Hızlı cevap: Begonvil Nasıl Çiçek Açtırılır?

Hızlı cevap: Begonvil Nasıl Çiçek Açtırılır?

Güneşi seven Begonvil çiçeğinin bakımını yaparken köklerinin saksı içindeyse gölgede ve serin bir yerde olmasına dikkat edilmelidir. Gövdesi ve dalları bol güneş almalıdır. Fazla çiçeklenmesi için dağınık şekilde uzaman kollarının budanması gerekir. İki yılda bir saksının büyütülmesi gerekir.6 sep. 2017

Begonvil nasıl coşar?

Haftada 2 kez yazın, 1 kez kışın sulamak begonvil çiçeği için yeterlidir. Bundan daha fazlasını vereceksiniz, sulamadan önce toprağının kurumaya yakın olmasına dikkat edin. – Begonvil çiçeği güneşi çok fazla seven bir bitkidir. Ancak begonvilin yapraklarının güneşe gelmediğine dikkat etmelisiniz.

Begonvil hangi ayda cicek acar?

Begonvil çiçeği, sıcağı ve güneşi oldukça seven bir bitkidir. Genellikle sonbahar aylarında yapraklarını açmaya başlar.

Begonvil hangi gübreyi sever?

Geçirgen toprak seven begonvil ilk dikimde ve sonraki yıllarında solucan gübresi vermenizi tavsiye ederim. Sağlıklı begonvil çiçeği için güneş ihtiyacı unutulmamalı.

Begonvil içeride olur mu?

Begonvillerin çiçeklerinin üzerinde giysi giymiş gibi ikinci bir çiçek vardır. Asıl çiçek içeride kalmakla beraber yine de dış çiçekte aynı içindeki gibi canlı ve güzel bir renk tonuna sahiptir. Begonvil güneş seven bir birki olduğu için rüzgara maruz kalmayı veya üşümeyi sevmezler.

Begonvil kışın kurur mu?

Begonvil bitkisi; Akdeniz bitkisi olup kışın yaprak döker. Begonvil bitkisi piyasada çalı, sarmaşık, ağaç ve ağaççık formunda bulunur. Sarmaşık olarak İyi bakıldığı sürece 10-15 metreye kadar çıkabilir.

You might be interested:  Orkide Kökleri Sarardı Ne Yapmalıyım?

Begonvil ne zaman ekilir?

Odun çeliği ile begonvil çoğaltma işlemi sonbaharda yapılır. Bitkinin odunlaşmış dallarını keserek yapabilirsiniz. Kestiğini odunsu dalı toprağa yerleştirin ve üzerini açık bırakın. Begonvil çeliği ilkbahara kadar köklenecektir.

Begonvil çelikleme hangi ayda yapılır?

Çelik alma işlemi için en uygun zaman özellikle çiçek döktüğü sonbahar ayları olmalıdır. Sonbahar ayında bitkiden budamış olduğunuz çelikleri yukarıda belirtilen iki şekilde toprak ya da saksıya ekebilirsiniz.

Begonvil Çiçeği anlamı nedir?

1768 yılında Brezilya’da keşfedilen Begonvil çiçeği adını bu çiçeğin Avrupa’da tanınmasını sağlayan Louis Antoine de Bougainville’den alır. Farklı bölgelerde ‘gelin duvağı’ ya da ‘rodos sarmaşığı’ olarak da bilinen bu çiçek güneşi sevmesi ve hastalık taşımaması ile biliniyor.

Begonvil çiçeği kokar mı?

Braktelerin altında küçük sarı renkte görülen asıl çiçekler kokusuzdur. Begonviller sarılıcı bitkilerdir, bu hâlleriyle binaların ya da peyzaj elemanlarının boyu uzunluğunca büyüyebilir. Begonvilin iki türü bulunmaktadır; Mor Çiçekli Begonvil: İlkbaharda açan çiçekleri yazın ve sonbaharda bitki üzerinde kalır.

Begonvil neden çiçek açmıyor?

Sulama sıklığını azalır ve düzensizleşirse; kuruyacağı endişesine kapılarak, soyunu devam ettirmek için paniğe kapılır ve çiçeklenmeye başlar. Begonvil neden çiçek açmıyor diye düşünülmeye başlandığında sulama sıklığını azaltmak bu soruna çözüm olacaktır. Sulama sık yapılırsa kökleri kurur.

Begonvil kaç çeşit?

Begonvilin üç ana türü vardır. Bunlar Bougainville glabra, Bougainville spektabilis ve Bougainville peruviana’dır. Türkçe adlarıyla tırmanıcı begonvili, çalı begonvil, bodur begonvil.

Yasemin ne kadar su ister?

Yasemin bitkileri, özellikle çiçek açtıklarında çok suya ihtiyaç duyarlar. Toprağı her zaman biraz nemli tutmak önemlidir. Bitkiler haftada bir kez sulanmalıdır. Sonbaharda ve kışın biraz daha az sulama yapılmalıdır.

Begonvil evde olur mu?

Saksıda Begonvil Yetişir mi? Begonvil sarmaşık ve çalı formunun yanı sıra saksıda da yetişebilir. Özellikle kış aylarının soğuk geçtiği bölgelerde saksıda begonvil yetiştirmek popülerdir. Eğer Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde yaşıyorsanız toprak saksı tercih etmelisiniz.

You might be interested:  Sıkça Sorulan Sorular: Zambak Ne Kadar Sürede Çiçek Açar?

Begonvil nereye dikilir?

Begonvil fidanı rüzgardan korunaklı yerlerde dikilmelidir. Büyük kap ve saksılarda da yetiştirilir.

Begonvil ne zaman ve nasıl budanır?

Sarmaşık tarzında bahçede yetişen begonvilin budama işlemi: Bitkinin ilk çiçeklenmesinden sonra yapılır. Kış sonu ya da bahar başı yapılan budama bitkiyi olumsuz yönde etkiler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector