Kivi Ne Zaman Çiçek Açar?

Kivi Ne Zaman Çiçek Açar?

Kivi asmaları Mart sonu- Nisan başında uyanır. Mayıs’ın sonu- Haziranın ilk haftasında çiçek açarlar. Hasat Ekim’in ikinci – Kasım’ın birinci yarısında yapılır. Aralık ortasında yaprak dökerler.31 mrt. 2010

Kivi ağacı kaç yılda meyve verir?

Kivi Fidanı Kaç Yılda Meyve Verir? Kivi fidanı 3 yıl sonra meyve verir.

Kivi ağacı neden meyve vermez?

Kivi Ağaçlarınız Meyve vermiyorsa, sorunun kaynakları başlıca şunlar olabilir; Çiçekler, tomurcuklar meyveye yatmadağı için olabilir. Hastalılardan ve çeşitli zararlılardan kaynaklı olarak Kivi ağaçlarınız meyve vermiyor olabilir. Bütün bu sorunların tek bir ortak tarafı vardır ki o da topraktır.

Kivi kaç günde bir sulanır?

Sulama süre aralığı konusunda çok genel bir fikir vermek gerekirse alüviyal topraklarda, verim yaşındaki bitkilere her gün veya gün aşırı 4-10 saat sulama yapmak gerekmektedir. Ortalama olarak yaprak alanının her m2’si için günde 5 litre su hesaplanmalıdır.

Kivi fidanı suyu sever mi?

Kivi bitkisi yaklaşık 8-9 ay süren vejetasyon dönemi içinde iklime göre topraktan 800-1400 mm su tüketir. Kivi, derin ve geçirgen toprakları sever. Suyu fazla tutan killi topraklar kivi yetiştiriciliğine uygun değildir.

1 kivi ağacı kaç kilo meyve verir?

Bir dönüm araziye 80 tane kivi fidanı dikilebildiğini, dikimden 3 yıl sonra ise verim vermeye başladığını ve yetişmiş bir ağacın ortalama 70 kilo meyve verdiğini söyleyen Doygun, “Türkiye’de yılın ilk kivi hasadını 1 Eylül’de Silifke’den yaptık.

You might be interested:  Sıkça Sorulan Sorular: Ihlamurlar Ne Zaman Çiçek Açıyor?

Erkek kivi meyve verir mi?

Burada alınan erkek kivi fidanları meyve vermek için değildir. Var olan dişi fidanların üretim yapabilmesi için gerekli tozlaşmayı sağlaması için vardır. Çiçeklenme sırasında kendi meyvesini açmayıp tohumlarını döken erkek kivi diğeri de dişi kivi olmaktadır.

Erkek kivi fidanı çiçek açar mı?

MATUA( ERKEK ) KIVI FIDANI ÖZELLIKLERI Çiçeklenmesi en erken ve çiçeklenme süresi en uzun olan çeşittir. Bol miktarda çiçek açıp yeteri kadar polen vermektedir. Çiçekleri beyaz olup kendisi oldukça güçlü gelişir. En çok yetiştiriciliği yapılan çok verimli ve kaliteli bir çeşittir.

Meyve ağaçları ne zaman meyve verir?

Geleneksel bahçelerde 3. veya 4. yıl meyve vermeye başlayan ağaç, Bodur meyve fidanlarıyla 2. yıl verime yatar. Bahçenin 4. senesinde ekonomik verime geçer.

Kivi Fidanı hangi ayda dikilir?

Açık kök kivi fidanları yaprak dökümüyle beraber (Genelde Kasım ayı 1 ile 2. Haftasından itibaren), Bölgelere ve rakıma göre Nisan ayının son haftasına kadar dikilebilmektedir.

Kivi çok su ister mi?

Kiviler dikimi takip eden ilk yıl bitki başına 2-3 günde bir iki saat süre ile 8 litre suya ihtiyaç gösterirler. Daha sonraki yıllarda omcalar geliştikçe su ihtiyaçları artar. Olgun bir kivi bahçesinin yıllık su ihtiyacı iklim ve toprak koşullarına bağlı olarak 700-10000 mm/ha ulaşır.

Kiviye ne tür gübre atılır?

Tam verim çağında olan bir kivi bitkisi için 500 gr saf azot karşılığı, azotlu gübrelerden üre için 1kğ, Amonyum nitrat için 1.5 kğ olmak üzere üçe bölünerek 1/3 Mart, 1/3 mayıs, 1/3 haziran, ayında verilmelidir. Fosforlu ve potasyumlu gübreler bir defada sonbaharda verilmek üzere 200 gr P2 O5 300 gr K2O verilmelidir.

Saksıda kivi yetişir mi?

Tohumları, üçer dörder olmak üzere saksılara yerleştirirseniz rahat rahat büyüyebilirler. Bu arada, bitkiniz toprak üzerine çıkıp uzadıkça saksıların boyutunu da büyütmeyi unutmayın. İlk iki yıl, kivi fidanınızı evin içerisinde sıcak ve güneşli bir ortamda bulundurmalısınız.

You might be interested:  Lale Devrinden Sonra Tahta Kim Geçti?

Kivi sulanır mı?

Su olmadan çok çok yüksek verimlere sahip bir Kivi yetiştiriciliği yapmak zordur. Bakımın önemli unsurlarından birisi de sulamaktır, ayrıca ucuz da bir şey değildir. Bu yüzden gereğinden fazla sulamak yerine bahçenizin, tarlanızın normal su ister hale gelmesi gerekmektedir.

Kivi nasıl toprakta yetişir?

Kivi, derin ve süzek olan, kireçli olmayan topraklarda iyi sonuç verir. Ph’sı 5,5-7,6 olan topraklarda iyi yetişir. Kivi fidanları sıra üzeri ve sıra arası en az 4 metre olmak üzere, 8 dişiye 1 erkek hesabıyla dikilmelidir.

Kivi en çok hangi ilde yetişir?

Kivi tarımı denilince akla gelen en önemli yerlerden biri de Karadeniz… Karadeniz’in başta Ordu olmak üzere pek çok ilinde kivi üretiliyor. Adını uzun yıllar bereketli fındık bahçeleriyle duymaya alıştığımız Ordu, artık kiviyle de anılıyor. Ordu, Yalova’dan sonra kivi tarımının en fazla yapıldığı yer.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector