Begonyanın Çiçek Açması Için Ne Yapmalı?

Begonyanın Çiçek Açması Için Ne Yapmalı?

Begonya çiçeği dallarının üzerindeki çiçekler solup geçtikten sonra bitkimizin bir daha çiçek açması için solan yaprakları kesilerek budanmalı ve kesilen bölgenin içine hava akımının girmesine engel olmak için, üzeri kapatılmalıdır. Örnek: soğuk silikon, mum yada yakıcı olmayan yapışkanlarla kapatılabilir.

Begonya her gün sulanır mı?

begonya bitkinizi doğru bir toprakla buluşturup doğru bir alanda büyütmeye başladıktan sonra dikkat etmeniz gereken en önemli konu sulaması. Kış aylarında haftada 1-2 kez sulama yapmanız yeterliyken yaz aylarında bu sıklığı 2 günde 1 olacak şekilde değiştirmelisiniz.

Begonya hangi ayda çiçek açar?

Begonya bitkisinin çiçekleri yaz döneminde açar ve pembe, kırmızı, turuncu, sarı beyaz gibi renklere sahiptir. Yaprakları ise yuvarlak, yer yer iri, yer yer küçüktür.

Katmerli begonya ne zaman çiçek açar?

Çiçek Çiçekleri pembe,kırmızı ve beyaz renklidir. Çiçeklenme dönemi yaz ve sonbahar aylarıdır.

Begonya neden cicek acmaz?

Kuru hava. Begonya kuru hava ile bir odada çiçek değil. Uygun olmayan sıcaklık ayarı. Sıcaklık çok yüksek veya düşük olduğunda ve aynı zamanda dalgalandığında, tesis stres yaşar.

Begonya suyu sever mi?

– Begonya çiçeği suyu seven yapıya sahiptir. Bu sürekli sulanması gerektiği anlamına gelmez. Toprağının az bir neme sahip olması yeterlidir.

You might be interested:  Kaktüs Meyvesi Nerede Yetişir?

Begonya çiçeği ne kadar su verilmeli?

Begonya çiçeği, yazın haftada en az iki kere, kış aylarında ise haftada 1 kere saksı üstten sulanmalıdır. Suyun tüm toprağa ulaşması gerekmektedir. Yazın sulama tekniğinde Pazartesi ve Perşembe günleri tercih edilebilir. Kışın ise sulama tekniğinde Pazartesi günleri tercih edilebilir.

Parlak Mustafa çiçek açar mı?

Parlak Mustafa bitkisi ilkbahar ve sonbahar aylarında nadirde olsa çiçek açabilmektedir. Mavi ya da beyaz çiçekler açar.

Çilli begonya suyu sever mi?

Çilli begonya nem seven bir bitki. Bu nem ihtiyacını toprağını nemli tutarak sağlayabilirsiniz. Özellikle yazın çok sıcak günlerde bitkinin su ihtiyacı daha da artacağından sulamasına dikkat etmelisiniz. Toprak yüzeyine bakarak su gereksinimini anlayabilirsiniz.Toprak yüzeyinin nemli olması gerekir.

Yağlı begonya çiçek açar mı?

Yapraklarının alt tarafı daima kızılımsı renktedir (açık bordo rengi gibi). Yılda bir kere, genelde yaz başında çiçek açar. Çiçekler uzun bir sapın ucunda çok sayıda, pembe renkli, güzel görünümlüdür. Fakat ışık yetersizliğinde gösterişsiz soluk pembe olur.

Cilli Begonya ne zaman cicek acar?

Çoğu evde bulunan çilli begonya, ilkbahar mevsiminde çiçeklenir ve geri kalan aylar boyunca çiçek açar.

Kadife çiçeği ne zaman çiçek açar?

Kadife çiçeği yaz mevsiminde çiçeklenir.

Begonvil ne zaman çiçek açar?

Begonvil çiçeği, sıcağı ve güneşi oldukça seven bir bitkidir. Genellikle sonbahar aylarında yapraklarını açmaya başlar. Hızlı büyümesi isteniyorsa, bakımı doğru yapılmalı, budaması aksatılmamalıdır.

Çilli begonya yaprakları neden kurur?

Dondurucu soğukluk uzun sürerse veya daha soğuk olursa bitkide köklere kadar kuruma olabilir. Diğer aylarda sıcaklığına çok dikkat edilmesi gerekmez. Aydınlık ortamları seven bir bitki olmasıyla beraber, direk güneş ışığına uzun süre maruz kalması, yapraklarının solmasına ve kurumasına neden olabilir.

You might be interested:  Sıkça Sorulan Sorular: Barış Çiçeği Nasıl Çiçek Açar?

Kuruyan Begonya nasıl canlanır?

Solmuş ve ölmüş olan saksı bitkilerinizi canlandırmanın bir diğer yolu da buz ve sıcak su yöntemidir. Bitkinizin köklerine yeterli miktarda buz koyun. Daha sonra Buzların üzerine sıcak su dökün. Bu işlemi belirli aralıklarla tekrarlayarak kurumuş saksı çiçeklerinizi canlandırabilirsiniz.

Begonyanın yaprakları neden dökülür?

Yoğun toprak Toprağın zayıf su ve hava geçirgenliği suyun durgunluğuna yol açar ve begonya buna tahammül etmez. Böyle bir topraktaki bitkinin zayıf kökleri çürür ve bu bütün bitkiyi etkiler, kurur ve ölür. Biliyor musun Begonya yaprakları, etraflarındaki havayı arındırarak uçucu salgı bırakır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector