Afrika Menekşesi Nasıl Çok Çiçek Açar?

Afrika Menekşesi Nasıl Çok Çiçek Açar?

Menekşe çiçeği hangi ayda çiçek açar?

Eylülde çiçek açan hercai menekşeleri Haziran’a kadar dayanabilir. Hercai menekşesinin çiçekleri solduktan sonra koparılırsa yeniden çiçek açabilir. Çiçekler ise 10 santime kadar büyüyebilir.

Menekşe çiçeği neden çiçek açmaz?

v Menekşelerdeki çicek noksanlığı;ısı,ışık,sıcaklık,sulama ve saksı gibi faktörlerin yetersiz,eksik olmasından kaynaklanır ve bunun neticesinde bitkide yeterli çicek olmaz veya hiç çicek vermeyebilir. v Zayıf, bakımsız ve çok yapraklı olan menekşeler çiceklerini az veya hiç açmazlar.

Menekşe Solunca ne yapmalı?

Solan menekşeyi kurtarabilmek için öncelikle sağlıklı bir sulama rutini oluşturmanız gerekli. Bitkiye nem sağlamak için az miktarda suyu saksı tabağında bırakabilirsiniz. Yeniden sulamadan önce köklerin etrafındaki toprağın tamamen kurumasına izin vermek çiçek açmaya teşvik eder.

Menekşe çiçeği nasıl canlandırılır?

Menekşe çiçeği, uzun ömürlü ve dayanıklı bir bitkidir. Yaprakları ve çiçekleri solup gittikten sonra bitkinin tekrar yapraklarını tazelemesi ve yenilemesi için solan çiçek ve yapraklar zarar vermeden çiçeğin üzerinden temizlenmeli ve yeniden çiçek açması için sulamasına devam edilmelidir.

Menekşe her mevsim çiçek açar mı?

Mor menekşe hercai adını da alır. Kokusu harika olan bu bitki, bahar aylarında, hercai olan bitki ise yaz aylarında çok güzel mor renkli çiçekler açan bir veya çok yıllık bitkilerdir. Nemli bölgeleri ve ışık gören yerleri sever, çokça çiçek açarlar. Özellikle kuzey yarım kürede sıkça yetiştirilebilir.

You might be interested:  Tarık Göksel Gül Hangi Hastanede?

Menekşe yaprağı kaç günde çimlenir?

Bir şişeyi oda sıcaklığındaki suyla doldurun. Burada dikkat edilmesi gereken menekşe yapraklarının suyun içinde kalmamasıdır. Şişeye yerleştirdiğiniz yapraklarınızı doğrudan güneş almayan ışıklı ve sıcak bir yere alın. 2-4 hafta sonra menekşe köklerinin oluş göreceksiniz.

Menekşe çiçeğinin özellikleri nelerdir?

Menekşenin özellikleri nelerdir?

  • Genellikle uzun ömürlü bitkilerdir.
  • Menekşe çiçeğinin yaprakları kalp şekline benzer ancak oldukça düzensizdir.
  • Menekşenin çiçeği ise asimetrik bir görünüm içindedir.
  • Çiçeği rengi ise isminden de anlaşıldığı üzere menekşe rengindedir.
  • Bahar ve yaz aylarında çiçek açmaktadır.

Menekşe çiçeği kaç günde bir sulanır?

Menekşeler, 2-3 gün arayla sulanmalıdır. Fakat yaşadığınız bölgenin havası nemliyse daha seyrek aralıklarla sulayabilirsiniz. Toprağını elinizle yoklayarak sulayıp sulamanız gerekmediğini anlayabilirsiniz. 1 cm altının tamamıyla kuruduğunu fark ederseniz ona su vermelisiniz.

Menekşe çiçeğinin bakımı nasıl yapılır?

Menekşe bakımında dikkat etmeniz gereken en önemli unsur saksı… Menekşe için en uygun saksılar küçük veya orta boylar. Çok derin saksılar bu çiçek için uygun değil. Bir de saksının ortası mutlaka delik olmalı. Menekşe gün ışığını çok sever ancak direkt güneşe maruz bırakmayın.

Menekşe yaprakları neden çürür?

ışık eksikliği ile yeni yapraklar daha hafif ve daha küçük hale gelir, yaprak sapları uzar, yaprakların kenarları yukarı doğru bükülür; aşırı sulama ve hipotermi ile menekşe üzerinde siyah çürüme gelişebilir, yapraklar koyulaşır ve kararır.

Kurumuş menekşe nasıl canlanır?

Menekşenin dallarını ve çiçeklerini tamamen kurumadan kopartmayın. Kökü hava alacak şekilde eski yaprakları kopartın. Kopardığınız yeşil yaprakları küçük saksılara dikin, bir kaç hafta sonra yeni menekşelere sahip olacaksınız.

Menekşe yaprakları sarardı ne yapmalıyım?

Menekşe sarı yaprakların neden potasyum ve azot eksikliği olabilir. Aynı sonuç, eğer toprak asitliği kaybettiyse, alkali ortamdaki elementler çözünebilir bir forma girmez. Durumu düzeltmenin en iyi yolu, bir çiçeğin toprağın değiştirilmesi veya hafif asidik suların sulanması ile nakledilmesi olabilir.

You might be interested:  Sıkça Sorulan Sorular: Çiçek Sepeti Hangi Kargo Şirketi?

Menekşe çiçeğinin yaprakları yıkanır mı?

Menekşe yapraklar her zaman akan ılık su altında yıkanır. Su sıcaklığı çok önemlidir: ne soğuk ne de çok sıcak su uygundur.

Menekşenin toprağı hangi ayda değiştirilir?

Saksı değişimi için en uygun zaman genellikle ilkbahardır.

Menekşeler nasıl bir ortamı sever?

Çünkü menekşe toprağı hafif olmalı, nem tutmalı, köklere bol oksijen sağlamalıdır. Nemli ve yoğunluğu düşük topraklarda yaşamayı seven bu bitki için torflu toprak hazırlamalısınız. Menekşeler aydınlık ortamları sever ancak dik gelen güneş ışınları onlara göre değildir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector