Gül I Zar Ne Demek?

Gül I Zar Ne Demek?

(i. F gül, A. izâr = yanak). Gül yanaklı, güzel çehreli (gül-i zâr = ağlayan gül şeklinde yazmamalı).
(ﮔﻠﺰﺍﺭ) i. (Fars. gul ve yer bildiren -zār ekiyle gul-zār) Gül bahçesi, gülşen, gülistan: Serv-kāmetler iki yanın alırlar yolun / Reh-i gülzâra döner yolları İstanbul’un (Bâkî’den).

ZÂR nedir Osmanlıca?

zar / zâr / زار

Ağlama, inleme.

Osmanlıca gül bahçesi ne demek?

gülistan / gülistân / گلستان

(Gülsitân) Gülyeri, gül bahçesi.

Zar olmak nedir?

“Şaşkınlıktan sarhoş olur, feryatla ağlarım” demektir. Mest, Farsça’da sarhoş olmak, hayran ise Arapça’da şaşkın, manasına gelir. Yine Farsça’da giryan, feryat; zar da ağlamak anlamındadır.

Farsça gül ne demek?

Gül kelimesi Türkçe’de ‘çiçek, özellikle gül’ anlamına gelir. Farsça gul گل z ‘çiçek, özellikle gül’ sözcüğünden alıntıdır.

RESK ne demek?

Kıskanma. Kıskanmayı uyandıran. Kıskanılmış. Hased ve gıpta veren.

Sultan’ı zaman ne demek?

Sultaniyegah, klasik türk musikîsinde bir şed makamdır. Yani bir makam dizisinin kendi yerinden başka bir perde üzerine göçürülmesi. Bestelendiği Türk müziği makamıyla aynı ismi taşıyan, Nur Yoldaş’ın gürül gürül sesiyle seslendirdiği bir parçaydı: Sultan-i Yegâh.

Zar atmak ne demek argo?

Birinin ağzından laf alabilmek için onun düşüncesindeymiş gibi konuşmak.

Ağlarım zarı zarı ne demek?

ZÂRİ ZÂRİ zf. (Fars. zār “inleme, inleyen”den zār zār > zāri zāri) Ağlamak fiilinin başına gelerek anlamı kuvvetlendirir, hüngür hüngür.

Ah ile zar ne demek?

Ahuzar Tanımı:

You might be interested:  Hangi Kaktüs Türleri Çiçek Açar?

Ahuzar kelimesinin anlamı; inlemek, ah etmek, ahlayıp vahlamak, ah çekmek, sızlanmak veya dert yanmak olarak tanımlanır. Zayıf ya da sinir bozucu bir ses çıkararak bu şekilde şikayet etmek, sızlanmak “Ah u zar”etmek olarak belirtilir.

Peymanesi ne demek?

TDK’ya göre peymane kelimesi, büyük kadeh ve ölçek anlamlarında kullanılıyordu. Aynı zamanda şarap bardağı anlamına da sahiptir.

Bagban ne demek?

(ﺑﺎﻏﺒﺎﻥ) i. (Fars. bāġ ve -bān ekiyle bāġ-bān) Bağ bekçisi, bahçıvan: Suya versin bâğban gülzârı zahmet çekmesin / Bir gül açılmaz yüzün tek verse bin gülzâra su (Fuzûlî).

Har ne demek TDK?

hâr ::: (f. s.) : 1) hor hakir, aşağı, bayağı. 2) yiyici, yiyen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector