sardunya çeliğine can suyu verin ve bekleyin. Sardunya çeliği %70 oranda tutar.

Açelya evde nasıl bakılır?

Açelya çiçeği yaz aylarında hafta da en az iki defa saksı üsttün de sulanmalıdır. Kış aylarında ise hafta bir kere yine saksı üsttün de sulanmalıdır. Toprağın tamamına suyun kavuştuğuna emin olun. Yaz aylarında çiçeği sularken pazartesi ve Perşembe günleri sulamaya özen gösterin.

Sardunya yapraktan çoğaltılır mi?

Sardunya dalı suda köklendirme ile de çoğaltılabilir. 2-3 yaprak olan bir dalı kesip bir çay bardağı suya koyar ve su azaldıkça üzerine su eklerseniz sardunyayı kolayca çoğaltabilirsiniz. Sardunya tek bir yapraktan bile tutabilir.

Sardunyaların açması için ne yapmalı?

Fazla su bitkinin köklerinin çürümesine neden olur. Sardunya bitkileri tüm yıl boyunca yapraklarını ve çiceklerini yeniler. Bu nedenle solmuş, kurumuş kısımlarını mutlaka temizleyin. Temizleme işlemi sardunyalarınızın sağlıklı gelişimine katkıda bulunur ve çok çicek açmasını sağlar.

Sardunya iç mekanda olur mu?

Sardunya Yer Seçimi Sardunyalar dış mekan bitkisidir. Nadir olarak iç mekanda olsa havasız alanlar da yaprakları çok çabuk bozulur. Sardunya bitkisi için en ideal yer güneş alan, aşırı rüzgarlı olmayan, yeteri kadar toprağa sahip alanlarda sardunyalar sorunsuz bir şekilde yetişecektir.

Sardunya çiçeği suyu sever mi?

Sardunya suyu çok seven bir bitki değildir. Kış aylarında haftada bir, yaz aylarında ise hava sıcaklığına göre daha fazla sulamak gerekir.

Sardunya yaprakları sulanır mı?

Sardunya bitkisi yaz aylarında çiçek açar ve bitki büyürken sürekli bir sulamaya ihtiyaç duymaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector