Okurlar soruyor: Fındık Ne Zaman Çiçek Açar?

Okurlar soruyor: Fındık Ne Zaman Çiçek Açar?

Fındık tek evcikli bir bitki olup, erkek ve dişi çiçekleri aynı bitki üzerinde ancak değişik yerlerde oluşmaktadır. Çeşide bağlı olarak Kasım ayından itibaren çiçeklenme başlamakta ve yine Şubat ayı sonuna kadar devam etmektedir. Dişi çiçek kümesi (karanfil) daha çok bitkinin yan dallarında oluşur.

Bir fındık ağacı kaç kilo verir?

Bir fındık ağacının ne kadar fındık verebileceği belirsizdir. Ağacına, bakımına ve türüne göre fındık kilosu değişir. Ama yapılan araştırmalara göre normal bir zamanda bir dönüm araziden 80 kg fındık elde edilmektedir. Tabi doğru bakımı yapılan yerlerde bunun 200 kg kadar çıkabileceği de bilinmektedir.

Verimli fındık nasıl yetiştirilir?

Fındık, yapraklarını döküp toprakta humus meydana getiren ağaçların gölgeliklerine, soğuk bölgelerde güneye bakan, kuzeye kapalı yerlere dikilmelidir. Fındık tohumundan, çelikle, daldırma ile aşı ile üretilebilirse de en iyisi kök diplerinden süren fışkınlarla yetiştirme türüdür.

Fındık ne zaman yaprak döker?

Fındık ağacı kış aylarında yapraklarını döker.

Fındık hangi toprak türünde yetişir?

Fındık bitkisi normal gelişmesini Ph’sı 5-7 arasında olan topraklarda sağlayabilmekte ve bol ürün verebilmektedir. Ancak fındık tarımı yapılan Karadeniz bölgesi toprakları genellikle asit karakterdedir.

You might be interested:  Hızlı cevap: Haşhaş Ne Zaman Çiçek Açar?

1 dönüm fındık tarlası kaç kilo fındık verir?

Türkiye’de dönüm başına denk gelen ortalama 90 kilogram iken, örnek uygulamanın yapıldığı bahçelerde ise mühendislerin yaptığı sayıma göre dönüm başına yaklaşık 300 kilogram fındık alındığı bilgisi paylaşıldı.

1 dönüm fındık bahçesinde kaç ocak olur?

I dönüm 50 ocaktır. I » vasati 75 kilo fındık verir.

Fındık fidesi kaç yılda meyve verir?

Bir fındık ağacı yaklaşık 7-8 yılda meyve veriyor.

En iyi fındık hangisi?

Türkiye’nin en iyi fındığı, Giresun’da; Giresun’un en iyi fındığı ise, Tirebolu’da yetişir. Giresun – Tirebolu’nun en iyi fındığı ise, Karakaya bölgesinde yetişmektedir.

Fındık bol su ister mi?

Özellikle sulamanın bugünlerde daha da önem arz ettiğine dikkati çeken İslam, “Bölgemiz yağışlı olmasına rağmen yaz başlarından itibaren fındık bitkisi daha fazla suya ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyacın yağışlarla karşılanması mümkün değildir. Fındıkta sulama zorunludur.” dedi.

Fındık yaprak döker mi?

Kuzey Yarımküre’nin ılıman iklimlerinde sıkça görülen, yaprak döken ağaç ve çalı cinsine üyedir. Fındık ağacı çiçekleri ilkbaharda yapraklardan önce çok erken üretir. Fındık ailesinin tüm üyeleri, kış sonlarında ve baharın başlarında çarpıcı sarkan sarı çiçekler üretirler.

Fındık ne zaman ve nasıl dikilir?

Dikim için en uygun olan zaman sonbahar aylarıdır. Kışı sert geçen yörelerde ve dikime geç kalınması halinde İlkbaharda da dikim yapılabilir.

Fındık ocağında kaç dal olmalı?

Ocak Dikim Sistemi: Ülkemizde fındık üretim alanlarında uygulanan geleneksel dikim sistemidir. Ocaktaki dal sayısı 5-6’yı geçmemelidir. Ocaklar arası mesafe en az 4 m olmalıdır. Sık dikim fındık bahçelerinde ilerleyen yıllarda kültürel uygulamaları yerine getirmek oldukça zor olmaktadır.

Fındık hangi toprak türünde yetişir coğrafya?

Besin maddelerince zengin, tınlı, humuslu topraklar ile alüvyal ve geçirgen topraklarda iyi büyür. Hafif asidik (pH’sı 6-6.5) topraktan hoşlanır.

You might be interested:  Orkide Ne Kadar Sürede Yetişir?

Turunçgil hangi toprak türünde yetişir?

Turunçgiller için uygun topraklar; hafif ve orta ağır yapıda, iyi drene olabilen, gevşek ve iyi havalanabilen, kumlu, kumlu-tınlı, tınlı, killi tınlı yapıdaki topraklardır.

Kumlu toprakta ne yetişir?

Havuç, ayçiçeği, bakla, kuru fasulye, susam, şeftali,tütün, kestane, funda, turp, kereviz, çam, eğrelti otu ve pancar kumlu topraklarda yetişen bitkiler arasındadırlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector