Sıkça Sorulan Sorular: Afrika Menekşesine Nasıl Çiçek Açtırılır?

Sıkça Sorulan Sorular: Afrika Menekşesine Nasıl Çiçek Açtırılır?

Menekşe neden çiçek açmıyor?

Sağlıklı bir menekşenin çiçek açmamasının en temel nedenlerinden biri ışık ihtiyacıdır. Menekşe doğrudan güneş ışığından hoşlanmaz ancak gölge alanlarda da çiçeklenme sorunu yaşar. Yeterli ışık alacağı bir konuma alınarak sorun giderilir.

Afrika Menekşesine nasıl bakılır?

Afrika menekşesi aydınlık sever ama direkt güneş ışığında yaprakları yanabilir. Perde arkasından süzülen ışık daha uygundur. Cam önüne perdenin arkasına yerleştirebilirsiniz. Evin ortasında yer alırsa da yeterli güneş alamayacağı için büyüyemez.

Menekşe çiçeği hangi ayda çiçek açar?

Eylülde çiçek açan hercai menekşeleri Haziran’a kadar dayanabilir. Hercai menekşesinin çiçekleri solduktan sonra koparılırsa yeniden çiçek açabilir. Çiçekler ise 10 santime kadar büyüyebilir.

Menekşelerin açması için ne yapılır?

Menekşe Çiçek Açması Günlerin uzadığı zamanda azotlu gübreler ile büyümelerini hızlandırabilirsiniz. Çiçek açmalarını hızlandırmak ve uzatmak için ise potasyumlu gübreler kullanabilirsiniz.

Menekşe çiçeği hangi mevsimde açar?

Çiçeklerinin rengi genellikle, çiçeğin adını verdiği menekşe rengindedir. Fakat mavi, sarı, beyaz, pembe ya da çok renkli açan türleri de bulunur. Çok bol çiçek açar, tüm bahar ve yaz döneminde çiçek açtığı görülebilir.

Menekşe yaprağı kaç günde çimlenir?

Bir şişeyi oda sıcaklığındaki suyla doldurun. Burada dikkat edilmesi gereken menekşe yapraklarının suyun içinde kalmamasıdır. Şişeye yerleştirdiğiniz yapraklarınızı doğrudan güneş almayan ışıklı ve sıcak bir yere alın. 2-4 hafta sonra menekşe köklerinin oluş göreceksiniz.

You might be interested:  Okurlar soruyor: Otobüste Çiçek Nasıl Götürülür?

Menekşe çiçeği ne kadar su verilir?

Menekşeler, 2-3 gün arayla sulanmalıdır.

Menekşe nerede durmalı?

Menekşe bitkisi aydınlık ortamları sevse de doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan pek hoşlanmaz. Bu nedenle kendisi havadar bir mutfak gibi hem güneşe doğrudan maruz kalmadığı hem de aydınlık bir ortamda yetişebilir.

Menekşe çiçeği kaç günde bir sulanır?

Üstten su verilmesi durumunda bitkinin yapraklarına değil direkt toprağına su vermek gereklidir. Menekşe çiçeği; ortalama şekilde sıcak mevsimde haftada 2 defa, kış mevsiminde ise 1 defa sulanmalıdır.

Menekşe çiçeği nasıl canlandırılır?

Menekşe çiçeği, uzun ömürlü ve dayanıklı bir bitkidir. Yaprakları ve çiçekleri solup gittikten sonra bitkinin tekrar yapraklarını tazelemesi ve yenilemesi için solan çiçek ve yapraklar zarar vermeden çiçeğin üzerinden temizlenmeli ve yeniden çiçek açması için sulamasına devam edilmelidir.

Menekşeler nasıl canlanır?

Menekşenin dallarını ve çiçeklerini tamamen kurumadan kopartmayın. Kökü hava alacak şekilde eski yaprakları kopartın. Kopardığınız yeşil yaprakları küçük saksılara dikin, bir kaç hafta sonra yeni menekşelere sahip olacaksınız.

Çiçekleri coşturmak için ne yapmalı?

Çiçek coşturan kuru maya ile de yapılabilir. Kuru maya hemen her evde bulunan bir malzemedir. Evde olmasa bile uygun fiyatıyla marketlerden kolaylıkla temin edilebilir. Hamur işlerinin olmazsa olmazı kuru maya, bitki ve çiçeklerin kısa süre içerisinde canlı ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Çiçek açtırmak için hangi gübre?

Tomurcuklanma ve çiçek açma döneminde ise, çiçeklenmeyi özendirmek ve çiçek kalitesini artırmak için fosfor (P) ve potasyum (K) ağırlıklı gübreler kullanılması uygundur. İyi bir çiçekli bitki için gübre karışımı çok fazla azot içermemelidir.

Afrika menekşesi neden solar?

Bu menekşenin hayatta kalması için savunma mekanizmasıdır. Bitki kapladığı alanı daraltarak yapraklarından kaybettiği suyu azaltmaya çalışır. Sıcaklığın şiddeti arttıkça bazı belirtiler görülmeden bitki doğrudan solar ve ölür.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector