Hızlı cevap: Begonvil Hangi Ayda Çiçek Açar?

Hızlı cevap: Begonvil Hangi Ayda Çiçek Açar?

BEGONVİL HİKAYESİ * Latince adı “bougainvilea” olan begonvil, aynı zamanda Rodos sarmaşığı, konsolos çiçeği, ancak yaygın olarak gelin duvağı olarak bilinen bir sarmaşık türü. Güneşi seviyor; duvağa benzeyen çiçekleri koyu pembe, beyaz, kırmızı, mor renklerde, haziran-temmuz aylarından ekim ortalarına kadar açıyor.6 aug. 2020

Begonvil ne zaman açar?

Begonvil Fidanı Ne Zaman ve Hangi Ayda Dikilir? Begonvil fidanın bazı türleri yılın her döneminde dikilebilir. Fakat genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında begonvil fidanı dikimi yapılır.

Begonvil hangi ayda cicek acar?

Begonvil çiçeği, sıcağı ve güneşi oldukça seven bir bitkidir. Genellikle sonbahar aylarında yapraklarını açmaya başlar.

Begonvilin çiçek açması için ne yapmalı?

Güneşi seven Begonvil çiçeğinin bakımını yaparken köklerinin saksı içindeyse gölgede ve serin bir yerde olmasına dikkat edilmelidir. Gövdesi ve dalları bol güneş almalıdır. Fazla çiçeklenmesi için dağınık şekilde uzaman kollarının budanması gerekir. İki yılda bir saksının büyütülmesi gerekir.

Kuruyan Begonvil nasıl canlandırılır?

Kuruyan begonvilinizi iyileştirmek için kapsamlı bir budama yapma gerekir. Canlı olan dallar hariç tüm ölü dallar kesilir. Ve bitki güzelce sulanır. Bu sırada bitki rüzgardan, aşırı soğuktan korunmalıdır.

Begonvil hangi ayda Celik olur?

Begonvil çiçeğinde en uygun çelik alma zamanı çiçeklerini döktüğü sonbahar ayıdır.

You might be interested:  Soru: Çiçek Solunca Ne Yapılır?

Begonvil nasıl Filizlendirilir?

Odun çeliği ile begonvil çoğaltma işlemi sonbaharda yapılır. Bitkinin odunlaşmış dallarını keserek yapabilirsiniz. Kestiğini odunsu dalı toprağa yerleştirin ve üzerini açık bırakın. Begonvil çeliği ilkbahara kadar köklenecektir.

Begonvil Çiçeği anlamı nedir?

1768 yılında Brezilya’da keşfedilen Begonvil çiçeği adını bu çiçeğin Avrupa’da tanınmasını sağlayan Louis Antoine de Bougainville’den alır. Farklı bölgelerde ‘gelin duvağı’ ya da ‘rodos sarmaşığı’ olarak da bilinen bu çiçek güneşi sevmesi ve hastalık taşımaması ile biliniyor.

Begonvil çiçeği kokar mı?

Braktelerin altında küçük sarı renkte görülen asıl çiçekler kokusuzdur. Begonviller sarılıcı bitkilerdir, bu hâlleriyle binaların ya da peyzaj elemanlarının boyu uzunluğunca büyüyebilir. Begonvilin iki türü bulunmaktadır; Mor Çiçekli Begonvil: İlkbaharda açan çiçekleri yazın ve sonbaharda bitki üzerinde kalır.

Begonvil çiçekleri neden dökülür?

Bitki örtüsü kaybına sulama rejiminin ihlalidir. Özellikle keskin bir şekilde bougainville’i nem eksikliğine tepki verir. Eğer dünyevi komadan tam kurumaya izin verirseniz ve hatta periyodik olarak bile, hayatta kalmak için, çalılıkların gereksiz yere, yani bu durumda yaprak dökülmeye başlayacağı oldukça açıktır.

Begonvil kaç günde bir sulanır?

Haftada 2 kez yazın, 1 kez kışın sulamak begonvil çiçeği için yeterlidir. Bundan daha fazlasını vereceksiniz, sulamadan önce toprağının kurumaya yakın olmasına dikkat edin.

Begonvil Saksida olur mu?

Özellikle kış aylarının soğuk geçtiği bölgelerde saksıda begonvil yetiştirmek popülerdir. Eğer Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde yaşıyorsanız toprak saksı tercih etmelisiniz.

Yılbaşı çiçeğinin açması için ne yapmalı?

Yaşadığın yer kuru bir yerse saksıyı nemli bir çakıl tepsisine yerleştirmekten çekinme. Bunları hepsi yılbaşında çiçek açmasını sağlamak içindir. Bunun dışında sulamayı bırakman gereken tek zaman bitki çiçek açtığı zamandır. O zaman bitkinin dinlenmesi için yaklaşık 6 hafta boyunca sulamayı bırak.

You might be interested:  Okurlar soruyor: Kraton Nasıl Çiçek Açar?

Bahçedeki Begonvil kışın nasıl korunur?

Kış soğuklarına dayanıklı bir çiçek değildir. Özellikle kış aylarının sert geçtiği ve don olaylarının yaşandığı şehirlerde bahçede yaşama imkanı oldukça zordur. Bunun yerine saksıya dikilmiş olan begonviller kışın sert geçtiği yerlerde evin içine alınarak korunabilir. Bahar ayının başlangıcında balkona çıkarılır.

Bodur begonvil ne zaman budanır?

Sarmaşık tarzında bahçede yetişen begonvilin budama işlemi: Bitkinin ilk çiçeklenmesinden sonra yapılır. Kış sonu ya da bahar başı yapılan budama bitkiyi olumsuz yönde etkiler. Ayrıca yine aynı şekilde sonbahar ya da kış başı yapılan budama ise kış mevsiminde begonvilin soğuktan etkilenip ölmesine neden olabilir.

Begonvil sonbaharda yaprak döker mi?

Begonvil bitkisi; Akdeniz bitkisi olup kışın yaprak döker. Begonvil bitkisi piyasada çalı, sarmaşık, ağaç ve ağaççık formunda bulunur. Sarmaşık olarak İyi bakıldığı sürece 10-15 metreye kadar çıkabilir. En çok bilinen çicek rengi koyu pembe olup lila, sarımsı, turuncumsu ve açık pembe renkleri de bulunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector