Isparta Gül Festivali Ne Zaman 2016?

Isparta Gül Festivali Ne Zaman 2016?

15 Haziran Cumartesi günü saat 17.00’da Isparta önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Isparta gül Festivali 2022 ne zaman?

20-22 Mayıs 2022.

Isparta gül Festivali Nedir?

Bugün dünyanın gül ihtiyacının yüzde 65’ini karşılayan Isparta’da her yıl düzenlenen Gül Hasadı Festivali, her yıl daha çok konuk ağırlıyor. Isparta’da gül yağı üretimine uygun olan pembe Şam gülleri; Rosa Damascena, Isparta Gülü ve Sakız Gülü adlarıyla da biliniyor.

Isparta gül Festivali ne zaman 2020?

09-10 Mayıs 2020 / 16-17 Mayıs 2020 / 18-19 Mayıs 2020.

Isparta gül zamanı ne zaman?

Türkiye’nin gül sanayisinde marka ismi Isparta, Mayıs ve Haziran aylarında Gül hasadı ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Bu dönemde gülcülük ile geçinen Isparta köylerini yoğun bir gül kokusu sarmakta ve gün doğumuyla başlayan gül hasadı tatlı bir telaşla gül fabrikalarında devam etmektedir.

Isparta da gül hasadı ne zaman?

Mayıs ayında yüksek kesimlerden başlayan hasat dönemi Haziran ayının son haftasına kadar sürüyor. Sabahın erken saatlerinde işçiler yardımıyla toplanan gül çiçeği, çuvallara konularak, önce kantarlarda tartılıyor daha sonra fabrikalara taşınıyor. Fabrikalarda kazanlara konulan güller, gülyağı ve gülsuyuna dönüşüyor.

Gül zamanı ne zamandır?

Gül hangi ayda görülür? Gül hasadı mayıs ayının 15’inden haziran ayının sonuna kadar sürüyor. Bu zaman aralığında sabah saat 5’ten 10’a kadar gül toplanıyor. Eğer Isparta’ya gelirseniz gül toplayan kadınlara eşlik edebilir, gülün güzel kokusunu teneffüs ederek, bu bahçelerden yanınıza gül alma şansı bulabilirsiniz.

You might be interested:  Gül Şarabının Yanında Ne Yenir?

Isparta gül Festivali nerede?

Dünya gül yağı üretiminin yüzde 65’inin yapıldığı Isparta’da, Gönen ilçesine bağlı Güneykent Belediyesince Gül Festivali düzenlendi.

Lavanta Festivali Nedir?

Temmuz ayında Kuyucak Köyü’nde mavi gökyüzüne mor lavanta tarlaları karışıyor ve tablo gibi bir sahne gözler önüne seriliyor. Bu muhteşemliği görmek isterseniz, Temmuz’da rotanızı Isparta’nın Kuyucak Köyü’ndeki Lavanta Festivali’ne çevirebilirsiniz.

Isparta gül Festivali nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle Ispartagülü şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Isparta gülü şeklinde olmalıdır.

Isparta gül Bahçeleri ne zaman gidilir?

Hem sıcaktan bunalmadan hem de serin yağmuruna yakalanmadan gezmek isteyenler nisan, mayıs ve haziran aylarını seyahatleri için seçebilirler. Şehre gül hasadına katılmak ya da gül bahçelerini gezmek için gelenler mayıs ayından başlayan ve hazirana kadar devam eden dönemde buraya gelebilirler.

Isparta gül Bahçeleri hangi ilçede?

Isparta’nın Milas, Gölcük, Yakaören ve Gelincik Köyü, Atabey İlçesinin İslamköy, Gönen İlçesinin Güneykent Kasabası, Keçiborlu İlçesinin Senir Kasabası ve Kılıç Köyü yerleşim yerleri en önemli gül bahçelerinin bulunduğu ve en güzel güllerin yetiştirildiği yerlerdir.

Isparta’ya gül nasıl geldi?

Isparta’yı dünyanın gül bahçesi haline getiren serüven, Bulgaristan’ın Kazanlık kentinde 1870’lerde başladı. Gülcüzade İsmail Efendi’nin bastonun içine gizleyerek Bulgaristan’dan getirdiği gül fidanı, Isparta’nın kaderini değiştirdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector