Okurlar soruyor: Şeftali Ağacı Hangi Ayda Çiçek Açar?

Okurlar soruyor: Şeftali Ağacı Hangi Ayda Çiçek Açar?

Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Sabri Akçalar, Bursa’da şeftali, deveci armudu, santa maria armudu, ayva ve kiraz üretiminin ağırlıklı yapıldığını söyledi. Sıcakların tehlikeli bir şekilde arttığını dile getiren Akçalar, don tehlikesinin kapıda olduğuna dikkat çekerek, “Genellikle ağaçlar mart ayında çiçek açar.12 feb. 2014

Şeftali ağacı ne zamana kadar sulanır?

Şeftali ağacı, bölgenin iklimine göre farklı suya ihtiyaç duyar. İlk dikildiği zaman çok sulanması gerekir. Mayıs ayında şeftali ağacının sulanmaya başlanması ve Ağustosa kadar sulamaya devam edilmesi gerekir. Meyvelerin büyük ve kaliteli olması için hasat yapılmadan önce bol sulanması çok önemlidir.

Şeftali ağacı suyu sever mi?

Şeftali ağacı, yetiştiği bölgenin iklimine göre su ihtiyacı duyar. Özellikle, ilk dikildiği zamanlarda bol sulamaya ihtiyaç duymaktadır. Mayıs ayında şeftali ağacı sulamasının başlanması gerekmektedir.

Şeftali ağacının bakımı nasıl yapılır?

Şeftali ağacı, yetiştiği bölgenin iklimine göre su ihtiyacı duyar. Özellikle, ilk dikildiği zamanlarda bol sulamaya ihtiyaç duymaktadır. Mayıs ayında şeftali ağacı sulamasının başlanması gerekmektedir. Ağustos ayında hasat yapılacağı için, bu aya kadar düzenli olarak sulamanın yapılması gerekmektedir.

You might be interested:  Çiçekleri Solan Orkide Nasıl Budanır?

Şeftali ağacı ne zaman meyve verir?

Dikilen Şeftali Fidanı Ne zaman Meyve Verir? Uygun koşullar altında dikilen 2 yaşlı yabani klasik anaçlı bir şeftali fidanından 1-2 yıl içerisinde meyve görmeniz gerekir.Verime oturması ise 5. Yıldan sonra olmaktadır.Yarı bodur veya bodur şeftali fidanlarda ise bu süre daha erken olmaktadır.

Kiraz ağacı kaç günde bir sulanır?

Kiraz ne sıklıkla sulanır Sulamanın sıklığı ve hacmi ağacın hem mevsimine hem de yaşına bağlıdır. Örneğin ilkbaharda dikimden sonra kirazların sulanması haftada bir veya ayda 2-3 kez yapılmalıdır.

Armut ağacı kaç günde bir sulanır?

Bahçe Ve Saksıda Armut Fidanı Sulaması Nasıl Olmalıdır? Armut fidanlarını saksıda balkonda terasta yetiştiriyorsanız 7-10 gün arasında sulamanız yeterlidir. Fazla sulama bitkide kök çürüklüğü ve yapraklarda sararmaya sebeb olur.Bahçenizde ise 10-15 güne bir sulamanız yeterlidir.

Şeftali ağacı nasıl yetiştirilir?

Şeftali ağacı yetişirken:

  1. Yeni fidanlara haftada iki kere su vermeye özen gösterin. Toprağın nemli olması önemlidir.
  2. Yavaş salınan gübre ile ilkbaharda döllenmesini sağlayın.
  3. Ağaçlarınızı budamayı ihmal etmeyin.
  4. Meyve seyreltme işlemini uygulayın.
  5. Mantar kontrolü, şeftali ağaçlarının olmazsa olmazıdır.

Dut ağacı suyu sever mi?

Dut ağacı diğer bitkilere nazaran susuzluğa karşı daha dirençli bir bitkidir. Ancak yine de susuz kalmaması gerekir. Uygun sulama yöntem ile dut ağacınızı sularsanız, dut ağacınızdan % 50 oranında verim alabilirsiniz. Vereceğiniz su miktarı da çok çok önemlidir, aşırıya kaçarsanız verim alamazsınız.

Erik ağacı suyu sever mi?

Erik ağacının yeterli miktarda sulanması, ağacın sağlıklı yetişmesi ve kaliteli meyve vermesi için önemlidir. Yeterli su ile beslenen ağacın meyvesinin tadı ve görüntüsü daha kaliteli olur.

Erik ağacı bakımı nasıl yapılır?

Meyvelerin büyüme dönemlerinde susuz kalan erik ağacı, meyvelerini döker. Mayıs ve Haziran aylarından, kış aylarına kadar haftada bir sulama yapılması gerekmektedir. Yağmurlama, karık ve çanak gibi farklı sulama yöntemleri kullanılarak, düzenli sulama yapılabilmektedir.

You might be interested:  Soru: Mandalina Ağacı Ne Zaman Çiçek Açar?

Şeftali ağaçlarına bordo bulamacı ne zaman atılmalıdır?

Özellikle ilkbaharda gözler uyanmadan önce meyve ağaçlarına bordo bulamacı uygulandığında ilkbahar erken donlarından ve çıkabilecek potansiyel hastalıklara karşı etkili ve ekonomik bir mücadele ilacı olmaktadır.

Şeftali ağacı ne zaman ilaçlanır?

İlaçlama, ağaçların kış uykusun- da olduğu dönemde ve en geç gözler uyanmadan 3-4 hafta öncesine kadar yapılmalıdır.

Bir şeftali ağacı kaç kilo verir?

Olgun ağaç 45-50 kg meyve verir. Yüksek verim her yıl atılan birçok çiçek tomurcukları sağlar.

Meyve Fidanlari ne zaman meyve verir?

Geleneksel bahçelerde 3. veya 4. yıl meyve vermeye başlayan ağaç, Bodur meyve fidanlarıyla 2. yıl verime yatar. Bahçenin 4. senesinde ekonomik verime geçer. Bodur anaçlar genellikle klon anaçlardır, yani doku kültürü gibi vegetatif yöntemlerle çoğaltılırlar.

Kayısı ağacı ne kadar zaman sonra ilk kez meyve verir?

Uygun koşullar altında dikilen yabani kayısı anaçlı bir kayısı fidanından 1-2 yıl içerisinde meyve görmeniz gerekir.Verime oturması ise 4. Yıldan sonra olmaktadır.Yarı bodur veya bodur fidanlarda ise bu süre daha erken olmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector