Begonvilin Çiçek Açması Için Ne Yapmalı?

Begonvilin Çiçek Açması Için Ne Yapmalı?

Gövde kısmı kalınlaşınca, dalları çoğalır fakat çiçekleri azalır. Mutlaka sıcaklığın dengeli olduğuna dikkat etmelisiniz. Ayrıca budaması düzgün ve düzenli yapılırsa çiçek açma olasılığıda bir o kadar artar.6 aug. 2020

Begonviller hangi ayda açar?

Mor Çiçekli Olan Begonvil Çiçekleri ilkbaharda açar. Yazın ve sonbaharda bu çiçekler üzerinde durur.

Kuruyan Begonvil nasıl canlandırılır?

Kuruyan begonvilinizi iyileştirmek için kapsamlı bir budama yapma gerekir. Canlı olan dallar hariç tüm ölü dallar kesilir. Ve bitki güzelce sulanır. Bu sırada bitki rüzgardan, aşırı soğuktan korunmalıdır.

Begonvil çiçekleri neden dökülür?

Bitki örtüsü kaybına sulama rejiminin ihlalidir. Özellikle keskin bir şekilde bougainville’i nem eksikliğine tepki verir. Eğer dünyevi komadan tam kurumaya izin verirseniz ve hatta periyodik olarak bile, hayatta kalmak için, çalılıkların gereksiz yere, yani bu durumda yaprak dökülmeye başlayacağı oldukça açıktır.

Begonvil ne zaman çoğaltılır?

Odun çeliği ile begonvil çoğaltma işlemi sonbaharda yapılır. Bitkinin odunlaşmış dallarını keserek yapabilirsiniz. Kestiğini odunsu dalı toprağa yerleştirin ve üzerini açık bırakın. Begonvil çeliği ilkbahara kadar köklenecektir.

Begonvil ne zaman yaprak döker?

Begonvil bitkisi; Akdeniz bitkisi olup kışın yaprak döker.

Begonvil çelikleme hangi ayda yapılır?

Çelik alma işlemi için en uygun zaman özellikle çiçek döktüğü sonbahar ayları olmalıdır. Sonbahar ayında bitkiden budamış olduğunuz çelikleri yukarıda belirtilen iki şekilde toprak ya da saksıya ekebilirsiniz.

You might be interested:  Soru: Mezarlara Hangi Çiçek Ekilir?

Begonvil yaprakları neden sararır?

Begonvil yapraklarının soğuk havanın etkisiyle sararması mümkündür. Genel olarak -1 dereceye kadar olan soğuklara dayanıklılık gösterebilen begonvil bitkisinin yaprakları, hava koşulları uygun ise yaklaşık 6 ay boyunca yeşil kalabilir. Begonvilin yeterince sulanmaması da yapraklarının sararmasına sebep olabilir.

Begonvil kışın nasıl saklanır?

Kış soğuklarına dayanıklı bir çiçek değildir. Özellikle kış aylarının sert geçtiği ve don olaylarının yaşandığı şehirlerde bahçede yaşama imkanı oldukça zordur. Bunun yerine saksıya dikilmiş olan begonviller kışın sert geçtiği yerlerde evin içine alınarak korunabilir.

Begonvil eksi kaç dereceye kadar dayanır?

Kış soğuklarına pek dayanmaz. Soğuğa dayanıklılığı -1C derecedir fakat yerine alıştıktan ve orada güçlendikten sonra -3, -4C derece soğuklara birkaç saatliğine dayanabilir. Kışı soğuk geçen bölgelerde bahçelerde yetişmez, ancak saksıda evde yetişir.

Begonvil hangi gübreyi sever?

Geçirgen toprak seven begonvil ilk dikimde ve sonraki yıllarında solucan gübresi vermenizi tavsiye ederim. Sağlıklı begonvil çiçeği için güneş ihtiyacı unutulmamalı.

Begonvil kaç çeşit?

Begonvilin üç ana türü vardır. Bunlar Bougainville glabra, Bougainville spektabilis ve Bougainville peruviana’dır. Türkçe adlarıyla tırmanıcı begonvili, çalı begonvil, bodur begonvil.

Begonvil Çiçeği balkonda yetişir mi?

Saksıda Begonvil Yetişir mi? Begonvil sarmaşık ve çalı formunun yanı sıra saksıda da yetişebilir. Özellikle kış aylarının soğuk geçtiği bölgelerde saksıda begonvil yetiştirmek popülerdir. Eğer Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde yaşıyorsanız toprak saksı tercih etmelisiniz.

Begonvil güzel kokar mı?

Begonvil, kırmızı, turuncu, mor, beyaz ve pembe renklerde çiçekleri olan, sarmaşık gibi uzayan özellikte ağaç benzeri kokusuz bir bitkidir.

Sarmaşık Begonvil nasıl budanır?

Sarmaşık tipi begonvillerin budanması Eğer begonvili duvarınıza tırmanmasını istiyor iseniz boya gitmesi gerekmektedir. Bunu yapmak için de birkaç ana dal bırakıp bütün dalları dipten budamalısınız. Dipten budama yapılmadığı zaman bitki kendisi büyüyecektir ve dalların hakimiyeti güçleşecektir.

You might be interested:  Kurumuş Karanfil Nasıl Canlandırılır?

Begonvil renk değiştirir mi?

Bitkinin gövde yapısı dikenlidir. Gösterişli, salkımlar şeklinde çiçekleri vardır. Begonvilin rengi aslında “bract” denilen rengini değiştirme kabiliyetine sahip bir grup yaprak tarafından verilmektedir yani aslında renkli görünen parçalar çiçek değil, kendi rengini değiştiren bir grup yapraktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector