Nilüfer Akarsuyu Nerede?

Nilüfer Akarsuyu Nerede?

Bursa’daki Soğukpınar, Kaplıkaya, Değirmendere ve Madendere ile Uludağ’ın kuzeyinden doğan Gökdere, Kırkpınar ve Balıklı derelerinin tümü Nilüfer’e karışarak Marmara Denizi’ne dökülür.

Bursa Nilüfer Deresi nereye dökülüyor?

Kaynağı Uludağ’dan başlayan Nilüfer Çayı da Bursa içinde 200 kilometre dolaştıktan sonra Karacabey ilçesinden Marmara Denizi’ne dökülüyor.

Karadere nereye dökülür?

Kocaçay, Balıkesir ili topraklarında, Madra Dağı’ndan doğup, Manyas Kuşgölü’ne dökülen akarsu. Çay kaynağından sonra İvrindi ve Balya çevrelerinde boğaz vadilerden geçerek ilerler, göle ulaşır. Gölden çıkan sular Karadere adıyla Susurluk Çayı’na dökülür.

Bursa Nilüfer çayı nerede?

Nilüfer Çayı Marmara bölgesinde yer almakta olup, Bursa iline bağlıdır. Nilüfer Çayı bağlı olduğu Bursa iline 53 kilometre mesafe uzaklıktadır.

Susurluk nehri nereye dökülür?

Simav Çayı (ya da Susurluk Çayı veya Çapraz Çayı), kaynağını Simav yakınlarındaki Şaphane Dağları’ndan alır. Susurluk ovası’nda kuzeye yönelir ve en son Karacabey’den geçerek Marmara Denizi’ne dökülür. Marmara Denizine dökülen en büyük ırmaktır.

Nilüfer çayı ne işe yarar?

– Nilüfer çayı düzenli tüketildiğinde bağırsak florasını dengeler. Sindirim hastalıklarının önüne geçer. Güçlü bir iltihap söktürücü olan nilüfer çiçeği, kan damarlarını temizleyerek tıkanıklığı engeller. Böylece kalp hastalıklarının yaşanmamasını sağlar.

Bursada hangi nehir var?

Bursa su bakımından çok zengin bir bölgedir ancak, il sınırları içerisinde büyük nehirler bulunmamaktadır. Bursa’nın önemli akarsuları; Mustafakemalpaşa Çayı, Uludağ’ın güney yamaçlarından doğan ve gene Uludağ’dan kaynaklanan birçok küçük dere ile beslenen Nilüfer Çayı, Göksu Çayı, Kocadere, Karadere, Aksuderesi’dir.

You might be interested:  Papatya Hangi Mevsimde Çıkar?

Karadere ilçesi nereye bağlı?

Karadere, Muğla ilinin Seydikemer ilçesine bağlı bir mahalledir.

Orhaneli Kocasu nereye akıyor?

Kocasu Çayı, Susurluk Çayı’na şu akarsuların dökülmesi ile oluşur: Bursa Ovasından gelen Nilüfer Çayı, Orhaneli Çayı ve Emet Çayı’nın birleşiminden oluşup Ulubat Gölü’ne dökülen Mustafakemalpaşa Çayı. Manyas Kuşgölü’ne dökülen Kocaçay, Karaçay (Karadere) olarak gölden çıkar ve Kocasu Çayı’na dökülür.

Orhaneli Çayı nereye dökülüyor?

Karacabey boğazına girmeden önce batıdan gelen Simav çayı, Hanife deresi ve Karadere ile doğudan gelen Nilüfer’in katılımıyla gürleşir ve Saska dolaylarında Marmara denizine dökülür.

Hangi Akarsu Karadenize dökülür?

Karadenize dökülen akarsular şunlardır:

 • Çoruh nehri.
 • Doğankent çayı
 • Yeşilırmak.
 • Kızılırmak.
 • Yenice (Filyos) Irmağı
 • Kocaırmak.
 • Sakarya nehri.
 • Bakırçay Nehri nereden doğar nereye dökülür?

  Bakırçay, Balıkesir’in güneyindeki Ömer Dağı’ndan doğar. Güneyde Kırkağaç’ın Bakır Beldesi yakınlarından geçerken Bakırçay adını alır. Madra ve Yunt Dağları arasından Bergama’yı geçer, Çandarlı Körfezi’ne dökülür. Denize döküldüğü yerde Bakırçay Deltası bulunur.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector