Isparta Gül Festivali 2022 Ne Zaman?

Isparta Gül Festivali 2022 Ne Zaman?

20-22 Mayıs 2022.

Isparta gül zamanı ne zaman?

Türkiye’nin gül sanayisinde marka ismi Isparta, Mayıs ve Haziran aylarında Gül hasadı ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Bu dönemde gülcülük ile geçinen Isparta köylerini yoğun bir gül kokusu sarmakta ve gün doğumuyla başlayan gül hasadı tatlı bir telaşla gül fabrikalarında devam etmektedir.

Isparta gül Bahçeleri nerede?

Isparta ‘da gül bahçelerinin bulunduğu iki önemli merkez var. Biri Ardıçlı Köyü, diğeriyse “Güller Vadisi” olarak anılan Güneykent beldesi.

Isparta gül Bahçeleri ne zaman gidilir?

Hem sıcaktan bunalmadan hem de serin yağmuruna yakalanmadan gezmek isteyenler nisan, mayıs ve haziran aylarını seyahatleri için seçebilirler. Şehre gül hasadına katılmak ya da gül bahçelerini gezmek için gelenler mayıs ayından başlayan ve hazirana kadar devam eden dönemde buraya gelebilirler.

Ispartada gül hasadı ne zaman yapılır?

Mayıs ayında yüksek kesimlerden başlayan hasat dönemi Haziran ayının son haftasına kadar sürüyor. Sabahın erken saatlerinde işçiler yardımıyla toplanan gül çiçeği, çuvallara konularak, önce kantarlarda tartılıyor daha sonra fabrikalara taşınıyor. Fabrikalarda kazanlara konulan güller, gülyağı ve gülsuyuna dönüşüyor.

Gül zamanı ne zamandır?

Gül hangi ayda görülür? Gül hasadı mayıs ayının 15’inden haziran ayının sonuna kadar sürüyor. Bu zaman aralığında sabah saat 5’ten 10’a kadar gül toplanıyor. Eğer Isparta’ya gelirseniz gül toplayan kadınlara eşlik edebilir, gülün güzel kokusunu teneffüs ederek, bu bahçelerden yanınıza gül alma şansı bulabilirsiniz.

You might be interested:  Orkide Nasıl Saksı Değiştirilir?

Isparta gül Bahçeleri hangi ilçede?

Isparta’nın Milas, Gölcük, Yakaören ve Gelincik Köyü, Atabey İlçesinin İslamköy, Gönen İlçesinin Güneykent Kasabası, Keçiborlu İlçesinin Senir Kasabası ve Kılıç Köyü yerleşim yerleri en önemli gül bahçelerinin bulunduğu ve en güzel güllerin yetiştirildiği yerlerdir.

Isparta hangi bölgede yer alır?

Isparta, Türkiye’nin güneybatısında yer alan il. Akdeniz Bölgesi’nin kuzeyindeki Göller Yöresi’nde bulunur.

Gül üretimi en çok hangi bölgede yapılır?

Gül Türkiye’de En çok ve En İyi Nerede Yetişmektedir? Gül Türkiye’de Isparta ile ünlenen bir şekilde en çok Isparta da yetişmektedir. Gül suyu, gül yağı ve gül esansı gibi maddelerin birçoğunun imalatı Isparta da yapılmaktadır. Isparta iklim olarak gül yetiştiriciliği için büyük tarlalarda yetişmeye müsait bir ildir.

Isparta gül heykeli nerede?

Isparta Belediyesi tarafından yaptırılan dünyanın en büyük 2 gül heykeli Kaymakkapı Meydanı’na dikilecek. Heykellerin 12’ncisi düzenlenecek Gül, Halı, Kültür ve Turizm Festivali’ne yetiştirilmesi için hummalı bir çalışma yapılıyor.

Isparta denize kıyısı var mı?

Göller Yöresi’nde bulunan Isparta’da deniz olmamasına rağmen Eğirdir Gölü ile bu eksiklik kapanmıştır. Genellikle Haziran ayında göl etrafında bulunan plajlar yerel halk ve şehir dışından gelen misafirlerle dolmaktadır.

Gül neden erken toplanır?

Gül çiçeklerinin düzenli olarak her gün sabahın erken saatlerinde toplanması gerekir. Gün içerisindeki toplanma zamanı geciktikçe gül yağı verimi düşer.

Isparta’ya gül nasıl geldi?

Isparta’yı dünyanın gül bahçesi haline getiren serüven, Bulgaristan’ın Kazanlık kentinde 1870’lerde başladı. Gülcüzade İsmail Efendi’nin bastonun içine gizleyerek Bulgaristan’dan getirdiği gül fidanı, Isparta’nın kaderini değiştirdi.

Gül hasadı nedir?

Öğleye kadar toplanan güller, ‘pat pat’ denilen tarım araçlarına yüklenip fabrikalara götürüldükten sonra, aynı gün işlenerek gül yağına dönüştürülür. Bu nedenle hasat 28 gün boyunca her sabah şafakta başlayıp güneşin ışıkları yakıcı hale gelmeden, yani en geç saat 10.00’da tamamlanır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector