Orkide Çiçek Nasıl Yetiştirilir?

Orkide Çiçek Nasıl Yetiştirilir?

Orkide üretimi nasıl yapılır?

Orkide üretimi için yöntemlerden biri tohum ile üretimdir. Orkide, tohumu en küçük olan bitkisidir. Bir aspirin ağırlığında tohum ile yüz bir orkide üretebilirsiniz. Doku kültürü ile üretim, orkide üretimi için bir diğer yöntemdir.

Orkide nasıl yetiştirilir kısaca?

Orkideyi koyacağınız yerin aydınlık olması ancak direkt ışık almıyor olması gerekmektedir. Pencere önü değil ama daha yan kenarlarına doğru koyabilirsiniz. Orkide, bol suya ihtiyaç duyar ancak sulamalar arasında biraz kurumaya bırakılmalıdır. Genel olarak 4 – 7 günde bir sulamak gerekse de bu kesin bir kural değildir.

Orkide çiçeği neyi sever?

Doğrudan ışık almayan; fakat aydınlık ve bol ışıklı mekanları sever orkideler. Işık, direkt olarak bitkiye değil, farklı bir noktadan bitkinin üzerine yansımalıdır. En ideal nokta sabah ve akşam güneşini alan pencere kenarlarıdır.

Orkide çiçeği nasıl yetişir?

ORKiDE ÇiÇEĞi NASIL YETİŞTİRİLİR Bol ışık seven orkide çiçeği, direk güneş ışığından uzak tutulmalı ve çiçeğin ışık alan bölgesi ışık alan yöne doğru yamulduğu için de haftada bir kez çiçeğin yöne ışık almayan tarafı ışık alacak şekilde ışık yönüne çevrilmelidir.

Orkide evde nerede durmalı?

Orkideyi koyacağınız yerin aydınlık olması aynı zamanda direkt ışık almıyor olması gerekmektedir. Orkideler evin doğu cephesine bakan kısımlarda daha iyi büyürler. Güney ya da batı cephesinde büyütülecek ise bir perde ile korunmaları gerekir.

You might be interested:  Kaktüs Nasıl Çiçeklendirilir?

Karanfil üretimi nasıl yapılır?

Karanfil çoğaltmak için bilinen iki yöntem vardır. Çelikle ve daldırma yöntemiyle çoğaltılır. Çelik için en az 10 cm uzuluğunda bir dal tercih edilir. Steril edilmiş düz uçlu bıçak yardımıyla verev şeklinde dal kesilir.

Orkide bitkisi nasıl çoğaltılır?

Kökten ayırma yöntemiyle üretebilirsiniz. Bitkinin kökünden çıkarak üst kısımlara uzanan ince bölümler yeni bitkiler oluşturur. Bu yeni bitkileri alıp başka saksılara dikerek yeni orkideler yetiştirebilirsiniz.

Orkide çoğaltılır mı?

Orkide çoğaltma iki şekilde yapılabilir; tohum ve vejetatif yöntemler orkide çoğalmasının en önemli yollarıdır.

Orkidenin yeni yaprak vermesi ne demek?

Orkide çiçekli iken yaprak çıkarmaz. Yeni yaprak çıkarıyorken de çiçek açmaz. Maalesef çiçekleri dökülünce orkideyi pek sevmeyiz. Eğer dal çıkmadan yaprak vermeye başlamışsa kök kendini yukarı taşıyor demektir.

Orkide nasıl yerde durmalı?

Orkideyi koyacağınız yerin aydınlık olması ancak direkt ışık almıyor olması gerekmektedir. Pencere önü değil ama daha yan kenarlarına doğru koyabilirsiniz. Doğu cepheye bakan yerlerde daha iyi büyürler.

Orkide çiçeklerini döktükten sonra ne yapmalı?

Çiçeklerini döken orkideyi kaloriferlere yakın yerleştirmemeye özen gösterin. Aydınlık bir yere koyup, hafta bir kere klorsuz düzenli su vermeye devam edin. Ortalama 20 gün-1 ay içerisinde orkideniz yeni filiz vererek açmaya elverişli hale gelecektir.

Orkide ne kadar su ister?

Orkide çiçeklerinin kökü nemli olmayı sevmez bu nedenle haftada 2-3 kez sulama yapmak yeterli olabilir. Bunun dışında ise haftada 1 kez yapraklarına su sıkabilirsiniz. Sulama yaparken mevsimi göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Orkide çiçeği ne kadar yaşar?

Yine haftada bir veya iki kez orkidenin yapraklarına su püskürtmek de çiçeğin nem ihtiyacını karşılamasına yardımcı olur. Orkidenin ömrü, normal şartlar altında üç ya da dört aydır. Bu süre sonunda çiçekler açılımını tamamladıktan sonra, boğumlu olan gövdesi yukarıdan budanarak tekrar çiçek açması sağlanabilir.

You might be interested:  Canlı Gül Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Orkide çiçeği güneş sever mi?

Orkide bakımında diğer önemli husus ışıktır. Orkideler Doğrudan ışık almayan; fakat aydınlık ve bol ışıklı mekanları sever.

Orkide bakımı evde nasıl olur?

En kolay orkide bakımı nasıl yapılır? Evde orkide nasıl sulanır? Orkideleri canlandıran yöntem

  1. – Orkidenin bulunduğu ortamda nem oranı yüzde 40-70 olmalıdır.
  2. – Orkide her zaman saf su ile sulanmalıdır.
  3. – Orkidenin bulunduğu saksıya orkideler özel yapılan gübrelerden konulması gerekmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector