Yasemin Dalkılıç Kim?

Yasemin Dalkılıç Kim?

Yasemin Dalkılıç, dünya sualtı dalış rekortmeni Türk dalgıç. 2 Mayıs 1979’da Ankara’da doğdu. Dalış sporuna çok küçük yaşta başladı. Yaş grubunda Türkiye’yi iki dünya ve bir Avrupa şampiyonasında temsil etti ve yine yaş grubu içinde çeşitli Türkiye rekorlarını birkaç yıl elinde bulundurdu.

Hangi ünlü Dalgic?

Milli dalgıç Şahika Ercümen, Antalya’nın Kaş ilçesinde paletsiz değişken ağırlık kategorisinde, 100 metre dalışıyla hem kadınlar hem erkeklerde dünya rekoru kırdı. Rekor sonrası denizde Türk bayrağı açan Ercümen, rekorunu tüm şehitlere ve Mehmetçiğe armağan ettiğini söyledi.

Yasemin Dalkılıç kaç metreye daldı?

Dalkılıç, 2000 yılında Limitli Değişken Ağırlıklı Serbest Dalış’ta 100 metre ve Limitsiz Değişken Ağırlıklı Serbest Dalış’ta 120 metreyle iki dünya rekoru daha kırdı. Limitli değişken ağırlıkta, sporcu daldığı ağırlığı derinde bırakır ve yukarıya palet veya ipe tırmanarak çıkar.

Şahika Ercümen hangi dalda?

Serbest dalış dünya rekortmeni milli dalgıç Şahika Ercümen, Cumhuriyet’in 98. yılına ithafen Kaş ilçesinde paletsiz değişken ağırlık kategorisinde hem kadınlar hem erkeklerde dünya rekoru kırdı.

Şahika Ercümen astım mı?

Su sporlarıyla ilgilenen Şahika Ercümen bizden bir isim 100’den fazla madalyanın ve serbest dalış alanında dünya rekorlarının sahibi Hikayesi 1985’te doğduğu Çanakkale’de başlıyor. Küçüklüğünden itibaren nefes almakta çektiği zorlukların, sık sık ateşinin yükselmesinin nedeni tanıdık; astım.

You might be interested:  Sıklıkla sorulur: Çiçekler Nasıl Çabuk Büyür?

Şahika Ercümen nefesini ne kadar tutuyor?

Şahika Ercümen 100 metreye dalarak dünya rekoru kırdı

Paletsiz ve tüpsüz 100 metre derinliğe 2 dakika 53 saniyede inen Şahika Ercümen, sudan çıktıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, 98 metreden ileriye dalarak dünya rekorunu Cumhuriyet’in 98. yıl dönümüne ve Mehmetçiğe ithaf etmek istediğini söyledi.

Tüplü dalış fazla kaç metre?

Başlangıç seviyesindeki dalıcılar için dalış derinliği kaç metredir? Başlangıç kursunu bitirmiş bir dalıcı en fazla 18 metreye inebilir. Bröve seviyesini ilerleten dalıcılar ise 30metre derinliğe kadar dalabilirler.

Yasemin Dalkılıç nefesini ne kadar tutuyor?

Saat 11.11’de üzerinde dalış elbisesi, özel bir gözlük, paletleri, el bileklerine bağlı 750’şer gramlık iki ağırlıkla suya dalan Yasemin, 2 dakika 48 saniye olarak belirlenen dalış süresini 2 dakika 27 saniyede tamamlayarak elinde rekor plaketiyle su üstüne çıktı.

Serbest dalışta vurgun olur mu?

şöyle ki, serbest dalışta su altında herhangi bir dış kaynaktan hava almadığınız için ve basınç altında belli gazların kanınızda çözünmesine izin veremeyecek kadar kısa sürede giriş çıkış yaptığınız için vurgun yeme olasılığınız oldukça düşüktür.

Şahika Ercümen kaç madalyası var?

Antalya’nın Kaş ilçesinde yapılan Serbest Dalış Sualtı Türkiye Şampiyonası’nda milli sporcu Şahika Ercümen, iki dalda Türkiye şampiyonu olarak 2 altın madalya kazandı.

Şahika Ercümen profesyonel mi?

Şahika Ercümen kimdir? Profesyonel Serbest Dalgıç, Serbest Dalış Eğitmeni, Beslenme ve Diyet Uzmanı. 2014 yılı itibarıyla serbest dalış alanında 6 adet resmi dünya rekoru sahibidir.

Şahika rekoru kaç?

Milli sporcu Şahika Ercümen, Antalya’nın Kaş ilçesinde paletsiz değişken ağırlık kategorisinde 100 metreye dalarak dünya rekoru kırdı. Serbest dalış dünya rekortmeni Şahika Ercümen, paletsiz değişken ağırlık kategorisinde tek nefeste 100 metre derinliğe indi.

You might be interested:  Sade Karanfil Çayı Nasıl Yapılır?

Serbest dalış nedir nasıl yapılır?

Dalgıcın kılavuz bir ipi takip ederek derinliğe doğru inmesi ile yapılan serbest dalış disiplinidir. Paletsiz Sabit Ağırlıkta olduğu gibi dalgıç iniş ve çıkışında herhangi bir itici donanım (çift palet ya da monopalet) kullanmaz ancak burada dalgıç iniş ve çıkış sırasında ipi çekerek dalışını gerçekleştirir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector