Okurlar soruyor: Mum Çiçeğine Nasıl Çiçek Açtırılır?

Okurlar soruyor: Mum Çiçeğine Nasıl Çiçek Açtırılır?

Mum Çiçeği neden çiçek açmıyor?

Henüz dallar ve yapraklar büyük çoğunluk hale gelmemişse ve kök fazla serin toprakta kalıyorsa çiçek açmaz. Bu durumda mum çiçeği saksısının küçük, toprağının ise çok fazla havadar olması işe yarar. Yani mumçiçeğinin kökleri serinde kalmazsa çiçek açacaktır.

Mum çiçeğim açmıyor ne yapabilirim?

Yeterince güneş alıyor çok da büyüdü ama yıllardır çiçek açmıyor diyorsanız, şunu tavsiy ederim: Mum çiçeği en çok, gündüzün en sıcak olduğu saatlerde güneş alırsa çiçek açıyor (yani öğleden sonra güneşi). Direkt güneş değil, tül ile filtrelenmiş güneş almalı.

Mum Çiçeği hangi aylarda çiçek açar?

Mum çiçeği birkaç kurala uyulursa ilkbahardan yaz sonuna kadar açabilir. Bitki tomurcuktayken yerini değiştirmeyin, solmuş çiçekleri koparmayın ve kaçınılmaz hale gelmeden saksı değiştirmeyin.

Mum Çiçeği nasıl hızlı büyür?

Işık alan, ılık ortamlarda daha hızlı büyürken, soğuk havada gelişimi yavaşlar. Ayrıca farklı mum çiçeği türlerinde de büyüme hızları değişmektedir.

Madagaskar yasemini ne zaman çiçek açar?

Çiçek açmaya ilkbaharda başlar ve sonbahara kadar çiçeklerini açar. İyi güneş alan fakat direk güneşe maruz kalmayacağı ve bol havalandırılan iç mekânlarda eğer uygun ortam yaratılırsa çiçeklerini açabilir.

You might be interested:  Istanbul Lale Festivali 2019 Ne Zaman?

Gardenya çiçeği bakımı nasıl yapılır?

Gardenya çiçeğinin bakımı; – Güneş ışığını çok sevmeyen gardenya çiçeği dolaylı ışık alan bir yere konulmalıdır. – Gardenya çiçeği, yazın uyku dönemine girdiğinden, kendine uygun ısıyı bulduğu zaman çiçeklerini ve yapraklarını dökmez. – Kış aylarında çiçek, soğuk havadan korunmalı ve düzenli aralıklarla sulanmalıdır.

Yasemin ne kadar su ister?

Yasemin bitkileri, özellikle çiçek açtıklarında çok suya ihtiyaç duyarlar. Toprağı her zaman biraz nemli tutmak önemlidir. Bitkiler haftada bir kez sulanmalıdır. Sonbaharda ve kışın biraz daha az sulama yapılmalıdır.

Mum Çiçeği balkonda olur mu?

– Mum çiçeği ışığı ve ısıyı en çok seven bitkilerin başında yer alır. Bu yüzden balkonda veya cam kenarlarında olması daha uygun olur. Ancak çiçek açma dönemi haricindeki zamanda bitki sulanırken, toprağının kuruması beklenmelidir. – Mum bitkisi çok fazla uzamadığı halde budamaya uygun değildir.

Sardunya çok su ister mi?

Çok fazla veya çok az su verilirse sardunyanın gelişimi durabilir. Sardunya suyu çok seven bir bitki değildir. Kış aylarında haftada bir, yaz aylarında ise hava sıcaklığına göre daha fazla sulamak gerekir.

Çiçekleri coşturmak için ne yapmalı?

Çiçek coşturan kuru maya ile de yapılabilir. Kuru maya hemen her evde bulunan bir malzemedir. Evde olmasa bile uygun fiyatıyla marketlerden kolaylıkla temin edilebilir. Hamur işlerinin olmazsa olmazı kuru maya, bitki ve çiçeklerin kısa süre içerisinde canlı ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Mum Çiçeği nasıl yetiştirilir?

MUM ÇİÇEĞİ NASIL ÇOĞALTILIR? *

  1. Mum çiçeğinden yaprak ya da üzerinde 2-3 yaprak bulunan 10 santimetrelik çeltikler kesilir.
  2. Yaprak ya da çeltiğinden köklendirilen mum çiçeği fidesi uygun bir saksı ve ışıkla kolayca yetiştirebileceğiniz bitkilerdendir.
  3. Kökleri çok yayılmadığından büyük saksılar kullanmak gerekmez.
You might be interested:  Gül Suyu Cilde Nasıl Kullanılır?

Çiçeklerde beyaz pamukçuk neden olur?

Nemin neden olduğu pamuklanma durumunda bitki özsuyu ile beraber beslenmektedir. Hastalık, yaprak düğümlerinde ya da saplarda pamukçuğa benzemekte olan beyaz tepecikler oluşturmaktadır. Bu pamuklanma hastalığı ayrıca, yaprak sapları ya da çiçeklerde yapışkan bir madde bırakmaktadır.

Yılbaşı çiçeği nasıl yetiştirilir?

YILBAŞI ÇİÇEĞİ ÇOĞALTMA * Çoğaltılması çok kolay bir türdür. Tohum ve çelikleme yöntemiyle çoğalır. Fakat en kolay yöntem boğumlu yapraklarından koparılıp direk toprağa dikilip köklenmeye bırakılmasıdır. Aydınlık bir konumda, güneşe direk maruz kalmayacağı şekilde bakım sağlanıp köklenme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Telgraf çiçeği bakımı nasıl olur?

  1. Telgraf çiçekleri sabah ve akşam güneşinden faydalanmalıdır.
  2. Yeşil yapraklı olan telgraf çiçeği için çok fazla güneş ışığı istenmez.
  3. Mor yapraklı telgraf çiçekleri güneşi çok sevdiği için; güneşi iyi bir konumdan alan köşelere yerleştirebilirsiniz.
  4. Yaprakları alacalı olan tür de güneşi sever.

Peygamber kılıcı bakımı nasıl yapılır?

Kılıç çiçeği, çok suyu sevmediği için yaz aylarında hafta 2-3 kez, kış aylarında 15 günde 1 kez sulanması önerilmektedir. Daha çok salon ve ofis gibi kapalı alanlarda yetiştirilen kılıç çiçeğinin rüzgarlı ve soğuk ortamlardan uzak tutulması gerekir. Yaz aylarında daha az rüzgar alan balkonlarda da yetiştirilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector