Katmerli Begonya Nasıl Çoğaltılır?

Katmerli Begonya Nasıl Çoğaltılır?

Begonya Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

  1. Köklerinden ayırarak: Köklerden filizlenen begonyayı dikkatlice ayırın.
  2. Tohumla çoğaltma: Begonya tohumu ile bitkinizi çoğaltabilirsiniz.
  3. Dizilen tohumların üzerine hafif baskı yaparak toprak altına girmesini sağlayın.

Yumrulu begonya bakımı nasıl yapılır?

Yumrulu begonyalar güneşi pek sevmezler. Gölge yerleri daha çok tercih ederler. Fakat sabah güneşinden az da olsa yararlanmaları gerekir. Bitkinizi doğrudan güneş ışığına kesinlikle maruz bırakmayın, aksi takdirde bitkinin yaprakları yanabilir.

Yaprak Güzeli Begonya nasıl Çoğaltilir?

Gövdelerini birkaç parçaya bölmekle kolayca köklendirip çoğaltabilirsiniz. Tüm çeşitleri yaprak çeliğiyle üretime uygundur. Hafif serin ve nemli gece esintileri alırlarsa hızlı gelişirler.

Begonya soğanı nasıl çoğaltılır?

Kocaman çiçekli ve güzelliğiyle nadir bulunan yumrulu begonyalar genellikle kök sürgünü ayrılmasıyla ve çelikle çoğaltılır. Çiçek budaması sadece bunların yeni köklendirilmiş fidelerinde ilk yılda gerekiyor.

Begonya çiçeği hangi ayda dikilir?

begonya çoğaltma için en uygun zaman nisan-mayıs aylarıdır, bizden söylemesi.

Cam Guzeli bakimi nasil olur?

– Cam güzeli çiçeği çok fazla su istemez, toprak kurudukça suyun verilmesi yeterlidir. – Cam güzeli çiçeği soğuktan etkilenen çiçekler arasındadır. Bu sebeple soğuktan korumakta fayda vardır. Özellikle kış aylarında soğuktan korunmalı tedbir alınmalıdır.

Begonya çiçeği neden yaprak döker?

ÇİLLİ BEGONYA NEDEN YAPRAK DÖKER? * Eğer begonya maculata bitkinizin çiçek ve yapraklarında dökülmeler meydana geliyorsa bu durumda önce yerini değiştirmelisiniz. Güneşe maruz kalmayacağı, aydınlık bir konuma yerleştirmeniz bitki sağlığı açısından daha iyi olacaktır.

You might be interested:  Emoji Gül Ne Anlama Gelir?

Yaprağı güzel çiçeği balkonda yetişir mi?

Soğuk havayı sevmediği söylenilen yaprak güzeline soğuk iklimli şehirlerde uygun ortam sağladığınızda inanılmaz derecede verim alırsınız. Doğru ortam bol aydınlık, ortam sıcaklığı 10-17 derece aralığında ve havadar olmalıdır. Birçok kişi yaprak güzeline çay döküldüğünde renk değiştirdiğini söylemektedir.

Kırmızı yapraklı begonya çiçek açar mı?

Begonya bitkisinin çiçekleri yaz döneminde açar ve pembe, kırmızı, turuncu, sarı beyaz gibi renklere sahiptir. Yaprakları ise yuvarlak, yer yer iri, yer yer küçüktür.

Toran Begonya nasıl çoğaltılır?

Çiçek Begonya’nın üretimi tohum ve çelik ile yapılır. Tohumlar John Innes tohum kompostuna Şubat-Mart aylarında ekilerek 16C’de çimlendirilir. Çelik ile üretim daha çok katmerli çeşitlerde yapılır.

Begonya çiçeği tohumu ne zaman ekilir?

Tuberous begonyalar için ideal ekim zamanı kapalı mekânda Aralık ve Ocak aylarıdır. Semperflorens için Ocak ve Mart ayları arasında ekim yapılabilir. Tuberous varyeteleri tohum ekiminden ortalama 20 haftada ilk çiçeklerini açarlar.

Yağlı Begonya çiçeği nasıl çoğaltılır?

Diğer kamış gövdeli begonyalar gibi yağlı begonya da dal parçalarının köklendirilmesiyle çoğaltılır. En iyi zaman kış aylarıdır. Dal parçasında en az 3 yaprak boğumu (filizlenme gözü) olmalı.

Begonya soğuğa dayanıklı mı?

-15 C’ye kadar soğuğa dayanıklı bir bitkidir. Ancak aşırı soğuk olan yerlerde, kış aylarında -15 C’nin altındaki sıcaklıklara karşı korunmalıdır. Dondurucu soğukluk uzun sürerse veya daha soğuk olursa bitkide köklere kadar kuruma olabilir.

Begonya nasıl ortamı sever?

Begonya, aydınlık bir konumda, havadar bir ortamda, güneşe dik açıyla maruz kalmayacağı fakat çiçeklenme döneminde günde en az 2-3 saat güneşin çok yakıcı olmadığı saatlerde mutlaka güneşten faydalanmasını sağlayacağınız bir konumda bakılmalıdır. Yarı gölge ya da gölge alanları çok sever.

You might be interested:  Çemberimde Gül Oya Kimin Şarkısı?

Begonya suyu sever mi?

– Begonya çiçeği suyu seven yapıya sahiptir. Bu sürekli sulanması gerektiği anlamına gelmez. Toprağının az bir neme sahip olması yeterlidir. 2 günde bir sulama ideal olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector