Sıkça Sorulan Sorular: Orkidem Çiçek Açmıyor Ne Yapmalıyım?

Sıkça Sorulan Sorular: Orkidem Çiçek Açmıyor Ne Yapmalıyım?

Orkidem çiçek açmıyor ne yapayım?

Orkide nasıl çiçek açtırılır diyorsanız öncelikle çiçeğinizin bulunduğu ortamı kontrol etmeniz gerekiyor.

  • Orkidenin havasız kalmaması gerekiyor, çiçeğinizin en az bizim kadar temiz havaya ihtiyacı olduğunu unutmamalısınız.
  • Orkidenin bulunduğu ortamda nem oranı %40’ın altına inmemeli ve nem oranı %70’i geçmemelidir.

Orkide yeni çiçek dalı nasıl çıkar?

Saptaki son çiçek solduğu anda, küçük bir kalınlaşma olarak görülebilen bir gözün hemen üstünden çekimi temiz makasla kesin. Yaklaşık üç ay sonra, bu uyku halindeki tomurcuktan genellikle yeni bir çiçek salkımı filizlenir.

Orkidenin yeni yaprak vermesi için ne yapmalı?

Orkideler sadece yaprakları ile değil kökleri ile de fotosentez yaparlar. Dolayısıyla yaprakları dökülse de orkideler kökleri sağlıklıysa fotosenteze devam edebilir ve yeterince iyi durumdaysa yeni yaprak çıkarabilir. Yapraksız orkidenin yeni yaprak çıkarması için ışığı, besinleri, suyu kökleriyle alması gerekir.

Orkide kurursa ne yapılmalı?

Orkideler çiçeklerini döktükten sonra, dalı kurumadan kesilmemelidir. Kurumayan dalın devamından çiçek açmaya devam edebilir. Dal kuruduğu zaman bağ makası ile alttan 3 boğumun üstünden kesilebilir. Orkide vitamini kullanarak daha çabuk ve verimli çiçek açtırabilirsiniz.

Orkide Vitamini nasıl yapılır?

Pekmez, orkidelerinize potasyum artışı sağlar. Bir çay kaşığı pekmezi bir litre veya 2 suya karıştırın ve orkidelerinizi sularken kullanın. Meşe yaprakları ve çay poşetleri. Bunların her ikisi de nitrojen bakımından yüksektir, orkide büyümesini artırmak için doğal gübre olarak kullanılabilir.

You might be interested:  Papatya Ne Anlama Geliyor?

Kuruyan Orkide Dali nasıl kesilir?

Yeniden çiçeklendirme için çiçeklenme döneminin sonunda çiçek sapı yeşilken yaklaşık olarak çiçek sapının ortasından veya aşağıdan yukarı çiçek gözleri sayıldığında 3. gözün 2-3 cm üstünden çiçek sapı kesilmelidir. Çiçek sapı kahverengileşmiş ve tamamen kurumuşsa çiçek gövdesine yakın yerden kesip çıkarılmalıdır.

Orkide dal mı Keiki mi?

Keiki orkide dalındaki gözlerden büyür ve genellikle dalın üst bölümünde görülür. Sürgünler ise orkidelerin tabana yakın bölümlerinde görülür.

Orkide üretimi nasıl yapılır?

Orkide üretimi için yöntemlerden biri tohum ile üretimdir. Orkide, tohumu en küçük olan bitkisidir. Bir aspirin ağırlığında tohum ile yüz bir orkide üretebilirsiniz. Doku kültürü ile üretim, orkide üretimi için bir diğer yöntemdir.

Orkide çiçeği nasıl büyütülür?

Orkideyi koyacağınız yerin aydınlık olması ancak direkt ışık almıyor olması gerekmektedir. Pencere önü değil ama daha yan kenarlarına doğru koyabilirsiniz. Orkide, bol suya ihtiyaç duyar ancak sulamalar arasında biraz kurumaya bırakılmalıdır. Genel olarak 4 – 7 günde bir sulamak gerekse de bu kesin bir kural değildir.

Ölen Orkide nasıl canlandırılır?

Temiz sprey şişenizin içine 1 su bardağı suyu aktarın. üzerine 1 tatlı kaşığı tarçını ilave edin. Aspirini ise güzelce ezip toz haline getirdikten sonra bu karışıma ilave edin. Sprey şişenin ağzını kapatıp çalkalayarak tüm malzemelerin birbirine iyice karışmasını sağlayın.

Orkide ne kadar zamanda Köklenir?

Haziran ayına kadar köklenme başlar.

Orkide çiçek coşturan nasıl kullanılır?

Kullanım Biçimi: Bitkilerinizin sağlıklı ve hızlı büyümesi, dayanıklı olması, bol ve canlı yapraklara sahip olması için, her sulamada 1 litre sulama suyuna 1 kapak Çiçek coşturan katarak, bitkilerinizi sulayınız.

Kuruyan Orkide dalları kesilir mi?

Çiçek dalı budaması Eğer orkideniz çiçeklerini sonbahar veya ilkbaharda döktüyse ve çiçek dalları yeşilse o zaman yeniden çiçeklenmesi için teşvik amaçlı budama yapılabilir. Ancak çiçekler yaz döneminde döküldü ve çiçek dalı sararıp kurumaya başladıysa çiçek dalı dipten budanarak uzaklaştırılmalıdır.

You might be interested:  Karanfil Kürü Ne Işe Yarar?

Orkidenin dalı neden kurur?

Çiçeklenme sonrası, sapın ucunun kuruması başlar. Bu, orkidenin kendi başına kuruduğu anlamına gelir. Bunun nedeni çiçeğin dinlenmeye gitmesi, bu kısmı korumak için yeterli güce sahip olmamasıdır. Orada akan nem ve besin durur. Genellikle uyku süresi kışın gelişiyle başlar ve ilkbaharda yeni bir yeşil ok atılır.

Orkidenin çiçekleri neden kurur?

Orkidelerin kök sisteminin diğer bitkilerden ayrı olduğunu unutmayın. Köklerinin güneş ışığını alması hayati önem taşımaktadır. Fazla suladığınız taktirde köklerde yumuşama ve sulanma başlar ve şişer. Az su verdiğiniz taktirde de kurumaya başlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector