Kaktüs Inciri Nerede Yetişir?

Kaktüs Inciri Nerede Yetişir?

Anavatanı Güney Amerika ülkesi Meksika olarak bilinse de Türkiye’de Akdeniz ve Ege kıyı sahil şeridinde de yetişebilmektedir. Bölgelerden de anlaşılacağı üzere Frenk yemişi olarak da bilinen Kaktüs İnciri sıcak ve kurak bölgelerde yetişen bir meyve türüdür.

Dikenli incir hangi iklimde yetişir?

Dikenli incir hangi iklimde yetişir? Türkiye’de dikenli incir, Akdeniz havzasının her yerinde ve özellikle de Anamur ve Tarsus yöresinde bol miktarda bulunmakta olup, tamamen doğal ortamda yetişir.

Dikenli incir nerelerde yetişir?

Halk arasında ‘Frenk yemişi’ veya ‘Kaynana dili’ olarak da bilinen dikenli incir, Mersin’in Tarsus ilçesinde kırsal bölgede bulunan 36 köyde doğada kendiliğinden yetişiyor.

Adana dikenli incir ne zaman çıkar?

Antalya, Mersin, Adana ve Hatay yöresinde çokça bilinen dikenli incirin hasadı, Temmuz sonunda başlayıp, Ağustos sonuna kadar devam ediyor.

Kaktüs kaç yılda meyve verir?

Kaktüs kaç yılda meyve verir? Dikenli incirin dikiminden itibaren 3. Yıldan itibaren meyve alımı başlar. 8 yılda tam verime ulaşır. Ağacın meyve verme ömrü ise 20 yıl ve üzeridir.

Dikenli incir hangi mevsimde yetişir?

Halk arasında ‘kaynana dili’ ve incirin yabani türü olarak bilinen meyve, sadece yaz mevsiminde olgunlaşan kaktüslerden toplanıyor.

You might be interested:  Hızlı cevap: Çiçekler Ne Iyi Gelir?

Dikenli incir hangi ayda dikilir?

İncir fidanı dikimi için en uygun zaman dilimi kış uykusu devresidir. İncir ağacı, kış aylarında yaprak döken bir ağaç türüdür. Bu nedenle de yapraksız olduğu döneme kış uykusu devresi denir. Bu nedenle ilkbahar dönemi incir ağacı dikimi için idealdir.

Dikenli incir en çok nerede yetişir?

Türkiye’de dikenli incir, Akdeniz havzasının her yerinde ve özellikle de Anamur ve Tarsus yöresinde bol miktarda bulunmakta olup, tamamen doğal ortamda yetişir.

Dikenli incirden neler yapılır?

Meyveli taze olarak tüketilebilen dikenli incir reçeli, marmelatı, pestili ve lokumu da yapılır. Ayrıca kurutulan dikenli incir çayların, salataların ve sosların içine eklenebilir. Aromatik yağ asitleri içeren bitkiden çıkarılan dikenli incir yağı haricen kullanılabildiği gibi küçük miktarlarda içilebilir.

Kaynana dili kaç günde bir sulanır?

Halk dilindeyse ‘kaynana dili’ anlamına gelmektedir. Olgunlaşmadan önce kaktüse benzeyen bu bitki, olgunlaştıktan sonra erguvana benzer. Fazla suya ihtiyaç duymaz.

Frenk yemişi ne zaman olur?

Sadece Ağustos ayında olgunlaşan meyvemizin hasadı çok kısadır. Tatlı, bol tohumlu, sulu ve lezzetli Frenk yemişini sezonunda keşfetme fırsatını kaçırmayın.

Dikenli incir tadı neye benzer?

Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilen bu meyve dikenli incir, hint inciri, kaktüs meyvesi ve frenk yemişi isimleriyle anılıyor. Kaktüs yapraklarının üzerinde yetişen dikenli incirin tadı biraz buruktur. Yiyenler bu meyvenin cennet hurmasını andırdığını söyler.

Dikenli incir buzlukta saklanır mı?

İncir dondurucuya konur mu? Eğer inciri 10-15 gün içerisinde tüketeceğinizi düşünüyorsanız buzdolabında veya derin dondurucuda saklamanıza gerek yok. Güneş görmeyen bir yerde saklayabilir ve tüketebilirsiniz.

Kaktüs meyvesinin dikenleri nasıl çıkar?

Bir kaktüs dikenini net bir şekilde görebiliyorsan kaktüsün ucunu bir cımbızla tut ve dışarı doğru çek. Dikeni kırmamak için, elinden gelenin en iyisini yaparak tek ve düz bir hareketle çıkar. Diken cildinin altına gömülürse ucu giriş yarasından en uzaktaki yeri bul ve onu yavaşça dışarı it.

You might be interested:  Defne Samyeli Nerede Oturuyor?

Kaktüs dikeni batarsa ne olur?

Kaktüs dikeni batarsa ne olur? Kaktüsün batmasından sonra çıkartılamaması durumunda tıbbi müdahale büyük önem taşır. Zira her ne kadar organik bir bileşen olsa da kaktüsün dikeni vücut tarafından yabancı cisim olarak algılanır. Bu durumda kaktüsün battığı noktada enfeksiyon oluşumuna neden olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector