Sardunyaların Çiçek Açması Için Ne Yapmalı?

Sardunyaların Çiçek Açması Için Ne Yapmalı?

Sardunya bitkisinin büyük ve dolgun çiçek açması için öncelikle ayda 1 defa su ile beraber sardunya vitamini uygulamanız, 2 ayda bir toprağını eşeleyerek toprağın iyi hava almasını sağlamanız gerekmektedir.2 mei 2017

Sardunya çiçeği neden açmaz?

Sardunya çiçek açmazsa, doğru sulamaya ihtiyacınız vardır. Aşırı besleme köklerin bozulmasına yol açacak ve daha sonra çiçeklenme bekleyemez. Yeryüzünün üst tabakası kuruduğunda bir tencerede sardunyanın sulanması gereklidir. Toprakta az miktarda azot varsa, Sardunya çiçek açar.

Sardunyaların bakımı nasıl olur?

Sardunya Çiçeği Yetiştirilmesi

 1. Sardunya çiçeği soğuk havadan hoşlanmaz. Kışın 7 derecenin altında yaşayamaz.
 2. Sardunya doğrudan güneş görmese de olur ancak ışık sever.
 3. Bitki için nem oldukça önemlidir.
 4. Hava akımından kolayca etkilenebilir.
 5. Sulama bitki için oldukça önemlidir.

Çiçekler neden çiçek açmaz?

Bitkinin kendi mevcut toprağında yeterli vitamin ve mineraller yoksa bitki çicek açmasını durdurur veya yavaşlatır. Bitkinin mevcut toprağında fosfat besin elementi oranı az azot besin elementi oranı yüksek ise bitkinin çicekleri açmaz.

Sardunya çiçeği nasıl canlandırılır?

Solan sardunyaları canlandırmak için haşlanmış yumurtanın suyundan faydalanma. Eve geldiniz ve sardunyalarınızın hiç de bıraktığınız gibi rengarenk, bol çiçekli olmadığını gördünüz diyelim. Bu aşamada ilk yapmanız gereken buzdolabındaki yumurtaları çıkarmak ve bir tencere dolusu suya koyup güzelce haşlanmasını beklemek

You might be interested:  Okurlar soruyor: Çok Sulanan Çiçek Nasıl Kurtarılır?

Sardunyalar neden çürür?

Su durgunluğu. Aşırı sulamanın yanı sıra canlandırıcı nem eksikliği de sağlıksız çalılıklara neden olur. Yapraklar sulu ve halsiz hale gelir, daha sonra kronun kurumasına neden olan kök çürür. Gübrelerin fazlalığı veya azlığı.

Sardunya Budama ne zaman?

Genellikle Şubat veya Mart ayında budama işlemi tercih edilir.

Sardunya her gün sulanır mı?

*Hava akımlarından kolay etkilenen sardunya bitkisi bu etkiden korunmalıdır. – Yaz aylarında ise bitkinin suya olan ihtiyacını tamamen gidermek için haftada en az iki kere sulanmalıdır. – Su bitkinin her bölümüne ulaştırılmalıdır. – Sulanmadan sonra bitkinin tabağında su kalmamasına çok dikkat edilmelidir.

Sardunya çiçeği kışın nasıl korunur?

Örneğin ılık ve rutubetli bir havaya sahip olan bodrum katınız sardunyalarınızı kışın bu şekilde muhafaza etmek için ideal bir mekândır. Bitki köklerinin nemli ve serin kalmasını sağlamak için 1 ila 2 saate kadar suda tutmanız gerekmektedir.

Sardunya dalından nasıl çoğaltılır?

Suda köklendirme yöntemi Ana gövdeden kol vermiş bir dalı kesip 1 bardak su içinde bekletin. Sardunya dalı 1-2 hafta içinde suda köklenir. Ardından köklenmiş sardunya filizini torflu toprağa dikin ve can suyu verin. Suda köklendirme yöntemi Sardunya nasıl çoğaltılır diye soranların en garanti bulduğu yöntemdir.

Kalanşo çiçeği nasıl çiçek açtırılır?

Kalanşolar bilinenin aksine 4 mevsim çiçek açabilirler. Bunun için başlıca uygulamanız gereken püf noktası açan çiçekleri solduktan sonra mutlaka çiçeklerini dalından kırmanızdır. Kırılan dallar kısa sürede size çiçek olarak geri dönecektir. Aksi halde çiçek açması uzun sürecektir.

Kalanşo çiçeği hangi ayda çiçek açar?

SICAKLARDAN HOŞLANMAZ * Kalanşo çiçeklerini sonbahardan ilkbahara kadar açar. Fakat yazın çiçek açmaya bir süre ara verir. Sıcaklardan hoşlanmayan bir bitkidir.

Hangi çiçek çiçek açmaz?

Çiçek Açmayan Bitkiler

 • Sarı Yeşil Kılıç Bitkisi Paşa Kılıcı
 • Kroton Çiçeği Salon Çiçeği Kraton.
 • Alacalı Benjamin Fidanı 40 cm Benjamin Ficus.
 • Yuka Fidanı Tek Gövdeli Yucca Massengena Yukka 50 cm.
 • Salon Yaprağı Çiçeği Saintpaulia ionantha.
 • Bodur Paşa Kılıcı Sansevieria Trifasciata.
 • Yeşil Kılıç Çiçeği Peygamber Kılıcı 30 cm.
You might be interested:  Sukulent Kaktüs Toprağı Nasıl Olmalı?

Sardunya çiçeğinin yaprakları neden sararır?

Sardunya yaprak sararmasının başlıca sebebi fazla sulamadır. Fazla sulanırsa alt yapraklar sararmaya başlar. Dayanıklı bitkiler olsa da çok soğuk hava da yapraklarda sararmaya sebep olur.

Sardunya donunca ne yapılır?

Kışın Çiçek Donması Nasıl Önlenir?

 1. Bitkiniz ufak ise çöp poşeti geçirmeniz dondan korumanıza yardımcı olur.
 2. Gazete kağıdı ile sarararak dondan kurtarabilirsiniz.
 3. Alüminyum folyoya sararak dondan kurtarabilirsiniz.
 4. Bitkilerinize yetecek kadar tünel sera ile dondan rahatlıkla koruyabilirsiniz.

Sardunya bahçede olur mu?

Bitkinizi bahçede ya da bir saksıda bir saksıda yetiştirmeniz fark etmez; sardunya bitkisi, genelde asılan bir bitki olarak kullanılan sarmaşık yapraklı sardunya (sakız sardunyası) hariç, çok fazla bakım ve emek isteyen bir bitki değildir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector