Afrika Menekşesinin Çiçek Açması Için Ne Yapmalı?

Afrika Menekşesinin Çiçek Açması Için Ne Yapmalı?

Menekşe çiçeği neden çiçek açmaz?

v Menekşelerdeki çicek noksanlığı;ısı,ışık,sıcaklık,sulama ve saksı gibi faktörlerin yetersiz,eksik olmasından kaynaklanır ve bunun neticesinde bitkide yeterli çicek olmaz veya hiç çicek vermeyebilir. v Zayıf, bakımsız ve çok yapraklı olan menekşeler çiceklerini az veya hiç açmazlar.

Menekşe çiçeği ne zaman çiçek açar?

Çiçeklerinin rengi genellikle, çiçeğin adını verdiği menekşe rengindedir. Fakat mavi, sarı, beyaz, pembe ya da çok renkli açan türleri de bulunur. Çok bol çiçek açar, tüm bahar ve yaz döneminde çiçek açtığı görülebilir.

Menekşe çiçeği sıcağı mı sever soğuğu mu?

Menekşeler iç mekan bitkisidir. Çok sıcak ya da soğuk havada büyüyemezler. En iyi gelişimlerini gündüz 21-27, gece 16-21 derece sıcaklıklarda yaparlar. 15 derecenin altı ve 27 derecenin üstü sıcaklıklarda menekşelerin gelişimi yavaşlar.

Afrika menekşesi bakımı nasıl yapılır?

Afrika menekşesi aydınlık sever ama direkt güneş ışığında yaprakları yanabilir. Perde arkasından süzülen ışık daha uygundur. Cam önüne perdenin arkasına yerleştirebilirsiniz. Evin ortasında yer alırsa da yeterli güneş alamayacağı için büyüyemez.

Menekşe çiçeği nasıl canlandırılır?

Menekşe çiçeği, uzun ömürlü ve dayanıklı bir bitkidir. Yaprakları ve çiçekleri solup gittikten sonra bitkinin tekrar yapraklarını tazelemesi ve yenilemesi için solan çiçek ve yapraklar zarar vermeden çiçeğin üzerinden temizlenmeli ve yeniden çiçek açması için sulamasına devam edilmelidir.

You might be interested:  Orkide Çiçeğini Nasıl Çoğaltırız?

Menekşe çiçeği neden kurur?

Menekşe Çiçekleri Neden Kurur? Menekşe çiçekleri eğer güneşe maruz kalırsa kurur veya yanar. Menekşe çiçeği çok ve sık sulanır ise de çiçekler kurur ve solar. Menekşe çiçeği pencere kenarında cereyan veya aşırı güne ışığına maruz kalmamalıdır.

Menekşe her mevsim çiçek açar mı?

Mor menekşe hercai adını da alır. Kokusu harika olan bu bitki, bahar aylarında, hercai olan bitki ise yaz aylarında çok güzel mor renkli çiçekler açan bir veya çok yıllık bitkilerdir. Nemli bölgeleri ve ışık gören yerleri sever, çokça çiçek açarlar. Özellikle kuzey yarım kürede sıkça yetiştirilebilir.

Menekşe kaç günde çıkar?

Bir şişeyi oda sıcaklığındaki suyla doldurun. Burada dikkat edilmesi gereken menekşe yapraklarının suyun içinde kalmamasıdır. Şişeye yerleştirdiğiniz yapraklarınızı doğrudan güneş almayan ışıklı ve sıcak bir yere alın. 2-4 hafta sonra menekşe köklerinin oluş göreceksiniz.

Menekşe kışın çiçek açar mı?

İşte size kış aylarında, Şubat’tan Temmuz ayına kadar açacak bir çiçek; menekşe! İster eve, ister bahçeye…

Menekşe balkonda olur mu?

Menekşe, tıpkı adı gibi menekşegiller familyasının minnoş üyelerinden biri. Menekşe, uygun koşullarda doğada kendiliğinden yetişebildiği gibi saksı bitkisi olarak evlerde, bahçe ve balkonlarda da kendine çok sık yer bulan süs bitkileri arasında.

Menekşe çiçeği saksısı nasıl olmalı?

Menekşe saksısı nasıl olmalıdır

  1. Yayvan, geniş ağızlı ve aşağı doğru daralmalıdır.
  2. Mutlaka tahliye deliği olmalıdır.
  3. Altlığı geniş olmalı bol suyla sulama imkanı tanımalıdır.
  4. Nem dengesini bozmamalıdır. ( Yanları açık seramik orkide saksısı, hypertufa vb.
  5. Saksı boyutu yaprak çapının 1/3 ü kadar olmalı.

Evde menekşe nasıl bakılır?

Menekşe bakımı püf noktaları

  1. Küçük ve delikli saksı tercih edin. Menekşe bakımında dikkat etmeniz gereken en önemli unsur saksı türleridir.
  2. Torflu toprak tercih edin. Menekşeyi yetiştireceğiniz toprağın muhakkak torflu olması gerekir.
  3. Direk güneşten koruyun. Menekşe tropikal iklimleri seven bir çiçektir.
  4. Sulamaya dikkat.
You might be interested:  Kaktüs Topragı Nasıl Olur?

Menekşe sulama kaç günde bir sulanır?

Sulama, menekşe yetiştirmenin kilit noktasıdır. Menekşeler, 2-3 gün arayla sulanmalıdır. Fakat yaşadığınız bölgenin havası nemliyse daha seyrek aralıklarla sulayabilirsiniz.

Afrika menekşesi suyu sever mi?

Menekşeler için en uygun sulama zamanı toprağın tam olarak kuruduğu zamandır. Afrika menekşesi klorsuz su sever. Suyun çok soğuk ya da sıcak olmaması gerekir. Saksı altlığında biriken fazla su toprak tarafından emilmemesi için dökülmelidir.

Menekşe çiçeğinin yaprakları neden sararır?

Menekşe sarı yaprakların neden potasyum ve azot eksikliği olabilir. Aynı sonuç, eğer toprak asitliği kaybettiyse, alkali ortamdaki elementler çözünebilir bir forma girmez. Durumu düzeltmenin en iyi yolu, bir çiçeğin toprağın değiştirilmesi veya hafif asidik suların sulanması ile nakledilmesi olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector