Afrika Menekşesi Nasıl Çiçek Açtırılır?

Afrika Menekşesi Nasıl Çiçek Açtırılır?

Menekşe çiçeği ne zaman çiçek açar?

Eylülde çiçek açan hercai menekşeleri Haziran’a kadar dayanabilir. Hercai menekşesinin çiçekleri solduktan sonra koparılırsa yeniden çiçek açabilir. Çiçekler ise 10 santime kadar büyüyebilir.

Menekşe çiçeği neden çiçek açmaz?

v Menekşelerdeki çicek noksanlığı;ısı,ışık,sıcaklık,sulama ve saksı gibi faktörlerin yetersiz,eksik olmasından kaynaklanır ve bunun neticesinde bitkide yeterli çicek olmaz veya hiç çicek vermeyebilir. v Zayıf, bakımsız ve çok yapraklı olan menekşeler çiceklerini az veya hiç açmazlar.

Menekşelerin çiçek açması için ne yapmam lazım?

Menekşe yıl boyu faaliyet gösterip çiçek açtığı için düzenli olarak gübrelenmesi gerekir. Özellikle fitilli(ipli) sulama ve kendinden sulamalı saksılar için hazırlanan harçlarda yeterli besin elementleri olmayacağından mutlaka gübrelenmesi gerekmektedir.

Afrika menekşesi suyu sever mi?

Menekşeler için en uygun sulama zamanı toprağın tam olarak kuruduğu zamandır. Afrika menekşesi klorsuz su sever. Suyun çok soğuk ya da sıcak olmaması gerekir. Saksı altlığında biriken fazla su toprak tarafından emilmemesi için dökülmelidir.

Menekşe her mevsim çiçek açar mı?

Mor menekşe hercai adını da alır. Kokusu harika olan bu bitki, bahar aylarında, hercai olan bitki ise yaz aylarında çok güzel mor renkli çiçekler açan bir veya çok yıllık bitkilerdir. Nemli bölgeleri ve ışık gören yerleri sever, çokça çiçek açarlar. Özellikle kuzey yarım kürede sıkça yetiştirilebilir.

You might be interested:  Sıklıkla sorulur: Çiçek Festivali Ne Zaman?

Menekşe kaç günde çıkar?

Bir şişeyi oda sıcaklığındaki suyla doldurun. Burada dikkat edilmesi gereken menekşe yapraklarının suyun içinde kalmamasıdır. Şişeye yerleştirdiğiniz yapraklarınızı doğrudan güneş almayan ışıklı ve sıcak bir yere alın. 2-4 hafta sonra menekşe köklerinin oluş göreceksiniz.

Menekşe çiçeği nasıl canlandırılır?

Menekşe çiçeği, uzun ömürlü ve dayanıklı bir bitkidir. Yaprakları ve çiçekleri solup gittikten sonra bitkinin tekrar yapraklarını tazelemesi ve yenilemesi için solan çiçek ve yapraklar zarar vermeden çiçeğin üzerinden temizlenmeli ve yeniden çiçek açması için sulamasına devam edilmelidir.

Menekşe çiçeği hangi mevsimde açar?

Çiçeklerinin rengi genellikle, çiçeğin adını verdiği menekşe rengindedir. Fakat mavi, sarı, beyaz, pembe ya da çok renkli açan türleri de bulunur. Çok bol çiçek açar, tüm bahar ve yaz döneminde çiçek açtığı görülebilir.

Menekşe çiçeği neden kurur?

Menekşe Çiçekleri Neden Kurur? Menekşe çiçekleri eğer güneşe maruz kalırsa kurur veya yanar. Menekşe çiçeği çok ve sık sulanır ise de çiçekler kurur ve solar. Menekşe çiçeği pencere kenarında cereyan veya aşırı güne ışığına maruz kalmamalıdır.

Çiçek açtırmak için hangi gübre?

Tomurcuklanma ve çiçek açma döneminde ise, çiçeklenmeyi özendirmek ve çiçek kalitesini artırmak için fosfor (P) ve potasyum (K) ağırlıklı gübreler kullanılması uygundur. İyi bir çiçekli bitki için gübre karışımı çok fazla azot içermemelidir.

Menekşe nasıl yeri sever?

Nemli ve yoğunluğu düşük topraklarda yaşamayı seven bu bitki için torflu toprak hazırlamalısınız. Menekşeler aydınlık ortamları sever ancak dik gelen güneş ışınları onlara göre değildir.

Menekşe çiçeği suyu sever mi?

Sulama düzeni hakkında çok hassas olan menekşe çiçeği, her zaman aynı oranda suya ihtiyaç duyar.

Menekşe kaç günde bir sulanır?

*Kış aylarında menekşenin bulunduğu ortam 14-15 derecenin altına düşmemelidir. Sulamada en önemli unsurlar; -Kış aylarında bitki aşırı soğuktan korunarak susuz bırakılmamasına dikkat edilmelidir. -Yaz aylarında ise bitkinin suya olan ihtiyacını tamamen gidermek için Haftada en az iki kere sulanmalıdır.

You might be interested:  Karanfil Büyüsü Ne Işe Yarar?

Afrika menekşesi hangi ortamı sever?

Afrika menekşesi aydınlık sever ama direkt güneş ışığında yaprakları yanabilir. Perde arkasından süzülen ışık daha uygundur.

Afrika menekşesi neden solar?

Bu menekşenin hayatta kalması için savunma mekanizmasıdır. Bitki kapladığı alanı daraltarak yapraklarından kaybettiği suyu azaltmaya çalışır. Sıcaklığın şiddeti arttıkça bazı belirtiler görülmeden bitki doğrudan solar ve ölür.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector