Hızlı cevap: Haşhaş Ne Zaman Çiçek Açar?

Hızlı cevap: Haşhaş Ne Zaman Çiçek Açar?

Toprak Mahsulleri Ofisi denetiminde yılda 2 kez yetiştirilen haşhaş bitkisi, bölgenin en büyük gelir kaynağı olarak biliniyor. Haşhaş üreticisi Kazım Durmuş (54), yazlık ekimi yapılan haşhaş bitkisinin çiçek açtığını belirterek, “Genelde mayıs sonu, haziran başı açar ve ‘güzlük’ denir.27 mei 2020

Haşhaş ne zaman hasat edilir?

Kasım ayında ekimi yapılan ve temmuz ayının ilk haftasında hasadı yapılan haşhaş bitkisi, iki defa çapa yapılarak ve elle kırmak şeklinde hasat ediliyor.

Haş haş kaç günde çıkar?

Haşhaş, hem yazlık hem de kışlık ekilebilen, otsu yapıda tek yıllık bir bitkidir. Yazlık ve kışlık ekiliş tarihine göre vejetasyon süresi 110-280 gün arasında değişmektedir. 30–100 cm kadar derinine inen kazık kök sistemine sahiptir.

Haşhaş nasıl Çimlendirilir?

Haşhaş bitkisinin üretimi için tohumlarının çimlendirilmesi yapılarak bitkinin çimlenme olanaklarını sağlayacak koşullar oluşturulmalıdır. Toprağa ekilen tohumların sık sık nemlendirilmesi sağlanmalıdır. Haşhaş bitkisi çimlendikten sonra büyüme aşamasında sulanır daha sonra çapalanarak verimi artırılır.

Haşhaş nasıl bir şey?

Haşhaş bitkisi, Gelincikler ailesine ait bir bitki olan haşhaş, yaklaşık 2 metre boylanabilen, mor-beyaz çiçekli, ufak elma boyutunda meyve veren bir bitkidir. Ülkemizde yaklaşık 40 çeşit yabani haşhaş yetişmektedir. Çiçekleri solduktan sonra dökülür ve orta kısmındaki göbek büyüyerek meyvesi ortaya çıkar.

You might be interested:  Nilüfer Ne Demek Kısaca?

1 dönüm tarladan kaç kilo haşhaş çıkar?

Diğer türlü 1 dönümden en fazla 500 kilogram haşhaş çıkar, arada dağlar kadar yaklaşık 35 kat iş verimini arttırıyor.

Haşhaş üretimi hangi bölgededir?

Hem yazlık hem de kışlık olarak ekilebilen ve yetiştirilen bir bitkidir. Ülkemizde en çok haşhaş yetiştirilen bölgelerden birisi Afyonkarahisar’dır. İlk sırada bulunan Afyonkarahisar’dan sonra Denizli, Konya, Uşak ve Burdur illeri gelmektedir. Bu bölgeler haşhaşın yetiştirilebilmesi için uygun iklim tipine sahiptir.

Haşhaş hangi mevsimde olur?

Haşhaş başlarında bulunan tohum kısmı tamamen kuruduğu zaman hasat zamanının gelmiş olduğu zamandır. Tam da bu aşamada hasat işlemleri başlar. Yani ekim ayı ve mart nisan aylarında ekildiği güne de bağlı olarak hasat işlemi yapılmaktadır. Bitkisi de hayvan yemi olarak kullanılmaktadır.

Afyon ne zaman sulanır?

Ekim yapılan tarla, çok kaba ise tohum yatağı sıkıştırıldıktan sonra yağmurlama ile sulanır. Tohum çimlenmesinin en erken 7-8 gün olarak ayarlanması gerekir. Havalar sıcak ise ikinci bir sulama da gerekebilir.

Afyon çapası ne zaman yapılır?

Afyon bitkisinin ekimine Ekim ayı sonlarında başlandığını ve kasım ayı içerisinde tamamlandığını belirten Muhtar Ramazan Çetinkaya şu bilgileri verdi: “İki sefer çapası yapılır. Mayıs ayı sonlarında çiçeğini açar ve haziran ayının 15’ine kadar çiçek dönemi devam eder. Temmuz ayının 1 ve 15’i arası da hasadını yaparız.

Haşhaş bitkisi nasıl yetiştirilir?

Özetlemek gerekirse, haşhaş orta ağır, alüviyal, taban topraklarda en iyi şekilde yetiştirilebilir. Haşhaş toprağı yormaz, yarı nadas yerine geçer. Tarlayı erken terk ettiği için yerine hububat ekilebilir. Haşhaş çapa bitkisi olduğu için kendinden sonrasına yabancı otlardan arınmış, temiz bir tarla bırakır.

Haşhaş neden olur?

Bitkinin kullanılan kısımları; ham meyvelerinin çizilmesi ile elde edilen afyon, kurutulmuş ham meyveler, yapraklar, tohumları ve tohumlarından elde edilen yağıdır.

You might be interested:  Papatya Çiçeği Ne Işe Yarar?

Haşhaş hangi toprakta yetişir?

Haşhaş bitkisi toprak istekleri bakımından seçici değildir ve hemen hemen tüm toprak çeşitlerinde yetişir. Toprak çeşitleri içinde kumlu – tınlı toprakları tercih etmektedir. Zira kumlu – tınlı topraklarda homojen çıkış sağlanmakta, rutubeti muhafaza ettiği için bitki iyi gelişebilmektedir.

Haşhaşın kilosu ne kadar?

%10 indirimle Arifoğlu (Mavi) 250g Haşhaş 25 TL’ye, %20 indirimle Bağdat Sarı 1000 gr – 1 kg Haşhaş 91 TL’ye, %47 indirimle Aktar Diyarı 50 Gr Haşhaş 24 TL’ye, %26 indirimle Aktar Diyarı 1 Kg Haşhaş 57 TL’ye sahip olabilirsiniz.

Haş haş ekimi neden yasaklandı?

Türkiye’de 1971 yılına kadar haşhaştan afyon üretimi yapılırken Türkiye’nin, yasadışı uyuşturucunun kaynaklarından biri olarak suçlanması nedeni ile Türk Hükümeti bu suçlamaların doğru olmadığını kanıtlamak amacıyla ülkede haşhaş ekimine 26/06/1971 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile tam bir yasak getirdi.

Haşhaş kullanım alanları nelerdir?

Yağ çıkarıldıktan sonra arda kalan küspeden, hayvan yemi sanayiinde kullanılır. Öğütülen haşhaş tohumları; kurabiye, poğaça, çörek ve ekmek gibi hamur işlerine lezzet katmak için kullanılır. Süsleme amaçlı da kullanılabilen haşhaş, tahin ya da pekmezle karıştırılarak da tüketilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector