Hercai Menekşe Ne Demek?

Hercai Menekşe Ne Demek?

Hercai menekşe anlamı ne demek? Hercai menekşe. (mecazi) Hiçbir şeyde kararlı olmayan, yeltek, gelgeç.

Hercai çiçeği ne anlama gelir?

Biri açmak için kışın gelmesini ve karın yağmasını beklerken, diğeri o yaz açar. O gün bugündür, karda açan ve sevgilisini bekleyen çiçeğe “Kardelen” sevgilisini yarı yolda bırakan çiçeğe de “Hercai” denilir. İşte bu yüzden hayırsız sevgiliye “Hercai” diye hitap edilir.

Hercai menekşe güneş ister mi?

Hercai menekşe türü genel olarak aydınlık ortamları sevdiği için balkon ya da pencereye yakın alanlar ideal oluyor. Her ne kadar ortam aydınlık olsa sa hercai menekşeyi direk olarak güneş ışığına maruz bırakmayın. Çiçek yetiştirmek kadar onun için uygun koşulları sağlamak da önem taşıyor.

Hercai menekşe çok yıllık mı?

Tanımı: Çoğunlukla tek veya iki yıllık, bir kısmı ise çok yıllık olan kısa boylu otsu bir bitkidir. Yeşil renkli ucuna doğru sivrilen oval biçimli, kenarları dişli yaprakları vardır.

Mor hercai ne demek?

Hercai kelimesi Fars kökenli bir kelimedir. Türk Dil Durumu’na göre Hercai: Hiçbir şeyde kararlı olmayan (kimse), yeltek, gelgeç ve aşkta değişken, vefasız anlamlarını taşımaktadır.

Hercai menekşe mi?

Hercai menekşesi pek güzel çiçek açan bir menekşe türüdür.

Hercai kime denir?

Hercai kime denir? Biri açmak için kışın gelmesini ve karın yağmasını beklerken, diğeri o yaz açar. O gün bugündür, karda açan ve sevgilisini bekleyen çiçeğe “Kardelen” sevgilisini yarı yolda bırakan çiçeğe de “Hercai” denilir. İşte bu yüzden hayırsız sevgiliye “Hercai” diye hitap edilir.

You might be interested:  Soru: Dilan Çiçek Deniz Hangi Lisede Okudu?

Hercai hangi çiçeğin bir türüdür?

Hercai menekşe (Viola tricolor), menekşegiller (Violaceae) familyasına bağlı bir menekşe türü.

Hercai hangi dilde ne demek?

Türk Dil Kurumu’nun açıklamasına göre Hercai kelimesi dilimize Farsça’dan dilimize geçmiştir. Farsça’da ‘harcayi’ şeklinde yer alan bu kelime, ‘Her yerde yetişen, bir yerde durmayan, sebatsız’ anlamına gelir. TDK sözlüğüne göre hercai kelimesinin anlamı nedir sorusunun cevabı ‘sebatsız, gelgeç’ olarak gösterilebilir.

Hercai menekşe neden solar?

Kuruyan ve hastalanan hercai çiçeklerinin en büyük sebebi çiçeğin yeterli miktarda ve düzenli olarak sulanmamasıdır. Hercai çiçeğinizin hastalandığını ve parlak görünümünü kaybettiğini düşünüyorsanız sulama düzenini değiştirmeyi denemeniz önerilmektedir. Ancak hercai çiçekleri yoğun sulamayı sevmemektedir.

Menekşe balkonda yetişir mi?

Menekşe, uygun koşullarda doğada kendiliğinden yetişebildiği gibi saksı bitkisi olarak evlerde, bahçe ve balkonlarda da kendine çok sık yer bulan süs bitkileri arasında.

Menekşe soğuğa dayanır mı?

Menekşeler iç mekan bitkisidir. Çok sıcak ya da soğuk havada büyüyemezler. En iyi gelişimlerini gündüz 21-27, gece 16-21 derece sıcaklıklarda yaparlar. 15 derecenin altı ve 27 derecenin üstü sıcaklıklarda menekşelerin gelişimi yavaşlar.

Menekşe küser mi?

Güller, menekşeler, limon ağaçları ve hatta maydonozlar bile küser. Sararıp solmaları bu yüzdendir.

Menekşe mevsimi ne zaman?

MENEKŞE HANGİ AYDA ÇİÇEK AÇAR? Menekşe güneş ışığını seven, bahar aylarında çiçek açarak hoş kokusunu yayan ve çok farklı renklere sahip bitki türüdür. Bitkinin doğru bakımı yapıldığı zaman bahar aylarının başlarında yani Mart, Nisan aylarında çiçek açmaya başlar. Bu süreç Ağustos ayına kadar sürebilmektedir.

Menekşeler ne zaman dikilir?

Menekşe tohumları menekşenin cinsine göre değişik zamanlarda ekilebilmektedir. En çok tercih edilen hercai menekşe tohumlarını ilkbahar dan başlayarak yaz ayarına kadar ekebilirsiniz. Diğer sevilen bir menekşe türü olan Afrika menekşe tohumu için uygun zaman ise sonbaharın başlangıcı olmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector