Okurlar soruyor: Begonvil Ne Zaman Çiçek Açar?

Okurlar soruyor: Begonvil Ne Zaman Çiçek Açar?

BEGONVİL HİKAYESİ * Latince adı “bougainvilea” olan begonvil, aynı zamanda Rodos sarmaşığı, konsolos çiçeği, ancak yaygın olarak gelin duvağı olarak bilinen bir sarmaşık türü. Güneşi seviyor; duvağa benzeyen çiçekleri koyu pembe, beyaz, kırmızı, mor renklerde, haziran-temmuz aylarından ekim ortalarına kadar açıyor.6 aug. 2020

Begonvil ya nın çiçek açması için ne yapmak gerekir?

Güneşi seven Begonvil çiçeğinin bakımını yaparken köklerinin saksı içindeyse gölgede ve serin bir yerde olmasına dikkat edilmelidir. Gövdesi ve dalları bol güneş almalıdır. Fazla çiçeklenmesi için dağınık şekilde uzaman kollarının budanması gerekir. İki yılda bir saksının büyütülmesi gerekir.

Begonvil ne zaman uyanır?

Begonvil Ne Zaman Çiçek Açar? Yılın neredeyse her mevsiminde rengarenk çiçekleri ile görebileceğiniz begonvil yazın, ilkbaharda ve sonbaharda 3 kez olmaya üzere çiçeklerini yeniler. Kışın yapraklarını ve çiçeklerini döker ve kısa süreliğine çiçeksiz kalır.

Begonvil Saksida yetişir mi?

Begonvil sarmaşık ve çalı formunun yanı sıra saksıda da yetişebilir.

Begonvil hangi gübreyi sever?

Geçirgen toprak seven begonvil ilk dikimde ve sonraki yıllarında solucan gübresi vermenizi tavsiye ederim. Sağlıklı begonvil çiçeği için güneş ihtiyacı unutulmamalı.

Begonvil saksıda nasıl bakılır?

Begonvil Bakımı Saksıdaki tüm toprağı çıkararak yeni büyük saksının içerisine koymalısınız. Begonvil çiçeğinde dikkat etmenin gerekecek noktalar şöyledir. – Su ihtiyacını mutlaka karşılamalısınız. Haftada 2 kez yazın, 1 kez kışın sulamak begonvil çiçeği için yeterlidir.

You might be interested:  Kaktüs Ömrü Ne Kadardır?

Begonvil çelikleme hangi ayda yapılır?

Çelik alma işlemi için en uygun zaman özellikle çiçek döktüğü sonbahar ayları olmalıdır. Sonbahar ayında bitkiden budamış olduğunuz çelikleri yukarıda belirtilen iki şekilde toprak ya da saksıya ekebilirsiniz.

Begonvil Çiçeği nasıl budanır?

Sarmaşık tarzında bahçede yetişen begonvilin budama işlemi: Bitkinin ilk çiçeklenmesinden sonra yapılır. Kış sonu ya da bahar başı yapılan budama bitkiyi olumsuz yönde etkiler. Ayrıca yine aynı şekilde sonbahar ya da kış başı yapılan budama ise kış mevsiminde begonvilin soğuktan etkilenip ölmesine neden olabilir.

Begonvil nasıl korunur?

Kış soğuklarına dayanıklı bir çiçek değildir. Özellikle kış aylarının sert geçtiği ve don olaylarının yaşandığı şehirlerde bahçede yaşama imkanı oldukça zordur. Bunun yerine saksıya dikilmiş olan begonviller kışın sert geçtiği yerlerde evin içine alınarak korunabilir. Bahar ayının başlangıcında balkona çıkarılır.

Begonvil kac derecede donar?

Kış soğuklarına dayanıklılığı: Begonviller kış soğuklarına pek dayanmaz. Soğuğa dayanıklılığı -1°C derecedir. Yerine alışıp orada güçlendikten sonra -6°C derece soğuklara birkaç saatliğine dayanabilir.

Begonvil aşılanır mı?

Video: Bougainvillea ( Begonvil ) Aşılama 2021, Haziran Birkaç aşılama yöntemi iyi çalışır, ancak yaklaşma aşılaması, konak ve scionda daha az hasara neden olur. Greft başarısız olursa, her ikisi de iyileşir. Çoğu begonviller en iyi kesimlerle çoğalır, ancak daha az güçlü çeşitler aşılama gerektirir.

Begonvil saksısı hangi ayda değişir?

Saksı değişimi için en uygun zaman genellikle ilkbahardır. Ancak bitkinizin türüne göre bu durum değişebilmektedir. Bitkinin uykudan çıkıp aktifleşmeye başladığı zaman saksı ve toprak değişimi için uygundur.

Begonvil Böceklenmesi nasıl geçer?

Eskiden insanlar, aspirinli su karışımını çiçek diplerine dökerlerdi. Siz de aspirinli suyu, çiçeğinizin toprağına dökmeyi deneyebilirsiniz. Çiçeğinizin toprağına sigara külü veya izmarit atmanız, çiçeğinizi böcek ve sineklerden koruyacaktır.

You might be interested:  Kasımpatı Tohumu Nasıl Elde Edilir?

Begonvil daldan nasıl çoğaltılır?

Dalın üzerine bir pet şişenin ağnızı kesin ve dalın üzerinden geçirip toprağa batırın. Haftada birkaç kere pet şişeyi kaldırıp bitkiyi havalandırmalısınız. Toprak aşırı kurursa köklere inmeyecek şekilde toprağın üzerine su püskürtün. Begonvil dalı 1-2 ay içerisinde köklenecektir.

Begonvil kaç çeşit?

Begonvilin üç ana türü vardır. Bunlar Bougainville glabra, Bougainville spektabilis ve Bougainville peruviana’dır. Türkçe adlarıyla tırmanıcı begonvili, çalı begonvil, bodur begonvil.

Begonvil fidanı ne zaman dikilir?

Begonvil Fidanı Ne Zaman ve Hangi Ayda Dikilir? Begonvil fidanın bazı türleri yılın her döneminde dikilebilir. Fakat genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında begonvil fidanı dikimi yapılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector