Orkide Nasıl Çiçek Açtirilir?

Orkide Nasıl Çiçek Açtirilir?

Orkidenin çiçek vermesi için ne yapmalı?

Bakımı güzel yapılan ölü kısmı temizlenmiş toprağa sabitlenmiş orkidemizin çiçek açmasında yardımcı olmak için eldiven giydiğiniz elinizle yeşil boğumlara masaj yaparak vazalin sürmelisiniz. Orkideye hiçbir zararı olmayacak boğumları yumuşatıp çiçek açmaya yardımcı olacaktır.

Çiçek açmayan Orkide nasıl Açtırılır?

Açmayan Orkideye Çiçek Açtırma Metodu Öncelikle orkideyi bulunduğu ortamdan alıyoruz ve bir dolabın içerisine koyarak dolabın kapağını kapatıyoruz. Orkideyi karanlıkta 3 gün bekletiyoruz. Orkidemiz uygun ışık, hava ve besinden uzaklaşıyor.

Orkide besini evde nasıl yapılır?

Pekmez, orkidelerinize potasyum artışı sağlar. Bir çay kaşığı pekmezi bir litre veya 2 suya karıştırın ve orkidelerinizi sularken kullanın. Meşe yaprakları ve çay poşetleri. Bunların her ikisi de nitrojen bakımından yüksektir, orkide büyümesini artırmak için doğal gübre olarak kullanılabilir.

Küsen Orkide nasıl canlandırılır?

Temiz sprey şişenizin içine 1 su bardağı suyu aktarın. üzerine 1 tatlı kaşığı tarçını ilave edin. Aspirini ise güzelce ezip toz haline getirdikten sonra bu karışıma ilave edin. Sprey şişenin ağzını kapatıp çalkalayarak tüm malzemelerin birbirine iyice karışmasını sağlayın.

Orkide çiçeği ne kadar dayanır?

Temiz, oda sıcaklığında ve bir su bardağı ölçüsündeki su, orkide için idealdir. Yine haftada bir veya iki kez orkidenin yapraklarına su püskürtmek de çiçeğin nem ihtiyacını karşılamasına yardımcı olur. Orkidenin ömrü, normal şartlar altında üç ya da dört aydır.

You might be interested:  Orkide Tekrar Nasıl Açar?

Orkidenin yeni yaprak vermesi ne demek?

Orkide çiçekli iken yaprak çıkarmaz. Yeni yaprak çıkarıyorken de çiçek açmaz. Maalesef çiçekleri dökülünce orkideyi pek sevmeyiz. Eğer dal çıkmadan yaprak vermeye başlamışsa kök kendini yukarı taşıyor demektir.

Çiçeği dökülen orkide nasıl budanır?

Yeniden çiçeklendirme için çiçeklenme döneminin sonunda çiçek sapı yeşilken yaklaşık olarak çiçek sapının ortasından veya aşağıdan yukarı çiçek gözleri sayıldığında 3. gözün 2-3 cm üstünden çiçek sapı kesilmelidir. Çiçek sapı kahverengileşmiş ve tamamen kurumuşsa çiçek gövdesine yakın yerden kesip çıkarılmalıdır.

Orkidenin sararan dalı kesilir mi?

Orkidelerin yaprakları ve dalları sararsa da, kökleri sararmadığı sürece her zaman açabilir. Unutmayın düzenli bakılan, aşırı sıcak ve güneş ışığına maruz bırakılmayan orkideler yaprak dökmez veya sararma yapmaz. Orkidem çiçeklerini döktü, ölüyor mu? Orkideler çiçeklerini döktükten sonra, dalı kurumadan kesilmemelidir.

Orkide çiçeğini neden döker?

Orkideler tomurcuklarını açmadan döküyorsa ya bitkinin gövdesinde veya köklerinde ya da orkidenin bulunduğu ortamda bir sorun vardır. Az veya fazla sulama bitkiyi strese sokar ve tomurcuklarını dökebilir. Ani sıcaklık değişimleri varsa orkideler tomurcuklarını dökebilir.

Orkide besini nasıl kullanılır?

Orkide Besini Nasıl Kullanılır?

  1. Her saksı için 1 litre suya 1 ila 3 kapak Solo Plant Orkide Besini ekleyip karıştırın.
  2. Bu karışım ile toprağın her tarafı ıslanacak şekilde sulayın.
  3. 30 dakika kadar şeffaf saksıya döktüğümüz suyun altındaki dekoratif saksıya süzülmesini bekliyoruz.

Orkide Besininde neler var?

Tropikal Bitki Besini ” Orkideler İçin Özel” temel bitki besinleri olan azot, fosfor ve potasyumu dengeli olarak içerir. Tropikal Bitki Besini kullandığınızda ambalaja ve dolgu maddelerine değil, kaliteli ve dengeli besin içeriğine para ödemiş olursunuz.

Orkideye ne gübresi verilir?

Orkide nemli toprağı sever bu sebepten toprağının devamlı nemli kalması gerekir. Orkide toprağınıza Rivasol Solucan Gübresi karıştırırsanız Solucan Gübresinin su tutma kapasitesi yüksek olduğu için orkidenizin kökleri devamlı nemli kalacaktır. Yaz aylarında 7 günde bir kış aylarında 10 -12 günde bir su verebilirsiniz.

You might be interested:  Nilüfer Çayı Nerede?

Orkide Kökleri neden sararır?

ORKİDE YAPRAĞI NEDEN SARARIR? Bitkiler alemindeki sorunların hiçbir zaman tek bir sebebi yoktur. Orkide yaprağı sararmasının sebepleri arasında aşırı sulama, fazla güneşe maruziyet, mantar veya bakteriyel hastalıklar olabilir. Bu sebeple bitki bakım rutinini iyi izlemek gerekir.

Yapraksız Orkide yaşar mı?

Yapraksız orkideler ölecek diye bir kaide yok ama yaşama şansı da epey düşük. Orkideler sadece yaprakları ile değil kökleri ile de fotosentez yaparlar. Dolayısıyla yaprakları dökülse de orkideler kökleri sağlıklıysa fotosenteze devam edebilir ve yeterince iyi durumdaysa yeni yaprak çıkarabilir.

Orkidenin solmaması için ne yapılmalı?

Çiçeğinizin solmaması için yerini sevmesi gerekiyor. Bunun için de aydınlık ancak direk ışık almayan bir yerde konumlandırmalısınız. Direk balkona ya da pencere önüne koymak doğru değil. Fakat pencere altı gibi bölümlere yerleştirebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector