Kadife Çiçeği Tohumu Ne Zaman Ekilir?

Kadife Çiçeği Tohumu Ne Zaman Ekilir?

Kadife çiçeği ekimi bahar aylarının başlarında özellikle Mart ayında yapılmalıdır. Tohumları küçük ekme kalıplarında filizlenmesi sağlandıktan sonra şaşırtma yani başka bir saksıya ekilme işlemi gerçekleştirilebilir.

Kadife çiçeği güneşi sever mi?

Çiçeğin bilimsel adı; Tagetes Patula şeklinde bilinmektedir. Bununla beraber bu çiçek, papatyagiller ailesine aittir. Anavatanı Orta Meksika ve Amerika olan bu çiçeğin, ülkemizin sıcak bölgelerinde de yetiştiğini belirtmek önemlidir. Ülkemizde Akdeniz bölgesinde çok rahat yetişen bu çiçek, suyu ve güneşi çok sever.

Çiçek tohumları hangi ayda dikilir?

Tohum ekmek için Mayıs ayı en uygun zamandır. Hafif gölge bir yer seçilir. Yanmış gübre ile beraber kazılmış ve iyice işlenerek inceltilmiş toprağa tohumlar serpilir.

Kadife çiçeği tohumu nasıl çıkar?

Kadife çiçeğinin tohumunu elde edebilmek için öncelikle çiçeklerin kurumasını beklemelisiniz. Ancak çiçekleri toplayarak kurutmamalısınız. Kadife çiçekleri sapları üzerinde kurumalıdır. Ardından kuruyan çiçekleri toplayabilir ve orta kısımlarındaki uzun tohumları çekerek alabilirsiniz.

Nisan ayında hangi çiçek tohumları ekilir?

Nisan ayının yıllık bitkileri şunlardır: mine, ateş çiçeği, karanfil, schefflera, gündüz sefası, petunya, godetya, yıldız çadırı ve cam güzeli.

Kadife çiçeği neyi sever?

Kadife çiçeği her ne kadar hafif ve nemli toprakları sevse de çoğu toprağa uyum sağlar. Güneşi ve doğrudan gün ışığını seven kadife çiçeğinizi evin en çok güneş alan bölümüne yerleştirmelisiniz. Soğuk havaları ve fazla suyu pek sevmez.

You might be interested:  Gül Tatlısı Nereye Ait?

Kadife çiçeği neye iyi gelir?

Kadife çiçeğinin faydaları nelerdir? -Ağrı kesici niteliğe sahiptir. Ağrıyan bölgelere merhemi sürüldüğünde spazmları çözerek rahatlama sağlar. -Hormonlar üzerindeki olumlu etkileriyle, regl düzensizliklerini bertaraf eder.

Ekim ayında hangi çiçekler ekilir?

Ekim ayında hangi çiçekler ekilir? 10 soğanlı bitki çeşidi

 • AĞLAYAN GELİN ÇİÇEĞİ
 • DAĞ LALESİ
 • ARAP SÜMBÜLÜ
 • ÇİĞDEM ÇİÇEĞİ
 • ALLİUM ÇİÇEĞİ
 • SÜSEN ÇİÇEĞİ
 • KARDELEN.
 • LALE.
 • Kır çiçeği tohumu ne zaman ekilir?

  Bu nedenle sonbahar sonu, bahar başı en uygun dönemlerdir.

  Saksıya çiçek tohumu nasıl ekilir?

  Toprak seçimininde bitkinin ihtiyacına göre toprak seçmeye dikkat ediniz. Ardından toprağın üzerine tohumlarınızı belirli aralıklara yerleştirin. Sonrasında üzerini az bir miktarda kapatacak kadar toprak serpin. En son da toprağı ıslatın.

  Çiçek tohumu nasıl Filizlendirilir?

  Ekeceğiniz tohuma göre ya serpme yöntemi ile tohumları toprağın üzerine serpmelisiniz. Tohumlar ocaklama yöntemi ile de dikilebilmektedir. Toprak üzerinde üç dört santim aralıklar verilerek parmak yardımı ile küçük oyuklar açılmalıdır. Oyukların içine çiçek tohumları yerleştirilmelidir.

  Mor kadife çiçeği nasıl çoğaltılır?

  Mor kadife çiçeği çoğaltma

  En az 6cm, en fazla 10cm dallarını kesip alın. Sadece 3-4 gün suda bekletin. Sonra toprak kısmında anlattığım karışıma 8cm çapında saksılara tek tek dikin ve sulayın. Bulunduracağınız yerin şartları normal yetişkinleriyle aynı şartlar olmalıdır. Sorunsuz köklenir ve gelişirler.

  Mayıs ayında hangi bitkiler ekilir?

  Mayıs ayı; ayçiçeği, brokoli, salatalık, domates ve biber ekimi için hala zamanınızın olduğu bir aydır. Örneğin domatesler için toprağı hazırlarken boynuz unu uygulamasına başvurabilirsiniz. Domates herekleri toprağa yerleştirilir ve sonunda fideler hazırlanır.

  Horoz ibiği çiçeği tohumu ne zaman ekilir?

  Horoz ibiği çiçeğinin ekim zamanı ilkbahar ve yaz aylarıdır.

  Frezya tohumu ne zaman ekilir?

  Frezya’dan sonbaharda çiçek almak için ilkbaharda, ilkbaharda çiçek almak için eylül ayında dikim yapılmalıdır. Frezya düşük sıcaklıkta yetişen bir bitki olduğu için üretim genellikle kış aylarında yapılır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector