Okurlar soruyor: Ayva Ağacı Ne Zaman Çiçek Açar?

Okurlar soruyor: Ayva Ağacı Ne Zaman Çiçek Açar?

Kışın çok soğuk olan yerlerde geç çiçek açmakta olan Ayva ağaçları, ılıman iklimde daha çabuk çiçeklenmektedir. Sıcak iklimler de ise erik mevsiminde çiçek açmaya başlamaktadır.11 okt. 2017

Ayva neden geç çiçek açar?

Bununla beraber özellikle İç Anadolu’da ilkbahar donlarından zarar görmez. Çünkü çiçeklenme özelliği dolayısıyla geç çiçek açar. Ayvada önce bir göz sürer sonra bu sürgünün ucunda çiçek açar. Sürgün gelişimi de hava sıcaklığına bağlı olduğundan çiçekler geç açar ve donlardan kurtulur.

Ayva hangi ayda cicek acar?

Nisanda, mayısta çiçeklenen ayvalar en geç meyve veren ağaçlardır. Ancak ekimde, kasımda gelir sulu ve güzel ayvalar soframızda, geç olgunlaşan ve beki de en dayanıklı, en sağlam ve en uzun ömürlü meyvelerden biridir, bu yüzdendir ki içinde ki kurtlara bile yine de en dayanıklısıdır.

Ayva ağacı su ister mi?

Kapama ayva bahçelerinde yazı kurak geçen yerlerde, mesela Orta Anadolu’ da olduğu gibi, yazın sulanır. Ağaçların sağlıklı bir gelişme gösterebilmesi, düzenli ve kaliteli meyve elde edebilmesi için mutlaka sulamaya ihtiyaç vardır.

Ayva ağacı ne zaman meyve verir?

Dikilen Ayva Fidanı Ne zaman Meyve Verir? Uygun koşullar altında dikilen bir yabani ayva anacına aşılı bir ayva fidanından 2-3 yıl içerisinde meyve görmeniz gerekir.Verime oturması ise 5. Yıldan sonra olmaktadır.Yarı bodur ve bodur anaçlı ayva fidanlarında ise bu süre daha erkendir.

You might be interested:  Tavuklarda Çiçek Hastalığına Ne Iyi Gelir?

Ayva Hangi mevsimde açar?

Kışın çok soğuk olan yerlerde geç çiçek açmakta olan Ayva ağaçları, ılıman iklimde daha çabuk çiçeklenmektedir. Sıcak iklimler de ise erik mevsiminde çiçek açmaya başlamaktadır.

Ayva suyu sever mi?

Sulanmayan bahçelerde sürgünler zayıf büyür, meyveler küçük kalır, meyve şekli bozulur, meyveler kuru, boğucu ve kekre olur. Bu nedenle yeterli yağışın olmadığı bölgelerde ayva ağaçları yaz mevsimi boyunca sulanmalıdır.

Ayva ilaçlaması ne zaman yapılır?

İlaçlama zamanı Ayva İç Kurdu ile mücadelede temmuz ayından itibaren ayva meyvelerinin renklenmeye başlaması yani meyvelere ben düşmesi ile mücadeleye başlanması gerekir.

Ayva çiçeği ne renk?

Bilindiği gibi ayva çiçeği pembe ve beyaz renklerinin karışımında oluşmaktadır.

Ayva yazın olur mu?

Ayva kış mevsiminde tüketilmesi gereken meyve çeşitlerinden biridir. Gülgiller ailesinin bir üyesi olan, boyu 4-5 metreye kadar uzayabilen, gövdesi kahverengi olan ve kış mevsiminde yetişen meyve ağacına ayva denmektedir.

Ayva ağacı ne zamana kadar sulanır?

Sulama; Kapama ayva bahçelerinde yazı kurak geçen yerlerde, mesela Orta Anadoluda olduğu gibi, yazın sulanır. Sulama şartlara göre 15- 20 günde bir tekrarlanır.

Şeftali ağacı suyu sever mi?

Şeftali ağacı, yetiştiği bölgenin iklimine göre su ihtiyacı duyar. Özellikle, ilk dikildiği zamanlarda bol sulamaya ihtiyaç duymaktadır. Mayıs ayında şeftali ağacı sulamasının başlanması gerekmektedir.

Armut suyu sever mi?

Ortalama olarak bir genç armut ağacının, güçlü kökler, yapraklar ve meyveler oluşturması için oldukça fazla suya ihtiyacı vardır. Kural olarak, olgun armut ağaçları su isteklerini yağmur suyuyla giderirken, genç armut ağaçlarının olgun armut ağaçlarından daha fazla suya ihtiyacı vardır.

1 ayva ağacı kaç kilo verir?

Yetişkin bir ağaçtan 50 kilonun üzerinde ürün alabiliyoruz. Bakımlı, genç ağaçlarda bir ayva 1 kiloya kadar çıkıyor.

You might be interested:  Nilüfer Ek Binası Nerede?

Ekmek ayvası ne zaman toplanır?

Meyve Özellikleri: Meyve iri bazen de çok iri,uzunumsu ve sarı renklidir. Eti sulu, yeme kalitesi çok yüksektir. Soğuk hava tesislerinde uzun süre bekleyebilir. Hasat Zamanı: Ekim ayı içerisinde hasat edilir.

Ayva ağacı kaç derece soğuğa dayanır?

Ayva ağacı soğuğa dayanıklıdır ve 7 derece sıcaklık ayva için idealdir; ancak sert kış ve soğuk iklimlerden olumsuz etkilenir. Kireçli ve ağır toprakları, nemi ve rüzgârı sevmez. Deniz iklimlerini sever; 10 metre ile bin metre arası yüksekliklerde yetişebilir. Yaklaşık 60 yıl yaşayabilen bir ağaçtır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector