Okurlar soruyor: Menekşe Nasıl Çiçek Açtırabilirim?

Okurlar soruyor: Menekşe Nasıl Çiçek Açtırabilirim?

Menekşem çiçek açmıyor neden?

v Menekşelerdeki çicek noksanlığı;ısı,ışık,sıcaklık,sulama ve saksı gibi faktörlerin yetersiz,eksik olmasından kaynaklanır ve bunun neticesinde bitkide yeterli çicek olmaz veya hiç çicek vermeyebilir. v Menekşeler yaşlandıkça az çicek vermeye başlar.

Kurumuş menekşe nasıl canlanır?

Afrika Menekşesi Budama, Saksı Değiştirme Menekşenin dallarını ve çiçeklerini tamamen kurumadan kopartmayın. Kökü hava alacak şekilde eski yaprakları kopartın. Kopardığınız yeşil yaprakları küçük saksılara dikin, bir kaç hafta sonra yeni menekşelere sahip olacaksınız.

Menekşe çiçeği ne zaman çiçek açar?

Çiçeklerinin rengi genellikle, çiçeğin adını verdiği menekşe rengindedir. Fakat mavi, sarı, beyaz, pembe ya da çok renkli açan türleri de bulunur. Çok bol çiçek açar, tüm bahar ve yaz döneminde çiçek açtığı görülebilir.

Menekşe çiçeği suyu sever mi?

Sulama düzeni hakkında çok hassas olan menekşe çiçeği, her zaman aynı oranda suya ihtiyaç duyar.

Menekşelerin açması için ne yapılır?

Menekşe Çiçek Açması Günlerin uzadığı zamanda azotlu gübreler ile büyümelerini hızlandırabilirsiniz. Çiçek açmalarını hızlandırmak ve uzatmak için ise potasyumlu gübreler kullanabilirsiniz.

Menekşe Solunca ne yapmalı?

Solan menekşeyi kurtarabilmek için öncelikle sağlıklı bir sulama rutini oluşturmanız gerekli. Bitkiye nem sağlamak için az miktarda suyu saksı tabağında bırakabilirsiniz. Yeniden sulamadan önce köklerin etrafındaki toprağın tamamen kurumasına izin vermek çiçek açmaya teşvik eder.

You might be interested:  Lale Zuzanna Onuk Kim?

Menekşe yaprakları neden çürür?

ışık eksikliği ile yeni yapraklar daha hafif ve daha küçük hale gelir, yaprak sapları uzar, yaprakların kenarları yukarı doğru bükülür; aşırı sulama ve hipotermi ile menekşe üzerinde siyah çürüme gelişebilir, yapraklar koyulaşır ve kararır.

Menekşe yaprağı neden kurur?

Yanlış sulama Bükülmüş yapraklara ve turgor kaybına (hücre içi basınç) ek olarak, çürüyen kökler (özellikle küçük olanlar) ve drenaj deliklerinden aktif olarak akan su, toprağın su birikmesine işaret eder.

Menekşeler nasıl bir ortamı sever?

Çünkü menekşe toprağı hafif olmalı, nem tutmalı, köklere bol oksijen sağlamalıdır. Nemli ve yoğunluğu düşük topraklarda yaşamayı seven bu bitki için torflu toprak hazırlamalısınız. Menekşeler aydınlık ortamları sever ancak dik gelen güneş ışınları onlara göre değildir.

Menekşe kaç günde çıkar?

Bir şişeyi oda sıcaklığındaki suyla doldurun. Burada dikkat edilmesi gereken menekşe yapraklarının suyun içinde kalmamasıdır. Şişeye yerleştirdiğiniz yapraklarınızı doğrudan güneş almayan ışıklı ve sıcak bir yere alın. 2-4 hafta sonra menekşe köklerinin oluş göreceksiniz.

Menekşe kışın çiçek açar mı?

İşte size kış aylarında, Şubat’tan Temmuz ayına kadar açacak bir çiçek; menekşe! İster eve, ister bahçeye…

Çiçekleri coşturmak için ne yapmalı?

Çiçek coşturan kuru maya ile de yapılabilir. Kuru maya hemen her evde bulunan bir malzemedir. Evde olmasa bile uygun fiyatıyla marketlerden kolaylıkla temin edilebilir. Hamur işlerinin olmazsa olmazı kuru maya, bitki ve çiçeklerin kısa süre içerisinde canlı ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Menekşe günde kaç kez sulanır?

Sulama, menekşe yetiştirmenin kilit noktasıdır. Menekşeler, 2-3 gün arayla sulanmalıdır. Fakat yaşadığınız bölgenin havası nemliyse daha seyrek aralıklarla sulayabilirsiniz.

Menekşe neden büyümez?

Sağlıklı bir menekşenin çiçek açmamasının en temel nedenlerinden biri ışık ihtiyacıdır. Menekşe doğrudan güneş ışığından hoşlanmaz ancak gölge alanlarda da çiçeklenme sorunu yaşar. Bu nedenle direk güneş ışığı almayan bir cam önü ışık ihtiyacını fazlasıyla karşılayacaktır.

You might be interested:  Hızlı cevap: Bitkilerin Çiçek Açması Için Ne Yapmalı?

Menekşe çiçeği toprağı nasıl olmalı?

Menekşe toprağı hafif, nem tutan, köklere oksijen sağlayan bir toprak olmalıdır. Afrika menekşesi toprağı karışımı için 1 ölçek torf, 1 ölçek perlit veya ponza, 1 ölçek de vermikülit kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector