Kekik Ne Zaman Çiçek Açar?

Kekik Ne Zaman Çiçek Açar?

Dağ kekiği hangi ayda çiçek açar?

Kekik Mayıs’tan Ağustos’a kadar çiçek açar.

Kekik ne zaman toplanmalı?

Kekik kurusu veya taze yaprak üretimi için kekik yetiştiriyor isek, ilkbahar sonu ile sonbahar başına kadar iki veya üç el hasat yapabiliriz.

Kekik nasil cicek acar?

Oldukça kolay yetişebilecek olan kekik çiçeğinin tohumu oldukça küçüktür ve ilkbahar mevsiminde dikilebilir. Kolay bir şekilde çimlenip çiçek veren bu bitki evde yetiştirilmek isteniyor ise, drenaj deliği olan bir saksının dibine çakıl taşı konulup, saksıya hafif kumlu ve killi toprak yerleştirilerek tohum ekilebilir.

Kekik mevsimi ne zaman?

Sadece Nisan-Mayıs aylarında taze kekik satın alabilirsiniz.

Kaç türlü kekik var?

Kekik özelliği açısından bir çok çeşidi bulunmaktadır. Yaklaşık Dünya’da 350 kadar türü olduğu bilinmektedir.

Yaban kekiği nasıl bir şeydir?

Bir diğer adı da dağ kekiği olan yaban kekiği, kendine has kokusu ve hoş kokulu bir lezzete sahip olması ile daima ilgi odağı olan bir bitki çeşididir. Yaban kekiği çoğunlukla yemek çeşitlerinde bir baharat olarak kullanılmaktadır.

Kekik ne zaman hasat yapılır?

Hasat ve Kurutma: Kekik bitkisi çiçeklenme başlangıcı ile tam çiçeklenme dönemi arasında hasat edilir.

Top kekik nasıl kurutulur?

Yıkanmış ve suyundan arınmış kekikler dalından ayrılmadan temiz, tozsuz, rüzgarlı ve direk güneş ışığı almayan bir ortamda kurutulur. Önce kekiğinizi fazla suyundan hızlıca iyice arındırın ki ( önce 1-2 saat güneşte veya bezle kurulayarak) su yapraklarda siyahlaşma yapar.

You might be interested:  Afrika Menekşesi Nasıl Çok Çiçek Açar?

Kekik olduğunu nasıl anlarız?

Gerçek kekik, açık yeşil renginden ve aromasından çok rahat bir şekilde anlaşılır. Kekiğin posası ise daha çok kahverengi renktedir. Kokusu yoktur. Kekik alırken, bu hususa dikkat edilmeli” ifadelerini kullandı.

Kuru kekik çayı nasıl hazırlanır?

Kurutulmuş kekikten çay demlemek istiyorsanız, demliğe bir bardak su koyun ve kaynatın. Kaynayan suyu bardağa alın ve 1 yemek kaşığı kekik ilave ederek 5-10 dakika demlenmesini sağlayın.

Kekik çiçeği neye iyi gelir?

Kekiğin antiseptik ve antibiyotik özellikleri, öksürük ve bronşit gibi solunum ve soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi solunum yolları için etkili bir ilaçtır. Kekiğin bronşit tedavisinde çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Kekik, K vitamini ve mükemmel bir demir, kalsiyum ve manganez kaynağıdır.

Kekik saksıda yetişir mi?

Özellikle toprak saksı temin ederseniz gelişimi daha iyi olur. Yılın her döneminde yetiştirebilirsiniz. Kekik yetiştireceğiniz saksıların altları mutlaka delik olmalıdır. Çünkü saksıda biriken su kekik bitkinizi çürütebilir.

Dağ kekiği nerelerde olur?

Dağ kekiği baharın gelişini müjdeleyen bir bitkidir. Kış bitmeye güneş ısıtmaya başladığında dağ kekikleri kendini göstermeye başlar. Egenin dağlık bölgelerinde Mart – Nisan aylarında yetişir. Köyümüzün dağlık bölgesinin bitişinde ve dağ eteklerinde yetişir.

Dağ kekiği zahter mi?

Zahter otu dağ kekiği olarak bilinen bir bitkidir. Kokusu kekik kadar keskin ve acı olduğundan dolayı çoğu zaman kekikle karıştırılabilir. İki farklı türü olan zahterin biri yaz mevsiminde diğeri ise kış mevsiminde yetişir. İkisi de birbirinden farklı olan bu bitki türü sağlığa çok faydalı olarak bilinir.

Kekik nerede nasıl yetişir?

Botanik Bilgi: Ballıbabagiller familyasındandır. Güneşli yerleri seven, genellikle çorak topraklarda yetişen çok yıllık bir bitkidir. Boyları 15 – 40 cm arasındadır. Kekik bitkisine hoş kokusunu veren, timol ve karvakrol adlı maddelerdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector