Nilüfer Çayı Nereye Dökülür?

Nilüfer Çayı Nereye Dökülür?

Nilüfer Çayı, Karacabey ‘in kuzeyinde Marmara Denizine dökülmeden önce Susurluk Çayı ile birleşir. Nilüfer Marmara Bölgesi ‘nin önemli akarsularından biridir. 103 km uzunluğundaki Nilüfer çayı, Uludağ ‘ın güney yamaçlarında 850 metre yükseklikteki 2 mağaradan çıkar.

Bursa Nilüfer Deresi nereye dökülüyor?

Kaynağı Uludağ’dan başlayan Nilüfer Çayı da Bursa içinde 200 kilometre dolaştıktan sonra Karacabey ilçesinden Marmara Denizi’ne dökülüyor.

Bursa Nilüfer çayı nerede?

Nilüfer Çayı Marmara bölgesinde yer almakta olup, Bursa iline bağlıdır. Nilüfer Çayı bağlı olduğu Bursa iline 53 kilometre mesafe uzaklıktadır.

Susurluk havzası nereye dökülür?

Simav Çayı (ya da Susurluk Çayı veya Çapraz Çayı), kaynağını Simav yakınlarındaki Şaphane Dağları’ndan alır. Susurluk ovası’nda kuzeye yönelir ve en son Karacabey’den geçerek Marmara Denizi’ne dökülür. Marmara Denizine dökülen en büyük ırmaktır.

Nilüfer çayı ne işe yarar?

– Nilüfer çayı düzenli tüketildiğinde bağırsak florasını dengeler. Sindirim hastalıklarının önüne geçer. Güçlü bir iltihap söktürücü olan nilüfer çiçeği, kan damarlarını temizleyerek tıkanıklığı engeller. Böylece kalp hastalıklarının yaşanmamasını sağlar.

Bursada hangi nehir var?

Bursa su bakımından çok zengin bir bölgedir ancak, il sınırları içerisinde büyük nehirler bulunmamaktadır. Bursa’nın önemli akarsuları; Mustafakemalpaşa Çayı, Uludağ’ın güney yamaçlarından doğan ve gene Uludağ’dan kaynaklanan birçok küçük dere ile beslenen Nilüfer Çayı, Göksu Çayı, Kocadere, Karadere, Aksuderesi’dir.

Susurluk nehri kapalı havza mı?

Açık havza: Sularını denize ulaştırabilen havzalara açık havza denir. (Yeşilırmak, Kızılırmak, Yenice, Sakarya, Susurluk, Gediz, Küçük Menderes, Büyük Menderes, Aksu, Göksu, Seyhan, Ceyhan, Fırat, Dicle Çoruh gibi.) Kapalı Havza: Sularını denize ulaştıramayan havzalara kapalı havza denir.

You might be interested:  Gül Yağı Nerede Kullanılır?

Susurluk Çayı hangi ilimizdedir?

Bursa sınırları içinde zaman zaman Kocaçay adıyla da anılır. Toplam uzunluğu 321 kilometre, denize döküldtjğü yerde yıllık ortalama debisi 169-054 m/sn’dir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector