Sıkça Sorulan Sorular: Kanola Ne Zaman Çiçek Açar?

Sıkça Sorulan Sorular: Kanola Ne Zaman Çiçek Açar?

Çiçeklenme ve döllenme bitkide alttan yukarı doğru olmaktadır. Nisan sonu Mayıs ayı başlarında kanolanın çiçeklenmesi arılara bol miktarda çiçek tozu sağlamaktadır. Kanola, havaların sıcak veya yağışlı gitmesine ve çeşidin erkenciliğine bağlı olarak çiçeklenmeden 40 ile 50 gün sonra hasat olumuna gelir.

Kanola ekimi ne zaman yapılır?

Türkiyede trakya, karadeniz ve marmara bölgesinde kanola ekim zamanı; 15 Eylül ile 30 Ekim arasında olması gerekmektedir. Akdeniz bölgesinde, ege bölgesinde ve güneydoğu anadolu bölgelerinde kanola ekim zamanı; 15 Eklim ile 30 Kasım arasında olması ideal ekim zamanıdır.

Kanolalar ne zaman açar?

KANOLA NİSAN AYINDA ÇİCEK AÇAR ARILARA BOL POLEN VE BAL NEKTARI VERİR BU AŞAMADA ARILARDA ERKEN GELİŞİR KESTANEYE GİTMEYEN ARKADAŞLARDA AYÇİCEK DÖNEMİNE HAZIRLIK OLARAK SEKSEN BİNLİK ARI ÇALIŞMASI AŞAMASINDA ÇALIŞMA YAPMA FIRSATI YAKALAYIP AYÇİCEKTE ÇOK BAL ALMA YOLUNU AÇAR UNUTMAYINKİ ARI BAŞINA KIRK BİNLİK ARI 0,50

Kolza nerede yetiştirilir?

Yazlık kanola daha çok ılıman iklim bölgeleri olan Ege ve Akdeniz’de yetiştirilmektedir. Kanola bitkisi kumlu ve hafif topraklar dışında hemen hemen her toprakta yetişmektedir.

Kolza bitkisi nedir?

Kanola (Brassica napus), kolzanın ıslahı sonucu elde edilmiş, canlılara zararlı olarak erüsik asit ve glukosinolat içeren bir bitki türü. Bitkisel yağ kaynağı olarak yağlı tohumlu bitkiler olan ayçiçeği, soya, pamuk ve yer fıstığı arasında üretim açısından üçüncü sırayı almaktadır.

You might be interested:  Hızlı cevap: Barış Çiçeği Nasıl Çiçek Açtırılır?

1 dönümden ne kadar kanola çıkar?

TOHUM VE SAP VERİMİ Ortalama 180-200 kg/da tohum alınmaktadır. Dekardan ortalama 450 kg sap ve kavuz elde edilir. Kavuz verimi sap veriminin 1 /3 ü kadardır.Ekim zamanı bitki sıklığı gübreleme ve bakım işleri iyi yapıldığında yağışlarında uygun gitmesiyle verim 500 kg /da Eurol çeşidinden 186 kg/da verim alınmıştır.

Kanola dekara kaç kg ekilir?

Genel olarak; sıra arası mesafe 18-20 cm, sıra üzeri mesafe 3-4 cm, ekim derinliği de 2-2.5 cm olmalıdır. Metrekareye 50-60 tohum düşecek şekilde ekim yapılmalıdır. Dekara ekilecek tohum miktarı 300-350 g arasında değişir. Kanola tohumu fazla derine ekilirse çimlenip toprak yüzeyine çıkması zor olur.

Kanola sulanır mı?

Buna rağmen kanola tohumları oldukça küçük olduğu için yüzlek ekimden dolayı tohumlar çimlenemiyorsa veya kaymak tabakası oluşmuş ise mutlaka sulama yapılıp zamanında çıkış sağlanmalıdır. Kanola gelişimini bahar aylarında tamamladığı için yağışların yetersiz kaldığı zamanlarda sulama yapılmalıdır.

Kanola karlı mı?

Edirne’nin verimli topraklarını ayçiçeğinden önce sarıya boyayan kanola, geçen yıla oranla 3 kat daha fazla ekildi. Kanalo bitkisinin ayçiçeğine göre daha karlı olduğunu ifade eden Yılmaz, “Bu yıl ayçiçeği yerine kanola ektim. Kanola daha karlı.

Kanola fiyati ne kadar?

Kanola Vadeli İşlemleri Tartışmaları

İsim Fiyat Fark %
Kanola 871,80 +0,90%

Kolza türkiyede nerede yetişir?

Ülkemiz bazlı düşünüldüğünde kolza bitkisinin ilk üretim yeri Trakya bölgesi olmuştur. Ülkemizde yetiştirilmeye son derece uygun bir bitki olduğundan Trakya bölgesinde yetiştirilmesinin ardından Ege, Karadeniz, İç Anadolu, Çukurova, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Güney Marmara’da yetiştirilmiştir.

Kolza en çok hangi ilde yetişir?

Avrupa’ya baktığımızda ise Polonya (500 bin ha.), Fransa (500 bin ha.), Almanya (400 bin ha.), ngiltere (250 bin ha.) ekim alanına sahiptir. Kanola tarımı ülkemizde önemli ölçüde yapılmaktadır. En fazla ekim alanına sahip il 17800 ha. ile Adana ilidir. Bu ilde dekar başına verim yaklaşık 236 kg. dır.

You might be interested:  Papatya Çayı Nasıl Yapılır Uzman Tv?

Kolza bitkisinin özellikleri nelerdir?

Kolza, içeriğinde % 40-50 yağ ve % 15-24 protein oranı bulunan önemli yağ bitkilerinden biridir. Kolza yağında oleik ve linoleik asit miktarı yüksek değerde bulunur. Ayrıca kolza yağı kaynama noktası yüksek bir bitkidir. Ortalama 1 kg kolza tohumdan yaklaşık 450 gram yağ elde edilmektedir.

Kanola bitkisi hangi bölgede yetişir?

Yazlık kanola daha çok ılıman iklim bölgeleri olan Ege ve Akdeniz’de yetiştirilmektedir. Konola bitkisi kumlu ve hafif topraklar dışında hemen hemen her toprakta yetişmektedir. Su tutan, göllenen tarım alanlarında çok zarar görmektedir.

Türkiyede kanola nerede yetişir?

Ülkemizde kanola ekiminin yüzde 95’i Tekirdağ merkez ve ilçelerinde yapılmakta. Bir ara diğer bölgelere yayılma gösterdi ancak tekrar ekim alanı genişlemesi durdu. Özellikle Trakya bölgesinde sadece Tekirdağ ve çevresinde ekilmekte.

Kanola tarlaya zarar verir mi?

Kanolanın önemli zararlıları toprak pireleri, tarla salyangozu, kanola sap hortumlu böceği, lahana kelebeği ve yaprak bitidir. Özellikle Trakya’da bazı lokasyonlarda lahana kelebeği ve Karadeniz Bölgesinde de yaprak biti zararı fazladır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector