Okurlar soruyor: Japon Gülü Hangi Çiçek?

Okurlar soruyor: Japon Gülü Hangi Çiçek?

Japon gülü ya da diğer adıyla Çin gülü (Hibiscus rosa-sinensis), ebegümecigiller (Malvaceae) familyasından Doğu Asya kökenli saksı ve bahçe süs bitkisi türü. Latince adı “Çin gülü” anlamına gelse de Türkçede kullanılan “Japon gülü” adı çiçekçilerde ve halk arasında çok yaygındır.

Japon gülü evde olur mu?

İri ve renkli çiçekleri ile dikkat çeken bir görüntüye sahip olan Japon gülü çiçeği halk arasında Çin gülü ve hibiskus isimleriyle de bilinir. Malezya milli çiçeği olan bu bitki saksıda veya bahçede kolaylıkla yetiştirilebilir.

Japon gülü neyi sever?

Bol güneşli, havadar ve aydınlık ortamlarda tutulmalıdır. Ancak direkt yakıcı güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Nemi seven bu bitki, humus açısından zengin toprağı sever. Bahçe toprağına yaprak çürüntüsü (kompost toprak), kil ve yanmış çiftlik gübresi ekleyerek humuslu toprak elde edebilirsiniz.

Japon gülü ne zaman çiçek açar?

Tropikal özellikli olduğundan dolayı gece – gündüz sürelerinin uzayıp kısalmasından hiç etkilenmeden yılın her zamanı çiçek açar. Yeter ki kış boyunca sıcak ve güneşli bir yerde bulunsun. Fakat Japon gülünün çiçekleri sadece bir günlüktür.

Japon gülü kaç yıl yaşar?

Japon gülü bakımı için en uygun iklim, sıcak iklimdir. Çiçek, tropikal bir bitki türü olduğu için, ılıman iklimlerde bahçede çok rahat yetiştirilebilir ve birkaç yıl yaşar.

You might be interested:  Sarmaşık Gül Duvara Nasıl Sardırılır?

Japon gülü ne anlama gelir?

Türkiye’de “ Japon Gülü ” veya “Çin Gülü ” ismiyle anılan bu çiçek özellikle koyu kırmızı tonlarıyla Malezya’nın istikrarını ve sosyal ahengini temsil ettiği düşünülüyor. Çin gülünün beş yaprağı, 5 ilkeye atıf yapar: Allah inancı, krala ve ülkeye bağlılık, anayasanın üstünlüğü, hukukun egemenliği ve ahlâk güzelliği.

Japon çiçeği nasıl yetiştirilir?

Bol güneşli, aydınlık ve havadar ortamları sever ancak bitkinin zarar görmemesi için yakıcı güneş ışığında çiçeği muhafaza etmeyiniz. Nemden hoşlanır. – Zengin karışımlı toprağı sevmektedirler. Humusça zengin bahçe toprağına yaprak çürüntüsü (kompost toprak), kil ve yanmış çiftlik gübresi ekleyiniz.

Japon gülü nasıl yazılır?

Japon gülü, 10 karakter ile yazılır. Ayrıca, J harfi ile başlar, ü harfi ile biter. Tüm karakter dağılımı ise, ‘J’, ‘a’, ‘p’, ‘o’, ‘n’, ‘ ‘, ‘g’, ‘ü’, ‘l’, ‘ü’, şeklindedir.

Japon gülü yenir mi?

Kökeninin Afrika olduğu düşünülen hibisküs bitkisi, Asya kıtasında, özellikle Çin ve Tayland’da yoğun olarak yetiştirilmekte ve tüketilmektedir. Burada taze olarak yemeklerde, salatalarda hatta turşularda da kullanılan hibisküs, ülkemizde genellikle kurutulmuş olarak kullanılmaktadır.

Hibiskus nasıl yetiştirilir?

Hibiskus (ebegümeci) bitkisi sıcak havaları sever. Geceleri sıcaklıklar 10 derecenin üzerinde olana kadar iç mekânlarda bakılması gerekir. Çok yıllık ebegümeci bitkilerini ilkbahar aylarında dikin, böylece uygun sıcaklıklarda daha hızlı ve sağlam bir kök salabilirler.

Dikenler tacı nasıl çoğaltılır?

Olgunlaşmış bitkiden alınacak 8 ila 10 santimlik bir parça ile dikenler tacı çiçeğinin kolayca çoğaltılması mümkündür. Çoğaltma için en uygun zaman ilkbahardır. Kesilen parça saksı toprağına yerleştirilir ve ardından hafifçe sulanır. Alternatif olarak, su dolu bir bardağa da yerleştirilebilir.

Begonvil ne zaman çiçek açar?

Begonvil çiçeği, sıcağı ve güneşi oldukça seven bir bitkidir. Genellikle sonbahar aylarında yapraklarını açmaya başlar. Hızlı büyümesi isteniyorsa, bakımı doğru yapılmalı, budaması aksatılmamalıdır.

You might be interested:  Orkide Hangi Mevsimde Budanır?

Japon küpesi çiçeği nasıl bakılır?

JAPON KÜPELİSİ (KOHLERİA) BAKIMI * Bitki toprağı, kum, perlit, torf, cocopeatli bir karışım kullanabilirsiniz. Toprak ne kadar iyi bir drenaja sahip olursa köklerde bir o kadar sağlıklı gelişim gösterecektir. Kohleria japon küpelisi bakımı için sulama önemlidir. Kohleria çiçeği, çok sık sulanmaktan hoşlanmaz.

Yaban Gülü nasıl bir çiçektir?

Yaban gülü; bozkır çiçeği veya kır gülü gibi anlamları ifade eder. Gülgiller familyasına ait, kırmızı, beyaz ve soluk pembe renklerinde, yabani bir güldür. Denizli, Antalya ve Burdur’da yetişen yaban gülüne, bu yörelerde Şakayık çiçeği denilir.

Yasemin ne kadar su ister?

Yasemin bitkileri, özellikle çiçek açtıklarında çok suya ihtiyaç duyarlar. Toprağı her zaman biraz nemli tutmak önemlidir. Bitkiler haftada bir kez sulanmalıdır. Sonbaharda ve kışın biraz daha az sulama yapılmalıdır.

Açelya evde nasıl bakılır?

Açelya çiçeği yaz aylarında hafta da en az iki defa saksı üsttün de sulanmalıdır. Kış aylarında ise hafta bir kere yine saksı üsttün de sulanmalıdır. Toprağın tamamına suyun kavuştuğuna emin olun. Yaz aylarında çiçeği sularken pazartesi ve Perşembe günleri sulamaya özen gösterin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector