Hercai Menekşe Ne Zaman Çiçek Açar?

Hercai Menekşe Ne Zaman Çiçek Açar?

Eylülde çiçek açan hercai menekşeleri Haziran’a kadar dayanabilir. Hercai menekşesinin çiçekleri solduktan sonra koparılırsa yeniden çiçek açabilir. Çiçekler ise 10 santime kadar büyüyebilir.20 mei 2018

Menekşe çiçeği ne zaman ayrılır?

Tohum ekimi için en iyi zaman Eylül – Ekim olmakla birlikte sera koşulları altında yılın herhangi bir zamanı da olabilir.

Hercai menekşe mevsimlik mi?

Hercai menekşe, ilkbahardan yazın başlarına kadar farklı renklerde çiçek açan iki yılda bir bitki türüdür. Erken çiçeklenme mevsimi sayesinde, bahçe hercai menekşe, Mart ayından itibaren kutulara ve saksılara hevesle ekilen balkonlarda ve teraslarda popüler bir dekorasyondur.

Hercai menekşe kaç yıllık?

Tanımı: Çoğunlukla tek veya iki yıllık, bir kısmı ise çok yıllık olan kısa boylu otsu bir bitkidir. Yeşil renkli ucuna doğru sivrilen oval biçimli, kenarları dişli yaprakları vardır. Çiçek rengi, sarı, mavi, beyaz, mor, koyu kırmızı renkte üzeri düz, çizgili veya lekelidir.

Menekşe çok yıllık mı?

Otsu bir bitki olmasına rağmen çok yıllık da olduğundan iyi bakıldığında ya da yetişmesi için uygun şartlar sağlandığında uzun yıllar hayatta kalabiliyor. Bolca çiçek veren bu bitki, asimetrik görüntüleriyle dikkat çeken menekşe çiçekleri ve kalp şeklindeki yapraklarıyla kolayca tanınan çiçekler arasında yer alıyor.

You might be interested:  Papatya Suyu Saclari Nasil Acar?

Menekşe tohum oluşturur mu?

Doğal ya da yapay olarak döllenmenin oluşması sonrasında çiçek yaprakları solarken tohum keseleri oluşumu başlamaktadır. Tohum kesesinin irileşmesinden sonra kesenin içinden menekşe tohumları elde edilebilmektedir.

Menekşe saksı değişimi hangi ayda yapılır?

Saksı değişimi için en uygun zaman genellikle ilkbahardır.

Hercai menekşe soğuğa dayanır mi?

Hercai bitkisi humuslu toprak sever. Soğuğa dayanıklı bir bitkidir.

Hercai menekşe fidesi ne zaman dikilir?

Hercai menekşesini ilkbahar ve yaz aylarında dikebilirsiniz. 1 cm derinliğe tohumları atıp üzerini kapattıktan sonra toprağa hafifçe bastırmak gerekir.

Hercai menekşe ne anlama gelir?

Hercai menekşe. (mecazi) Hiçbir şeyde kararlı olmayan, yeltek, gelgeç.

Hercai çiçeği güneşi sever mi?

Hercai menekşe yetiştirmek isteyen birçok çiçek sever ortam koşulları ile ilgili detayları merak ediyor. Hercai menekşe türü genel olarak aydınlık ortamları sevdiği için balkon ya da pencereye yakın alanlar ideal oluyor. Her ne kadar ortam aydınlık olsa sa hercai menekşeyi direk olarak güneş ışığına maruz bırakmayın.

Solan Menekşe nasıl Canlandirilir?

Menekşenin dallarını ve çiçeklerini tamamen kurumadan kopartmayın. Kökü hava alacak şekilde eski yaprakları kopartın. Kopardığınız yeşil yaprakları küçük saksılara dikin, bir kaç hafta sonra yeni menekşelere sahip olacaksınız. Saksı değişimini yukarıda belirttiğimiz gibi, kökler tamamen saksıyı sarmadan değiştirmeyin.

Menekşe çiçeği nasıl çimlenir?

Bir şişeyi oda sıcaklığındaki suyla doldurun. Burada dikkat edilmesi gereken menekşe yapraklarının suyun içinde kalmamasıdır. Şişeye yerleştirdiğiniz yapraklarınızı doğrudan güneş almayan ışıklı ve sıcak bir yere alın. 2-4 hafta sonra menekşe köklerinin oluş göreceksiniz.

Mor Menekşe kaç günde bir sulanır?

Menekşeler, 2-3 gün arayla sulanmalıdır. Fakat yaşadığınız bölgenin havası nemliyse daha seyrek aralıklarla sulayabilirsiniz. Toprağını elinizle yoklayarak sulayıp sulamanız gerekmediğini anlayabilirsiniz. 1 cm altının tamamıyla kuruduğunu fark ederseniz ona su vermelisiniz.

You might be interested:  Isparta Gül Reçeli Nasıl Yapılır?

Menekşe yaprakları neden çürür?

Köklerle ilgili bir sorun yoksa, kıvrılmış yaprakların sebebinin, senpolyanın ekildiği uygun olmayan toprak olduğu anlamına gelir. Çiçeği, kaba kum ve odun külü ile karıştırılmış çim toprağına nakledin. Toprak karışımını, yaprakların alt yapraklarına ekleyin.

Menekşe çiçeğinin yaprakları neden sararır?

Menekşe sarı yaprakların neden potasyum ve azot eksikliği olabilir. Karanlık yaprakları olan menekşeler aşırı ışığa daha dayanıklıdır. Yaprak plakası kışın soğuk suya, soğuk suyla veya bol suyla temas ettiğinde sarıya dönebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector