Okurlar soruyor: Çiçek Bamya Nerede Yetişir?

Okurlar soruyor: Çiçek Bamya Nerede Yetişir?

Sıcaklık ve nemin iyi ayarlanması bamya yetiştiriciliğinde oldukça önemli bir konudur. İklim göz önünde bulundurulduğunda bamya yetiştiriciliği ülkemizde en fazla Akdeniz Bölgesi ile Ege Bölgesinde daha fazla yapılmaktadır.

Hangi ilin bamyası meşhur?

Açık yeşil renkli ve küçük meyveli olan Amasya-Taşova çiçek bamyası ülkemizde, özellikle de Konya’da çok büyük ilgi görmektedir.

Bamya hangi illerde yetişir?

Türkiye’de özellikle, Ege ve Marmara bölgelerinde bamya yetiştiriciliği yoğunlaşmıştır. Ancak Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde de yaygınlık kazanmıştır.

Bamya en çok hangi ilimizde yetişir?

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde yetiştirilen bamya, Türkiye’nin her bölgesinden yoğun ilgi görüyor. Son yıllarda lezzetiyle adından sıkça söz ettiren Yenişehir bamyası, dayanıklılığıyla da en çok tercih edilen bamya oldu.

Çiçek Bamya nasıl yetiştirilir?

Ortalama hava sıcaklığı 15-20 °C, toprak sıcaklığı en az 15 °C olunca tohum ekimi yapılmalıdır. Bamya toprak isteği yönünden çok seçici değildir. Her tür toprakta rahatlıkla yetiştirilebilir. Diğer tür sebzelerin yetişemediği yer altı su seviyesi yüksek topraklarda da başarı ile yetişebilir.

Çiçek bamyanın fiyatı ne kadar?

Dalında 15 lira olan çiçek bamyası ipe dizilince “altın” kadar değerleniyor. Ağırlıklı olarak Amasya’da üretilen kuru çiçek bamyanın fiyatı 200 liraya kadar yükseliyor. Pahalı olsa da lezzeti ile Anadolu mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

You might be interested:  Saksıda Kuruyan Papatya Nasıl Canlandırılır?

Bamya çiçeği ve hibiskus aynı mı?

Çeşitli iklim koşullarında yetişmeye uygun olan hibiskus bitkisi gıda olarak tüketiminin yanı sıra iplik ve kumaş yapımında da kullanılır. Ülkemizde bamya çiçeği, Jamaika gülü, gülhatmi gibi farklı isimlerle bilinir.

Bamya hangi iklimi sever?

Bamya sıcak iklim sebzesidir. Yüksek ısı olan bölgelerde gelişim göstererek yüksek randıman yapar. Sıcak iklim sebzesidir ama alıştırılarak az sıcaklıklara maruz bırakılırsa 5-6 °C gibi az sıcaklıklara dayanabilir.

Bamyanın anavatanı neresi?

Familyası ebegümecigillerden olan bamyanın (ngilizce: Okra) anavatanı konusunda iki yer üzerinde durulur. Bunlar Hindistan ve Afrika’dır. Bitkisel özellikleri açısından yıllık bir bitki olan bamya; kazık köklüdür.

Bamya ne kadar zamanda yetişir?

Ekimden ortalama 60 gün sonra başlayan hasat hergün yada gün aşırı yapılır ve 3,5-4 ay devam eder. Bamya hasadı oldukça zor ve zahmetli bir iştir.

En iyi çiçek bamya nerede yetişir?

Sıcaklık ve nemin iyi ayarlanması bamya yetiştiriciliğinde oldukça önemli bir konudur. İklim göz önünde bulundurulduğunda bamya yetiştiriciliği ülkemizde en fazla Akdeniz Bölgesi ile Ege Bölgesinde daha fazla yapılmaktadır. Çünkü buralarda iklim şartları bamya yetiştiriciliği için çok daha iyidir.

Bamya sulanır mı?

Masura şeklinde yapılan üretimlerde tohum ekimi ile birlikte iklim koşullarına bağlı olmak koşulyla gerekli olduğu dönemlerde salma şeklinde sulama yapılır.

Saksıda Bamya yetiştirilir mi?

Bamya tohumları öncelikle küçük bir saksıya ekilir ve üzeri 1 cm toprak ile örtülür. Ardından filizlenmeye ve uzamaya başlayan bamya fideleri, büyük saksılara alınır. Burada gübre bakımından zengin toprak ile bütünleştirilir ve gün aşırı sulanmaya devam edilir.

Bamya güneş ister mi?

İlkbaharda çok erkenden davranmayın. Bamya sıcak sever.

Bamya kaç günde çiçek açar?

Bamya bitkisi çeşitlere bağlı olarak tohum ekiminden ortalama 40-60 gün sonra çiçeklenme- ye başlar. Çiçeklenme yine çeşitlere bağlı olarak farklılık gösterir. bamya toplayabilir. Amasya çiçek bamyası gibi küçük meyveli çeşitlerde bu daha da az olur.

You might be interested:  Lilyum Nasıl Bakılır?

Bamya nasil dikilmeli?

işlenmiş toprağa bamya tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 2-3 cm arasında kapatınız.Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız.Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 10-12 gün içerisinde gerçekleşecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector