Hercai Menekşe Tohumu Nasıl Alınır?

Hercai Menekşe Tohumu Nasıl Alınır?

Hercai menekşe tohum ekimi Tohumları her türlü toprakta yetiştirebilirsiniz. Tohumun kalınlığı kadar tohumun üstüne toprak atınız. Bitkiniz ekildikten sonra filizlenene kadar her gün toprağı nemlendiriniz. Çıkan fideler 30 cm aralıklarla tek tek ekilmelidir. Yaz boyunca ürün alabilirsiniz.

Menekşe tohumu nasıl elde edilir?

Doğal ya da yapay olarak döllenmenin oluşması sonrasında çiçek yaprakları solarken tohum keseleri oluşumu başlamaktadır. Tohum kesesinin irileşmesinden sonra kesenin içinden menekşe tohumları elde edilebilmektedir. Kesenin irileşmesinden sonra içindeki taneler menekşe tohumu olarak kullanılmaktadır.

Hercai menekşe tohumu kaç günde çıkar?

Hercai menekşesi tohumu alınarak ve çimlendirilerek de yetiştirilebilir. Tohumları 20-25 günde çimlenir. Ardından yavaş yavaş çiçeklenmeye başlar. Hercai menekşesini ilkbahar ve yaz aylarında dikebilirsiniz. 1 cm derinliğe tohumları atıp üzerini kapattıktan sonra toprağa hafifçe bastırmak gerekir.

Menekşe nasıl ekiliyor?

Menekşenin kökleri fazla derine gitmediği ve çevresine doğru yayıldığı için yayvan saksılar idealdir. Yayvan saksıda az bir toprakla büyüyebilen menekşenin gübrelenmesi gerekir. Hazır menekşe gübreleri satın alınıp kullanılabilir, çiçeklenme döneminde ise mutlaka fosfor oranı yüksek gübreler kullanılmalıdır.

Hercai menekşe güneş ister mı?

Hercai menekşe türü genel olarak aydınlık ortamları sevdiği için balkon ya da pencereye yakın alanlar ideal oluyor. Her ne kadar ortam aydınlık olsa sa hercai menekşeyi direk olarak güneş ışığına maruz bırakmayın. Çiçek yetiştirmek kadar onun için uygun koşulları sağlamak da önem taşıyor.

You might be interested:  Gül Dikimi Ne Zaman Olur?

Çiçek tohumu nasıl elde edilir?

Çiçek tohumu almanın bir başka yöntemi ise direk olarak çiçekten tohum alıp kurutmaktır. Çiçekten tohum almak için çiçeğin tohumlarının nerede olduğunu bilmeli ve tohumları iyice kurutmalısınız. Çiçek Tohumu Nasıl Ekilir? Tohumlar ekilmeden bir saat önce su içerisine bırakılmalıdır.

Menekşe yaprağı kaç günde çimlenir?

Şişeye yerleştirdiğiniz yapraklarınızı doğrudan güneş almayan ışıklı ve sıcak bir yere alın. 2-4 hafta sonra menekşe köklerinin oluş göreceksiniz. Menekşe kökleri oluştuktan sonra her yaprağı küçük saksılara dikin ve sulayın.

Menekşe tohumu ne zaman çiçek açar?

Menekşe güneş ışığını seven, bahar aylarında çiçek açarak hoş kokusunu yayan ve çok farklı renklere sahip bitki türüdür. Bitkinin doğru bakımı yapıldığı zaman bahar aylarının başlarında yani Mart, Nisan aylarında çiçek açmaya başlar. Bu süreç Ağustos ayına kadar sürebilmektedir.

Hercai menekşe çok yıllık mi?

Tanımı: Çoğunlukla tek veya iki yıllık, bir kısmı ise çok yıllık olan kısa boylu otsu bir bitkidir. Yeşil renkli ucuna doğru sivrilen oval biçimli, kenarları dişli yaprakları vardır.

Menekşe küser mi?

Güller, menekşeler, limon ağaçları ve hatta maydonozlar bile küser. Sararıp solmaları bu yüzdendir.

Menekşe ışık sever mi?

Menekşe bitkisi aydınlık ortamları sevse de doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan pek hoşlanmaz. Bu nedenle kendisi havadar bir mutfak gibi hem güneşe doğrudan maruz kalmadığı hem de aydınlık bir ortamda yetişebilir.

Menekşe çiçeği kaç günde bir sulanır?

Menekşe çiçeği; ortalama şekilde sıcak mevsimde haftada 2 defa, kış mevsiminde ise 1 defa sulanmalıdır. Çok fazla sulamak veya az sulamak da menekşe bitkisi adına olumsuz nedenlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Menekşe nasıl büyür?

Çünkü menekşe toprağı hafif olmalı, nem tutmalı, köklere bol oksijen sağlamalıdır. Nemli ve yoğunluğu düşük topraklarda yaşamayı seven bu bitki için torflu toprak hazırlamalısınız. Menekşeler aydınlık ortamları sever ancak dik gelen güneş ışınları onlara göre değildir. Perde arkasından gelen ışık onlar için idealdir.

You might be interested:  Karanfil Yağı Ne Işe Yarar Nasıl Kullanılır?

Hercai menekşe neden solar?

Kuruyan ve hastalanan hercai çiçeklerinin en büyük sebebi çiçeğin yeterli miktarda ve düzenli olarak sulanmamasıdır. Hercai çiçeğinizin hastalandığını ve parlak görünümünü kaybettiğini düşünüyorsanız sulama düzenini değiştirmeyi denemeniz önerilmektedir. Ancak hercai çiçekleri yoğun sulamayı sevmemektedir.

Hercai hangi çiçeğin bir türüdür?

Hercai menekşe (Viola tricolor), menekşegiller (Violaceae) familyasına bağlı bir menekşe türü.

Bahçe menekşesi nasıl bakılır?

Tek yıllık ve çok yıllık olan menekşeler, bahçelerde saksılarda kolayca yetiştirilir. Saksılarda yetiştirilen menekşelere çok fazla su verilmemelidir. Toprak suyu kontrol edilmeli ve toprak nemliliğine göre su verilmelidir. Çok belirgin olmasa da hafif bir koku etrafa yayarlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector