Açelya Ne Zaman Çiçek Açar?

Açelya Ne Zaman Çiçek Açar?

Açelya sera ortamında dört mevsim çiçek açabilen bir bitkidir. Ev ve bahçe ortamında genelde mart – nisan aylarında çiçek açmaktadırlar.3 mei 2017

Açelya Çiçeği yılda kaç defa çiçek açar?

Yılda bir defa olarak da bulunduğu yerin ortamına göre çiçek açar. Yaz mevsimi süresince budaklanması gereken açelya, doğrudan güneş ışığından korunması gereken bir çiçektir. Hava akımlarından etkilenen bir çiçek olduğu için çok fazla sıcak ya da çok fazla soğuk havada bırakmak çiçeğin yapraklarına zarar verecektir.

Açelya neden çiçek açmaz?

Bulunmuş olduğu yerde çok fazla hava akımı olması açelya çiçeğinin kurumasına neden olur. Havadar bir ortamda olmalı, fazla rüzgarlı bir konumda bulundurulmamalıdır. Açelyaların kökü oranla sığdır, bu nedenle onların üstündeki toprakta kuru otlar yoksa çiçeğin kurumasına bir eğilim olur.

Açelya çiçeği nasıl Canlandirilir?

Güneş aldığı tarafın yaprakları ve çiçekleri daha canlı ve bakımlı görünür. Bu nedenle güneş almayan kısmı sık sık güneş gören tarafa yönlendirilmelidir. Böylece her iki taraf da eşit bir şekilde güneş alarak daha güzel ve renk renk çiçekler açar. Açelya çiçeği rüzgar alan ve soğuk alanlarda yetiştirilmemelidir.

Bahçe Açelyası ne zaman çiçek açar?

AÇELYA NE ZAMAN ÇİÇEK AÇAR? * Açelyanın çiçeklenme sezonu aslında ilkbahardır ama kış aylarında cazip kılmak için üreticiler sıcak seralarda üretirler.

You might be interested:  Hanımeli Çiçeğinden Ne Yapılır?

Açelya nasıl bir çiçektir?

Açelya çiçeği, güzel renklerle yetişen fakat kokusu olmayan bir çiçek türüdür. Açelya çiçeğinin anavatanı Asya ve Amerika’nın Kuzey bölgesidir. Bunun yanı sıra açelya çiçeği fundagiller familyasına ait bir türdür. Çiçeğin renkleri; eflatun, sarı, pembe ve beyaz olarak sıralanabilir.

Bahçe Açelyası nasıl çoğaltılır?

Tepe çeliği ile açelya çoğaltma işlemi yapılırken gelişmiş dalların tepesinden 8 – 10 cm arası bir parça kesilerek alınır. Bu dallar yeni saksılara ekilir. Bir başka açelya çoğaltma metodu da tohumla çoğaltmadır.

Kuruyan Açelya nasıl kurtarılır?

Açelyayı bitkiye, sitrik asitin zayıf bir çözeltisiyle (1 litre su için 2 g asit) düzenli olarak sulayarak canlandırabilirsiniz. Bitki kuru ise, borik asitle (1 l 3 damla) sulanmalıdır. En iyi etki için, açelyayı daha uygun bir toprağa (turba ve iğne yapraklı toprak karışımı) aktarın.

Açelya’nın yaprakları neden sararır?

Açelya Çiçeğinin Yaprakları Neden Döker? Açelya çiçeğinin yaprakları genel olarak susuz kaldığı zaman sık döker. Bu nedenle sulamasına özen gösteriniz. Kökleri saksıda ki toprağın neredeyse tamamını sardığından suya bol ihtiyaç duymaktadır.

Gardenya çiçeği bakımı nasıl yapılır?

Gardenya çiçeğinin bakımı; – Güneş ışığını çok sevmeyen gardenya çiçeği dolaylı ışık alan bir yere konulmalıdır. – Gardenya çiçeği, yazın uyku dönemine girdiğinden, kendine uygun ısıyı bulduğu zaman çiçeklerini ve yapraklarını dökmez. – Kış aylarında çiçek, soğuk havadan korunmalı ve düzenli aralıklarla sulanmalıdır.

Açelya nasıl ortamı sever?

Bu bitki fazlaca ilgi beklediğinden, bir salon çiçeği veya bir mekan bitkisi olarak bilinmemelidir. Tomurcukları çiçek verdiği zaman bir oda içinde en fazla 1 ay kalabilir fakat bulunduğu mekanın aşırı soğuk veya aşırı sıcak olmaması gerekmektedir. Açelya bitkisi ılık ortamları sever.

Açelya budanır mı?

Budama: Çiçeklenmesi bitince ya da çiçek açmadı ise ilkbahar başında (eğer gerek görüyorsanız) budayabilirsiniz.

You might be interested:  Hızlı cevap: Çiçek Gülsen Nuroğlu Kim?

Yasemin ne kadar su ister?

Yasemin bitkileri, özellikle çiçek açtıklarında çok suya ihtiyaç duyarlar. Toprağı her zaman biraz nemli tutmak önemlidir. Bitkiler haftada bir kez sulanmalıdır. Sonbaharda ve kışın biraz daha az sulama yapılmalıdır.

Godetya ne zaman ekilir?

Bölgelere göre değişmekte olup Godetya Çiçeği Tohumunu sonbahar döneminde mart ayına kadar ekebilirsiniz.İlla bu aylarda ekmek zorunluluğunuz yoktur diğer aylarda da ekebilirsiniz fakat çimlenme oranı düşecektir.

Açelya hangi iklimde yetişir?

Açelya çiçeği, ılıman iklimlerde yetişir. Fazla sıcak veya fazla soğuk havalar çiçeği olumsuz yönde etkiler. Kış aylarında Açelya çiçeği, soğuktan korunmalı, bahçede ise sera düzeneği kurulmalıdır. Açelya çiçeğini, soğuk aylarda sularken, su sıcaklığına dikkat etmelidir.

Şebboy çiçeği nasıl yetişir?

İlaçlı su ile sulandıktan sonra şebboy çiçeği tohumu, viyol gözeneklerinin tam ortalarına gelecek şekilde ekilir. Ortalama 15 ile 18 derece arasında çimlenme beklenir. Tohumların 20’şer santim ara ile ekilmesi önerilir. İki hafta içerisinde çimlenmeye görülecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector